Další mrakodrap na Pankráci. Památkáři se bouří

Pavel Baroch
12. 6. 2008 17:15
Ledová věž má mít bezmála 80 metrů
Vizualizace nové výškové budovy na pražské Pankráci
Vizualizace nové výškové budovy na pražské Pankráci | Foto: Archiv

Praha - Na pražském Pankráci by mohl vyrůst další mrakodrap. Administrativní budovu s názvem Ledová věž zde chce postavit společnost Pankrác. A to kousek od jiných mrakodrapů.

Proti plánům společnosti Pankrác se postavil Národní památkový ústav. "Z hlediska památkové péče je předložený návrh vyloučený," uvádí se ve stanovisku, které má Aktuálně.cz k dispozici.

Památkáři tvrdí, že není možné stavět tak vysoký dům v ochranném pásmu Pražské památkové rezervace. Hlavnímu městu přitom už nyní hrozí, že bude vyškrtnuto ze seznamu UNESCO právě kvůli "starým" pankráckým mrakodrapům, které chce postavit společnost ECM.

  • Čtěte dále: Inspektoři UNESCO jsou v Praze. Kvůli mrakodrapům

"Děje se přesně to, před čím jsme varovali. Protože město podporuje výstavbu mrakodrapů společnosti ECM, přicházejí další investoři a žádají o povolení svých projektů," řekl Martin Skalský ze sdružení Arnika, které se snaží stavbě výškových budov zabránit.

Vyroste na Pankráci Ledová věž?
Vyroste na Pankráci Ledová věž? | Foto: Archiv

"Věžové stavby v těsném sousedství historického jádra Prahy jsou výnosný byznys. Hrozí však, že zástavba horizontu města dalšími vysokými budovami zničí unikátní ráz hlavního města," dodal Skalský.

Stavět za dva roky

Antonis Timiopulos z vedení firmy Pankrác uvedl, že Ledová věž by se mohla začít stavět nejdříve za dva roky. Pokud firma získá potřebná povolení všech úřadů.

Vyjádření Národního památkového ústavu přitom není směrodatné, rozhodující slovo bude mít pražský magistrát. Ten už jednou názor památkářů nevyslyšel - právě v případě sousedního mrakodrapu společnosti ECM. Podle památkového ústavu by nová zástavba v této oblasti neměla překročit šest až osm podlaží. Ledová věž má být přitom devatenáctipatrová, tedy bezmála osmdesát metrů vysoká.

"Zatím máme jenom architektonickou studii," řekl Aktuálně.cz Antonis Timiopulos z firmy Pakrác. Dodal, že Ledová věž není zdaleka tak mohutná jako sousední výškové domy společnosti ECM. "Objemově budeme na třetině, čtvrtině," poznamenal Timiopulos.

Před, a po...
Před, a po... | Foto: Archiv

Mrakodrap tady nechceme

Plánovaná stavba dalšího mrakodrapu se nelíbí ani Občanské iniciativě Pankráce. Také proto, že nové kanceláře přitáhnou další automobily.

"V oblasti Pankrácké pláně a Budějovické bude po dostavbě známých objektů 17 800 nových parkovacích stání. Podle oficiálních podkladů magistrátu to bude znamenat denně více než sedmdesát tisíc jízd automobilem," řekla Marie Janoušková z Občanské iniciativy Pankrác.

"Místní uliční síť již další dopravu nezvládne. Navíc jedinou příjezdovou trasou do oblasti Pankráce je severojižní magistrála, která ničí kvalitu života jak na Pankráci a na Budějovické, tak i v samotném centru města," řekla Janoušková.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy