Příbram - Příbramský okresní soud vynesl tresty v kauze související s metanolovou aférou, která si v Česku vyžádala životy desítek lidí. Majitel příbramské firmy obchodující s alkoholem a jeho syn dostali tři roky s odkladem na pět let za neoznačené zboží.
Nepodařilo se jim ale prokázat zvlášť závažný zločin ohrožení zdraví, který požadovala žalobkyně. Třetí obžalovaný, řidič firmy, byl zproštěn viny. Metylalkohol na Příbramsku poškodil zdraví třem lidem. Státní zástupkyně se proti verdiktu odvolala, rozsudek tak není pravomocný.
Podle soudkyně Soni Protivové není pochyb o tom, že majitel firmy LEKO Příbram Jaromír Smrčina a jeho syn Jaromír Smrčina mladší uvedli do oběhu šestilitrové barely bez kontrolních pásek, a z odposlechů je údajně patrné, že věděli o pochybném původu alkoholu.
Věděli, že mohou poškodit zdraví
Uvědomovali si prý, že mohou ohrozit zdraví lidí, ale na základě předchozích zkušeností spoléhali na to, že se žádné problémy nevyskytnou. Dopustili se tak podle soudkyně vědomé nedbalosti. Kromě podmíněných trestů jim soud uložil zaplatit více než půl milionu korun zdravotní pojišťovně za léčbu otrávených pacientů.
Státní zástupkyně Daniela Bártíková pro oba navrhovala čtyři roky ve věznici s ostrahou a pro třetího obžalovaného, řidiče Václava Puchmajera, nepodmíněný trest při spodní hranici zákonné sazby.
Tresty ve zlínské větvi kauzy Metanol
- Rudolf Fian – doživotí (hlavní míchač)
- Tomáš Křepela – doživotí (hlavní míchač)
- Jiří Vacula - 15 let (hlavní distributor)
- Martin Jirout - 16 let (hlavní odběratel)
- Alexander Jordán - 13 let (nezajímal se o původ alkoholu)
- Martin Cekota - 13,5 roku (nezajímal se o původ alkoholu)
- Aleš Svoboda - 12 let (nezajímal se o původ alkoholu)
- Viktor Koláček - 21 let (věděl, že jde o neprověřený alkohol, jeho firma chtěla směs dál upravit a mohla tak otrávit až 31 tisíc lidí)
- Libor Vanderka - 20,5 roku (nezajímal se o původ alkoholu)
- Robert Sedlařík - 8 let (na konci loňského roku odsouzen za daňové úniky při obchodování s nelegálním alkoholem na 5 let, soud mu trest zpřísnil a rozšířil o šestiletý zákaz podnikání a propadnutí nemovitostí. Nakoupil neprověřený alkohol od Koláčka, a mohl tak otrávit až 16 tisíc lidí. Podle soudu vytvořil podmínky pro spáchání zvlášť závažného činu)
"Všichni tři poškození utrpěli závažnou otravu alkoholem, byli v ohrožení života a bez včasné lékařské pomoci by zemřeli," namítla.
Smrčinovi podle Bártíkové obchodovali s nápoji, které získali pokoutně a za nápadně nižší cenu. Podle obhajoby se ale nepodařilo prokázat, že metyl pocházel právě od nich.
Obžalovaní poukázali na opakované kontroly celníků v jejich provozovně. Smrčina starší prohlásil, že svou firmu budoval 24 let a nemá zapotřebí takhle riskovat. Poukázal i na to, že neprodává jednotlivé barely, ale zabývá se velkoobchodem.
Kdyby na Příbramsku distribuoval metyl on, tak by prý postižených muselo být mnohem víc. "Jsem přesvědčen, že to nemohlo být od nás," řekl. Podle něj se potřebovala svalit vina na někoho z příbramského regionu.
Časem se mohou projevit trvalé následky
Závadný alkohol se údajně prodával v restauraci v Bohutíně a v prodejně v Příbrami, v nemocnici skončili tři lidé. Podle znaleckého posudku, na němž se podílela desítka odborníků ze sedmi různých oblastí medicíny, byl u všech pacientů zjištěn těžký rozvrat vnitřního prostředí.
Měli poruchy vidění a zhoršené dýchání, jeden z otrávených se dostával do kritického stavu. U nikoho se ale nakonec neprojevily trvalé následky. Odborníci nicméně upozorňují, že se tak ještě může stát v následujících měsících nebo letech, proto je postižené třeba sledovat.
Metanolová aféra v Česku začala v září 2012 a vyžádala si desítky obětí. Hlavní aktéři se zpovídali před soudem ve Zlíně, údajní míchači směsi dostali doživotí.