reklama
 
 

Soud zakázal stavět silnice k mrakodrapům na Pankráci

5. 9. 2008 12:37
Ovzduší je tam už tak extrémně znečištěno

Praha - Městský soud v Praze nepovolil stavbu nových silnic na pražské Pankráci.

V průlomovém verdiktu uznal argumenty občanských sdružení, že tato městská část - ležící na dohled od brněnské dálnice D1 - je už nyní postižena exhalacemi a hlukem více, než připouštějí hygienické limity. Rozšíření současných silnic a zvýšení automobilového provozu by situaci ještě zhoršilo.

V krátké době je to už druhá rána, kterou dostaly plány na stavbu mrakodrapů na Pankrácké pláni. V srpnu se proti novým výškovým budovám postavilo UNESCO, protože by narušily panorama historického jádra Prahy. Teď soud zakázal rozšíření příjezdových komunikací a zrušil příslušné územní rozhodnutí.

Ministerstvo pro místní rozvoj, které ve správním řízení územní rozhodnutí potvrdilo, se teď musí projektem znovu zabývat.

Chyběl ekologický posudek

Advokát Ondřej Tošner, který pro občanská sdružení sepsal žalobu proti územnímu rozhodnutí, ocenil, že se městský soud pustil i do věcné roviny sporu a nezabýval se jen úředními pochybeními.

"Konstatoval například, že celé dopravní řešení mělo být komplexně posouzeno z hlediska dopadů na životní prostředí nebo že úřad nemůže bez kompenzačních opatření odsouhlasit novou dopravní stavbu v území, které je nadlimitně zatíženo hlukem," řekl Tošner.

Marie Janoušková z Občanské iniciativy Pankráce uvedla, že úřady vůbec nevzaly v potaz názory veřejnosti na rozšíření silnic. "Daly sice lidem šanci se vyjádřit, ale připomínky vůbec nezohlednily," konstatovala. "Předpokládáme, že jednání o dopravní situaci v naší čtvrti se vrátí na počátek a tím získáme možnost přispět k alespoň částečnému zlepšení koncepce tam, kde to ještě půjde."

Soud prověří i rozšíření magistrály

Některé dopravní stavby na Pankráci se totiž stihly dokončit ještě před soudním rozhodnutím. Například kruhové objezdy v ulicích Milevská a Hvězdova. Rozestavěné jsou i nové nájezdové rampy na pražskou magistrálu.

Proti magistrále míří druhá žaloba občanských organizací. Nelíbí se jim, že magistrát povolil její rozšíření. Rozhodnutí soudu se očekává v brzké době.

"Město by mělo provoz na magistrále omezit a ne ji rozšiřovat," tvrdí Alžběta Rejchrtová ze sdružení Občanů postižených severojižní magistrálou. Připomněla, že pražský magistrát už prohrál soudní spor, v němž si občané stěžovali na nadměrný hluk z dálnice protínající Prahu.

5. 9. 2008 12:37

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama