Soud zakázal Rathovi odjet z ČR, bude hlídán úředníky

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 15. 11. 2013 10:09
Vrchní soud zveřejnil podmínky k propuštění exposlance Davida Ratha.
David Rath propuštěn z vazby - na mítinku s novináři v Hostivici
David Rath propuštěn z vazby - na mítinku s novináři v Hostivici | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Bývalý středočeský hejtman David Rath bude muset odevzdat svůj cestovní pas a nesmí vycestovat do zahraničí.

Ve svém rozhodnutí to uvedl Vrchní soud v Praze, který ho v pondělí pustil na svobodu.

"Na základě usnesení nesmí vycestovat mimo Českou republiku, do tří dnů musí odevzdat Krajskému soudu v Praze všechny své cestovní doklady," řekl Aktuálně.cz mluvčí vrchního soudu Jan Fořt.

Rathův advokát Adam Černý ČTK řekl, že tyto doklady odevzdá jeho klient již tento pátek. Exhejtman opustil brány vazební věznice v pondělí odpoledne, za mřížemi strávil 18 měsíců.

Na svobodu ho pustil soudce Josef Hlaváček, jehož jmenování se i bezmála dvacet let od rozpadu Československa zpochybňuje.

 

Rath se musí hlásit u úředníka

Soud ve svém rozhodnutí také bývalému hejtmanovi přikázal, aby se první den poté, co si převezme usnesení, hlásil u probačního úředníka. Ten bude hlídat, zda Rath dodržuje podmínky, které stanovil vrchní soud.

Podle Černého soudce přijal písemný slib jeho klienta. V něm je třeba to, že Rath povede řádný život, nebude páchat trestnou činnost, vždy se dostaví na vyzvání úřadů a nebude mařit hlavní líčení. Musí se také zdržet činností souvisejících s výběrovými řízeními.

Záruky, které politik předložil, ale soud podle Fořta nepřijal. Za Ratha se podle informací Aktuálně.cz zaručila prezidentská kandidátka Táňa Fischerová, herec Jan Kačer, starosta Hostivice Jaroslav Kratochvíl a bývalý desetibojař a olympijský vítěz Robert Změlík.

Soudce Josef Hlaváček otevřel Rathovi dveře na svobodu toto pondělí. O propuštění bývalého středočeského hejtmana přitom nerozhodoval poprvé. Již letos v srpnu ho nechal za mřížemi a zdůvodnil to tehdy i tím, že existuje riziko, že uteče do zahraničí.

Teď si ale již Hlaváček podle Černého například nemyslí, že by Rath měl nějaké peníze získané trestnou činností ukryté v zahraničí.

David Rath je na svobodě. Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

Další zprávy