UNESCO: Mrakodrapy na Pankráci se musí snížit

Pavel Baroch
14. 8. 2008 10:03
Praze hrozí, že vypadne z prestižního seznamu památek
Takhle ne! hlásí Unesco
Takhle ne! hlásí Unesco | Foto: ECM

Praha - Plánované mrakodrapy na pražské Pankráci se podle rozhodnutí Výboru světového dědictví UNESCO musí snížit, jinak poškodí jedno z nejzachovalejších panoramat historického města v celé Evropě.

"Mise doporučuje omezení výšky nových výškových staveb na maximum 60 až 70 metrů, aby byly omezeny vizuální dopady na historickou městskou krajinu památky světového dědictví," konstatuje se ve zprávě, kterou má Aktuálně.cz k dispozici.

"Je to přesně to, co prosazujeme," řekl Aktuálně.cz Martin Skalský ze sdružení Arnika. Dodal, že podle současných plánů by jedna z připravovaných budov měla být vysoká sto metrů, druhá zhruba osmdesát. Na Pankráci už mrakodrapy stojí, ale nové, menší budovy by celý komplex opticky snížil, jak tvrdí například i uznávaný architekt Vlado Milunič, autor Tančícího domu v Praze.

Občanská sdružení několik let kritizovala záměr postavit na Pankráci tak vysoké domy, ale se svými protesty neuspěla na příslušné radnici ani na ministerstvu kultury. Pak se obrátila právě i na UNESCO, jejíž zástupci byli dokonce v Praze na inspekci.

Pokud by se Praha rozhodnutím UNESCO neřídila, reálně jí hrozí, že bude časem vyškrtnuta z prestižního seznamu světových památek.

Bývalá budova Českého rozhlasu, dnes City Tower, už na Pankráci stojí. Její dostavba bude stát 1,5 miliardy korun.
Bývalá budova Českého rozhlasu, dnes City Tower, už na Pankráci stojí. Její dostavba bude stát 1,5 miliardy korun. | Foto: ECM

Rozhodnutí je závazné

České úřady se k nejnovějšímu vývoji okolo pankráckých mrakodrapů ještě nevyjádřily. Rozhodnutí Výboru UNESCO nabude platnosti poté, co jej diplomatickou poštou - nejspíš v září - obdrží ministerstvo kultury.

"Rozhodnutí vydaná výborem UNESCO jsou pro Českou republiku právně závazná a musí se jimi řídit. V opačném případě může výbor na svém příštím zasedání zařadit Prahu na seznam památek v ohrožení," konstatoval Martin Skalský z Arniky.

Rozhodnutí o umístění dvou nových mrakodrapů na Pankrácké pláni nedávno vydala radnice Prahy 4. Občanská sdružení se proti tomu odvolala, takže o dalším postupu rozhoduje pražský magistrát.

Česko v UNESCO

1992: historická jádra Prahy, Českého Krumlova a Telče
1993: poutní kostel na Zelené hoře
1995: historické jádro Kutné Hory
1996: Lednicko-valtický areál
1998: ves Holašovice; zámek a zahrady v Kroměříži
1999: zámek v Litomyšli
2000: sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci
2001: vila Tugendhat v Brně
2003: židovské město a bazilika v Třebíči

"Obě povolení by měla být zrušena. Česká republika nemůže ignorovat hlas světové organizace, k níž je vázána mezinárodní smlouvou, a hazardovat se svou prestiží," konstatoval právník Petr Kužvart z Ateliéru pro životní prostředí, který má proti plánovaným stavbám rovněž výhrady.

Stavby, které chystá společnost ECM, povolilo v září loňského roku i ministerstvo kultury. Rozhodnutí nyní posuzuje soud, na něhož se s žalobou obrátila občanská sdružení.

Byty v mrakodrapu jsou prodané

Ministerstvo kultury potvrdilo, že stanovisko UNESCO zatím nedostalo, a proto se k němu nebude vyjadřovat. Přesto už úředníci ministerstva plánují schůzku s pražským magistrátem.

Společnost ECM, která mrakodrapy na Pankráci staví, také vyjádření UNESCO nemá. Ve stometrovém mrakodrapu ale mají být byty a pokud by musela budovu snížit, byl by t problém. Horní patra už jsou totiž prodaná. Z druhé, osmdesátimetrové budovy má být hotel.

Osm požadavků Praze

Výbor UNESCO se svém rozhodnutí stanovil osm bodů, jejichž splnění chce za rok zkontrolovat.

Kromě stanovení maximální výšky nových budov 60 až 70 metrů žádá například posílení role Národního památkového ústavu, jehož stanovisko nemusí úřady při rozhodování akceptovat, nebo přijetí komplexního plánu péče o historické jádro Prahy.

UNESCO navrhuje rozšířit ochranné pásmo Pražské památkové rezervace a chce být informováno o všech dalších projektech, které by mohly narušit historické panorama.

Vizualizace nové výškové budovy na pražské Pankráci
Vizualizace nové výškové budovy na pražské Pankráci | Foto: Archiv

Kam až naroste Ledová věž? 

Na pražském Pankráci se ovšem rodí další plán na stavbu dalšího mrakodrapu. Administrativní budovu s názvem Ledová věž zde chce postavit společnost Pankrác. A to kousek od výškových budov, které nyní kritizuje UNESCO.

Proti plánům společnosti Pankrác se postavil Národní památkový ústav, podle něhož jde o naprosto nevhodný projekt.

"Z hlediska památkové péče je předložený návrh vyloučený," uvádí se ve stanovisku, které má Aktuálně.cz k dispozici. Rozhodnutí UNESCO by se mělo týkat i Ledové věže, která má být také až osmdesát metrů vysoká.

"Potvrzují se naše obavy. Další mrakodrapy na Pankráci by měly negativní dopad na historické jádro města. Očekáváme, že politici najdou cestu, jak nebezpečí odvrátit," řekla Marie Janoušková z Občanské iniciativy Pankráce.

 

Právě se děje

Další zprávy