Obchodník s obrazy prodával falza, vydělal 17 milionů

ČTK ČTK
26. 1. 2012 16:40
Leonard Adamec nejčastěji nabízel padělky Jana Zrzavého, Josefa Šímy a Otakara Kubína
Nemáte doma náhodou padělek?
Nemáte doma náhodou padělek? | Foto: Aktuálně.cz

Ostrava - Policie zatkla a obvinila známého obchodníka s obrazy Leonarda Adamce.

Podle kriminalistů si prodejem padělků slavných autorů vydělal více než 17 milionů korun. Nejčastěji díla nabízel falza Jana Zrzavého, Josefa Šímy a Otakara Kubína.

Mezi podvedenými může být řada podnikatelů a sběratelů. "Kriminalisté nyní hledají další poškozené," řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Ostravský galerista a majitel Výtvarného centra Chagall Petr Pavliňák uvedl, že v odborných kruzích se o tomto podezření mluvilo už delší dobu. "Není to rozhodně nová záležitost," sdělil.

Policisté na případu pracovali několik měsíců. "Tento týden jsme zadrželi dvaačtyřicetiletého muže z Prahy. Obvinili jsme jej z podvodu. U soudu mu hrozí až desetiletý trest," řekla policejní mluvčí.

Policie zajistila přes šedesát obrazů

Padělky podle ní Adamec prodával od roku 2006. "Kriminalisté oslovili znalce a vyžádali si na obrazy, které měly být padělány, posudek. Posudek po několika měsících obdrželi.

Znalec z oboru výtvarného umění konstatoval, že se opravdu jedná o padělky," uvedla Štětínská s tím, že policisté evidují nyní pět padělků v celkové hodnotě okolo 17 milionů korun.

Pavliňák, Ostravský galerista a majitel Výtvarného centra Chagall Petr Pavliňák, který se podílel i na vypracování znaleckých posudků pro policii, s Adamcem nikdy neobchodoval.

"Nabízel obrazy v hodnotě miliónu až deseti milionů korun. Pro něj běžné galerie nebyly zajímavé. Nenavštěvoval je. Měl svou velmi bohatou klientelu," řekl.

Navíc uvedl, že v odborných kruzích se o tomto podezření mluvilo už delší dobu. "Není to rozhodně nová záležitost," dodal.

Jeho slova potvrzuje i diskuse na internetu, kdy podvedení před Adamcem varují další případné zájemce o obrazy.

Mimořádně drahé dovolené

"Také se cítíme být podvedeni Leonardem Adamcem. Naše rodina koupila od Adamce několik uměleckých děl a po posouzení znalci se zjistilo, že se jedná o zfalšované obrazy. Jeden příklad za všechny. Koupili jsme od něj obraz Kytice od Otakara Kubína. Když jsem obraz po čase chtěl Adamcovi vrátit, přemlouval mě, ať to nedělám, že takového Kubína již nikdy neuvidím. Měl pravdu! Je totiž falešný," uvedl v diskusi jeden z údajně podvedených už v roce 2010.

"Leonard Adamec prodává padělky a je nás již více poškozených. Pokud máte od Leonarda Adamce nějaký obraz již zakoupený, nechte si jej zkontrolovat, a jestli víte o někom, kdo s ním jakkoli komunikuje, upozorněte ho," napsal další.

Jiní diskutující upozorňovali na luxus, kterým se Adamec obklopoval, včetně mimořádně drahých dovolených.

Podívejte se na fotky z dražby obrazů světových umělců:

Policisté provedli v souvislosti s případem několik domovních prohlídek a prohledali i obchodníkovu vilu v Šenově u Ostravy. Zajistili přes šest desítek obrazů. Zda jde o originály nebo padělky zhodnotí přizvaní znalci.

Kriminalisté předpokládají, že obviněný prodal mnohem více padělků. "Obracíme se proto na osoby, které zakoupily obrazy od pana Adamce, aby neprodleně kontaktovaly kriminalisty na telefonech 974 721 467, 974 721 451. Mohou využít i policejní linku 158," řekla mluvčí policie.

Dodala, že případní současní majitelé padělků, tedy kupci obrazů od obviněného, pravděpodobně mají znalecký posudek. Ten ale stanoví pouze cenu obrazu, neřeší však pravost díla.

Obchod za čtyřicet milionů

Podle Pavliňáka podobné případy nejsou v Česku ojedinělé. "V posledních letech se objevilo několik padělatelských dílen. Některé případy jsou v řešení, jiné před soudem," řekl.

Krajský soud v Ostravě řeší už druhým rokem kauzu prodeje padělaných obrazů za 40 milionů. Jeden z obžalovaných Jiří Včelař Kotas, který v 90. letech kandidoval na prezidenta, se před spravedlností ukrývá. Pravděpodobně žije v Kanadě. Soud zjišťuje možnosti jeho vydání do Česka. Mezinárodní zatykač ale ještě vydán nebyl.

Společně s Kotasem je souzen i Miroslav Simon. Podle obžaloby oba připravovali obchod s padělanými obrazy Marca Chagalla, Vasilije Kandinského, Ernsta Ludwiga Kirchnera, Maurice De Vlamincka, George - Pierra Seurata a Kazimira Maleviče.

Díla prý dvojice získala z padělatelské dílny na Plzeňsku a 24. září 2009 s nimi přijela do ostravské Galerie Chagall. Tam se setkali s místním sběratelem, který o díla měl zájem. Pravost obrazů tehdy posuzoval právě šéf galerie Pavliňák, který všechny kusy označil za padělky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy