Prodával padělky za 40 milionů. Z Kanady vinu odmítá

ČTK ČTK
7. 5. 2012 18:16
Kandidát na prezidenta ČSFR Jiří Kotas je jako uprchlý souzený kvůli padělkům v Ostravě
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ostrava - Kandidát na prezidenta ČSFR Jiří Kotas, který je jako uprchlý souzený v Ostravě v souvislosti s prodejem padělků obrazů v hodnotě 40 milionů, obžalobu odmítá.

Napsal to z Kanady v dopise adresovaném redakci ČTK. V něm proces a důkazy označil za absurdní.

Hájí se tím, že si nechal od renomovaných znalců vyhotovit na obrazy posudky a ty pravost potvrzovaly. Tvrdí, že celá kauza má politické pozadí.

Kotas po propuštění z vazby opustil Česko a odcestoval do Kanady, kam emigroval ještě před rokem 1989. Od začátku se hlavního líčení neúčastnil a soud řízení proti němu vede jako proti uprchlému.

Na lavici obžalovaných usedl jen podnikatel Miroslav Simon.

Podle obžaloby oba připravovali obchod s padělanými obrazy Marca Chagalla, Vasilije Kandinského, Ernsta Ludwiga Kirchnera, Maurice De Vlamincka, Georgese - Pierra Seurata a Kazimira Maleviče v hodnotě okolo 40 milionů korun.

Odplata za politické postoje

Označení za uprchlíka Kotas odmítá také. "Zdržuji se v současné době v Kanadě, v zemi svého občanství, v žádném případě proto nemohu být považován za uprchlého," uvedl v dopise.

Česko podle svých slov opustil, protože mu to nikdo nezakázal. Navíc se obával svého dalšího zatčení.

Akci úřady údajně chystaly jako odplatu za jeho politické postoje. "Hrozilo, že celá situace bude zneužita lidmi blízkými současné státní moci, k mému definitivnímu odstranění. O podobných akcích se začalo uvažovat už v roce 1992, kdy jsme se jako poslední oficiální prezidentský kandidát postavil proti neústavnímu rozpadu Československa," tvrdí podle českých úřadů uprchlý muž.

Nejdražší prodané obrazy v Česku za poslední roky - podívejte se:

Díla prý dvojice získala z padělatelské dílny na Plzeňsku a 24. září 2009 s nimi přijela do ostravské Galerie Chagall. Tam se setkali s místním sběratelem, který o díla projevil zájem.

Pravost obrazů tehdy posuzoval šéf galerie Petr Pavliňák, který během krátké chvíle všechny kusy označil za padělky. "Podle mého názoru nebyly moc zdařilé," řekl už dříve.

Stejné barvy i materiál

Dodal, že vycházel především z použitých materiálů. "Pokud by se jednalo o originály, byla by to díla světového významu. Vznikly postupně během 60 let. U všech ale byly použity stejné barvy a materiál. To poukazovalo na fakt, že všechny namaloval jeden člověk," vysvětlil Pavliňák.

I druhý obžalovaný Simon od počátku obvinění odmítá. Také tvrdí, že obrazy prodával v domnění, že jde o originály.

U soudu ale odmítl vypovídat. Řekl pouze, že jde o provokaci ze strany policie. Ve vazbě je podnikatel především kvůli druhému pokusu o prodej falešných obrazů.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 15 minutami

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy