reklama
 
 

Kandidát na prezidenta Kotas dostal 6 let za padělání obrazů

19. 3. 2015 16:29
Bývalému politikovi a kandidátovi na prezidenta Jiřímu Kotasovi a podnikateli Miroslavu Simonovi uložil soud 6 let vězení za padělání obrazů ve výši 40 mil korun.

Ostrava - Za přípravu prodeje padělků obrazů uložil Krajský soud v Ostravě bývalému politikovi a kandidátovi na prezidenta Jiřímu Kotasovi a podnikateli Miroslavu Simonovi šest let vězení.

Ti se podle obžaloby pokusili v roce 2009 prodat obrazy ostravskému sběrateli.Kotas po vyšetřování zmizel, podle soudu žije v Kanadě. Rozsudek zatím není pravomocný, protože Simon se odvolal. Státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou

Případem se tak bude zabývat Vrchní soud v Olomouci. Pokud ale odsuzující rozsudek nabude právní moci, bude další postup v kompetenci ostravského krajského soudu.

Příkaz k zatčení do Kanady

Soud zašle na adresu odsouzeného výzvu k nástupu do vězení. Pokud ji Kotas nebude respektovat, může soud vydat příkaz k zatčení.

Otázka je, jak se k němu postaví kanadské úřady. Situaci komplikuje skutečnost, že Kotas je držitelem jak českého, tak i kanadského občanství.

Podle obžaloby oba muži připravovali obchod s padělanými obrazy autorů moderního umění z přelomu 19. a 20. století - Marca Chagalla, Vasilije Kandinského, Ernsta Ludwiga Kirchnera a dalších. Hodnota originálů by činila asi 40 milionů korun.

Dvojice prý získala obrazy z padělatelské dílny na Plzeňsku a 24. září 2009 s nimi přijela do ostravské Galerie Chagall, kde se setkala místním sběratelem, který o díla projevil zájem.

Šéf galerie Petr Pavliňák tehdy všechny obrazy označil za padělky.

Dvojice vinu popírá

Kotas však vinu popírá. V dopise adresovaném ČTK už dříve označil proces za absurdní. Hájí se tím, že byl přesvědčen o pravosti děl.

Tvrdí, že si nechal od renomovaných znalců vyhotovit na obrazy posudky, které pravost potvrzovaly. Podle Kotase má celá kauza politické pozadí. V aktivní politice v Česku se ale Kotas již řadu let nepohybuje.

Podle soudkyně se obhajobě odsouzených nedalo uvěřit. Je přesvědčena, že o pravosti děl měli mít pochybnosti. Už proto, že se je neúspěšně pokoušeli prodat několik let.

Simon rozsudek odmítá."Jsem v šoku z toho, co český soud může vyplodit. Neexistuje jediný důkaz, že bychom o nepravosti obrazů věděli," řekl.

Státní zástupce Dušan Táborský je s rozsudkem spokojený, "Považuji ho za spravedlivý," řekl.

Kotas byl na počátku 90. let byl ekonomickým poradcem tehdejšího ministra financí Václava Klause a neúspěšně kandidoval na prezidenta republiky.

autor: ČTK | 19. 3. 2015 16:29

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Moravskoslezský kraj

  reklama
  reklama
  reklama