reklama
 
 

Soud vydal zatykač na bývalého prezidentského kandidáta Kotase. Čelí obžalobě kvůli falešným obrazům

19. 5. 2017
Jiří Kotas. Jiří Kotas. | Foto: ČTK
Na bývalého kandidáta na prezidentský post Jiřího Kotase byl vydán zatykač. Důvodem je, že je obžalovaný z prodeje falešných obrazů za desítky milionů korun. Kotas, který žije v Kanadě, a jeho spoluobviněný, podnikatel Miroslav Simon, už byli v Ostravě za pokus o prodej padělků nepravomocně odsouzeni. Oba v březnu 2015 dostali šestileté tresty. Vrchní soud rozsudek zrušil a nařídil nové projednání případu.

Ostrava - Krajský soud v Ostravě vydal zatykač na bývalého prezidentského kandidáta Jiřího Kotase, který čelí obžalobě v kauze prodeje padělaných obrazů za 40 milionů korun. Obžalovaný totiž opakovaně nepřišel k soudu. Kotas žije v Kanadě a žádá o výslech prostřednictvím videokonference. To soudkyně opakovaně odmítla a vydala mezinárodní zatýkací rozkaz. Informace o tom se v těchto dnech objevila v policejní databázi hledaných osob.

Čtyřiašedesátiletý Kotas podle zveřejněných informací není nebezpečný ani ozbrojený. Mluvčí moravskoslezské policie Richard Palát podrobnosti k pátrání nechtěl komentovat.

Už koncem dubna oznámila předsedkyně senátu ostravského soudu, že soud mezinárodní zatykač vydá. Kotas tehdy ani na druhou výzvu k soudu nedorazil. "Obžalovaný svou neúčastí jednání zmařil. Předsedkyně senátu jednání odročila na 27. června. I nadále trvá na osobní účasti obžalovaného," řekla tehdy mluvčí soudu Lucie Olšarová.

Kotas k soudu nepřišel už v únoru. Prostřednictvím advokátky tehdy požádal o videokonferenci, což soudkyně odmítla. Neviděla důvody, proč by se majitel českého i kanadského pasu nemohl do Česka vrátit. "Zásadním důvodem toho, proč se nehodlám k soudu na českém území dostavit, je zásadní pocit obavy o život a bezpečnost," reagoval Kotas v prohlášení.

Kotas a jeho spoluobviněný, podnikatel Miroslav Simon, už byli v Ostravě za pokus o prodej padělků nepravomocně odsouzeni. Oba v březnu 2015 dostali šestileté tresty. Vrchní soud rozsudek zrušil a nařídil nové projednání případu. Dospěl k názoru, že nebylo prokázáno, že obžalovaní věděli, že jde o padělky. Navíc má krajský soud vyslechnout další svědky.

Podle obžaloby oba muži připravovali obchod s padělanými obrazy autorů moderního umění z přelomu 19. a 20. století - Marca Chagalla, Vasilije Kandinského, Ernsta Ludwiga Kirchnera, Maurice de Vlamincka, Georgese Seurata a Kazimira Maleviče. Hodnota originálů by činila asi 40 milionů korun. Dvojice prý získala obrazy z padělatelské dílny na Plzeňsku a 24. září 2009 s nimi přijela do ostravské Galerie Chagall. Tam se setkala s místním sběratelem, který o díla projevil zájem. Pravost obrazů tehdy posuzoval šéf galerie Petr Pavliňák, všechny označil za padělky.

Kotas vinu popírá. Proces označil za absurdní s tím, že on byl přesvědčen o pravosti děl. Tvrdí, že si nechal od renomovaných znalců vyhotovit na obrazy posudky, které pravost potvrzovaly. Podle Kotase má kauza politické pozadí. V aktivní politice v Česku se ale Kotas už dlouho nepohybuje. Na počátku 90. let byl ekonomickým poradcem tehdejšího ministra financí Václava Klause a neúspěšně kandidoval na prezidenta republiky. Založil také banku Bohemia, která záhy zkrachovala.

autor: ČTK | 19. 5. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama