Pojedu domů a začnu žít. Kott je volný, přijde o pas

Domácí ČTK Domácí, ČTK
21. 11. 2013 14:26
Podle jeho advokáta by se bývalý poslanec mohl dostat z vazby již ve čtvrtek.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bývalý poslanec Petr Kott, který je obžalovaný v kauze exposlance Davida Ratha, byl propuštěn z vazby. Rozhodl o tom ve čtvrtek Krajský soud v Praze, který tak vyhověl jeho žádosti.

Kott ze soudní síně již vycházel bez pout a odjel autem domů. Ve vazbě strávil 18 měsíců. Státní zástupce se proti rozhodnutí neodvolal, nechal si lhůtu na rozmyšlenou.

Kott byl poslední z celé kauzy, který čekal na propuštění z vazby. Ředitelku nemocnice a Kottovu partnerku Kateřinu Pancovou propustil soud na svobodu na konci září, minulý týden se pak z vazby dostal i sám Rath, soud vyslyšel jeho čtvrtou žádost.

Neveřejné vazební jednání začalo v 9:00 a trvalo půl hodiny. Následovala stejně dlouhá pauza. Na chodbě soudu čekaly na výsledek zhruba dvě desítky novinářů.

Soudce Robert Pacovský pak vyhlásil usnesení a Kott po zhruba patnácti minutách vyšel z jednací síně. Zvedl ruce bez pout nad hlavu a sdělil, že jej soud propustil.

Bez pasu a pod dohledem

Poté ještě vyřizoval v budově soudu formality spojené s propuštěním a krátce po 10:30 zamířil na dvoře k autu, ve kterém ho čekal jeho obhájce Tomáš Sokol. Společně odjeli do Rudné u Prahy, kde bydlí.

"Pojedu domů a začnu žít," řekl Kott s tím, že bude pracovat ve Fakultní nemocnici Na Bulovce. Stejně jako Rath a Pancová musí odevzdat pas a bude pod dohledem probačního úředníka. Slíbil, že se nebude vyhýbat hlavnímu líčení. "Lehčí otázku nemáte?" reagoval při nastupování do auta na dotaz, co říká na své propuštění.

Krátce po poledni Kott společně s Pancovou vyrazili ze svého domu v Rudné zpět do věznice, kam si jel Kott vyzvednout věci a doklady, které tam nechal.

Kott čekajícím novinářům řekl, že byl návrat domů "úžasný" a že jsou jeho pocity "nesdělitelné". Potvrdil také, že má práci v nemocnici domluvenou a pravděpodobně do ní nastoupí příští týden.

V nemocnici na 20 hodin týdně

Podle mluvčího nemocnice Martina Šalka Kott minulý týden projevil zájem ve špitále pracovat. Protože splňuje požadavky na odbornost, nemocnice mu nabídla místo na pohotovosti pro dospělé.

"Právní forma spolupráce je dohoda o pracovní činnosti, takže se nestává zaměstnancem nemocnice," dodal mluvčí. Na tuto dohodu podle něho může pracovat maximálně 20 hodin týdně.

Kott také dodal, že k probačnímu úředníkovi musí jezdit vždy v pondělí a ve čtvrtek. "Dneska už tam jedu," uvedl Kott a vydal se k nastartovanému autu, kde už na něj čekala jeho partnerka.

Kott mohl odejít na svobodu hned, protože žalobce Petr Jirát si nechal lhůtu na rozmyšlenou, zda podá proti rozhodnutí stížnost.

"Soud nevyhověl mému návrhu a propustil pana obžalovaného doktora Kotta z vazby. Já jsem se k rozhodnutí nevyjádřil, což ovšem znamená, že to nevyjádření nemá odkladný účinek a pan Kott bude propuštěn na svobodu ještě dnes," řekl Jirát.

Rath: radši se nesejdeme

Rozhodnutí soudu podle svých slov přezkoumá poté, co mu dorazí písemné vyhotovení usnesení, teprve poté zváží podání stížnosti. "Teoretická možnost tu je," dodal.

Připomněl také, že podle soudu sice trvá obava, že by Kott mohl uprchnout, bývalý poslanec ale slíbil, že neuteče a bude vést řádný život s dohledem úředníka.

Jirát od počátku tvrdí, že u Ratha, Pancové i Kotta hrozí riziko skrývání se před hlavním líčením, například útěkem do zahraničí. Trojice lékařů s tím nesouhlasí a tvrdí, že v cizině nemají žádné prostředky.

Rath k propuštění Kotta řekl, že vazba byla neúměrně dlouhá u všech třech. V případu prý nejde o násilnou trestnou činnost, ale "podezření z potenciální trestné činnosti bílých límečků". "Podle mých zkušeností a informací se v zahraničí podobně podezřelí například omezí v pohybu třeba domácím vězením, a ne tak dlouhou vazbou," uvedl.

Schůzku s Kottem ani Pancovou prý v plánu nemá. "Vzhledem k hlavnímu líčení by to nemuselo být hodnoceno dobře," dodal Rath.

Kott jako hlavní organizátor

Hlavní líčení v kauze je naplánované do února příštího roku, přičemž lze očekávat pokračování. Žalobce viní na základě policejních odposlechů 11 lidí z upravování veřejných zakázek ve Středočeském kraji.

Týkaly se údajně opravy zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivici a také modernizace několika krajských nemocnic. Tendry prý vyhrávaly za úplatky předem domluvené firmy.

Organizátory byli údajně Kott coby náměstek některých krajských nemocnic a tehdejší ředitelka kladenské nemocnice Pancová. Kott byl před lety také poslancem, později řídil středočeskou pobočku Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Rath podle Jiráta o všem věděl z pozice hejtmana kraje a dělil se o úplatky, což exposlanec odmítá. Zbylí obžalovaní jsou šéfové nebo manažeři firem, které se o zakázky ucházely, nebo obchodní soutěže organizovaly.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy, uvedla izraelská armáda

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek před půlnocí SELČ o tom bez dalších podrobností informoval twitterový účet Izraelských obranných sil (IDF).

Agentura Reuters nicméně následně uvedla, že se zřejmě nejedná o pozemní invazi, ale pouze o dělostřelecký útok z izraelského území a další vlnu leteckých úderů. Odvolává se přitom na izraelské vojenské zpravodaje obeznámené se situací.

Také obyvatelé severní části Gazy poblíž izraelských hranic podle Reuters hlásí dělostřeleckou palbu, ale žádné pozemní jednotky nevidí.

Deník The New York Times naopak napsal, že mluvčí izraelské armády podplukovník Jonathan Conricus potvrdil, že "v Gaze útočí pozemní jednotky společně s leteckými silami".

Média už během čtvrtku informovala, že Izrael podél hranice s Pásmem Gazy soustředí pozemní jednotky a tanky a je možné, že se chystá na pozemní operaci.

Zdroj: Zahraničí
před 5 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy