Soud zakázal dovoz německého odpadu

Pavel Baroch
5. 5. 2007 13:36
Bursík chce změnu odpadové směrnice EU
Již potřetí někdo úmyslně zapálil skládku komunálního odpadu v Libčevsi nelegálně navezeného z Německa. Hasiči nechají oheň dohořet do pondělního večera.
Již potřetí někdo úmyslně zapálil skládku komunálního odpadu v Libčevsi nelegálně navezeného z Německa. Hasiči nechají oheň dohořet do pondělního večera. | Foto: ČTK

Praha/Liberec - Německá společnost Münchner Recycling nesmí do liberecké spalovny odvézt šest tisíc tun odpadu. Městský soud v Praze potvrdil rozhodnutí Ministerstva životního prostředí, které dovoz německých odpadků zakázalo před zhruba dvěma lety.

Ministerstvo argumentovalo především tím, že libereckou spalovnu společnosti Termizo je nutno považovat za zařízení pro odstranění odpadů, nikoli pro jeho využití. Zákon o odpadech přitom zakazuje, aby se do Česka vozily odpadky za účelem jejich odstranění.

Když německá firma neuspěla ani s odvoláním u ministra životního prostředí, obrátila se v dubnu 2005 na soud - ten však dal za pravdu českým úřadům.

Münchner Recycling vede s ministerstvem ještě jeden spor. Další tisíce tun odpadků chce totiž německá společnost dovézt do spalovny v pražských Malešicích. "Vzhledem k tomu, že je to analogický příklad, očekáváme, že soud rozhodne stejně," odhaduje mluvčí ministerstva Jakub Kašpar.

Bursík chce zpřísnit evropská pravidla

Napříště by už ministerstvo úspěšné být nemuselo. Brusel totiž chystá novou evropskou směrnici o odpadech, která je k vývozu odpadů mnohem benevolentnější.

Nechceme evropské odpadky
Nechceme evropské odpadky | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

České úřady se proto snaží návrh změnit. Obávají se, že by se bohatší země chtěly svých odpadků zbavit tak, že by je prodaly do spaloven v Česku, Polsku či Maďarsku.

Začal s tím už ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL) v přechozí vládě. Jeho iniciativu teď převzal Martin Bursík (SZ), který německému ministrovi životního prostředí Sigmaru Gabrielovi při jeho nedávné návštěvě Prahy předal český návrh změny připravované směrnice o odpadech. Německo v současnosti předsedá Evropské unii, takže podobné aktivity koordinuje.

"Nechme generální zákaz transportu odpadu po Evropě, ale chceme dát členským státům právo, aby rozhodly samy, jestli omezí částečně nebo úplně dovoz odpadů. Výjimku by tvořily vytříděné suroviny, jako je papír, sklo. Vycházíme z principu blízkosti," řekl ministr Bursík.

Jeno německý protějšek uvedl, že postoje jednotlivých zemí Evropské unie jsou rozdílné a on bude hledat kompromis. Zdůraznil, že je v roli zprostředkovatele. Rozhodnutí by mělo padnout na červnovém zasedání Rady ministrů životního prostředí.

Hořící německý odpad v Libčevsi
Hořící německý odpad v Libčevsi | Foto: ČT24

Část německého odpadu tady zůstane

Kromě legálních cest se do Česka dostával německý odpad i nepovoleným způsobem. Většina nelegálně přepravovaných odpadů z Německa se do republiky dostala od srpna 2005 do března 2006.

Teď se postupně vrací - pokud české úřady prokáží, že odpadky skutečně pocházejí z ciziny. Přibližně polovina z třiceti tisíc tun odpadků ovšem zůstane v Česku navždy.

"Toto množství totiž bylo v rozporu se zákazem dovozu odpadu rafinovaně uloženo na legálních českých skládkách českými společnostmi jako odpady českého původu, tedy nikoli jako odpady dovezené ze zahraničí," vysvětlila Česká inspekce životního prostředí.

Za dovoz německého odpadu udělila inspekce pokuty za 30,5 milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy