Prodával padělky za 40 milionů. Z Kanady vinu odmítá

ČTK ČTK
7. 5. 2012 18:16
Kandidát na prezidenta ČSFR Jiří Kotas je jako uprchlý souzený kvůli padělkům v Ostravě
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ostrava - Kandidát na prezidenta ČSFR Jiří Kotas, který je jako uprchlý souzený v Ostravě v souvislosti s prodejem padělků obrazů v hodnotě 40 milionů, obžalobu odmítá.

Napsal to z Kanady v dopise adresovaném redakci ČTK. V něm proces a důkazy označil za absurdní.

Hájí se tím, že si nechal od renomovaných znalců vyhotovit na obrazy posudky a ty pravost potvrzovaly. Tvrdí, že celá kauza má politické pozadí.

Kotas po propuštění z vazby opustil Česko a odcestoval do Kanady, kam emigroval ještě před rokem 1989. Od začátku se hlavního líčení neúčastnil a soud řízení proti němu vede jako proti uprchlému.

Na lavici obžalovaných usedl jen podnikatel Miroslav Simon.

Podle obžaloby oba připravovali obchod s padělanými obrazy Marca Chagalla, Vasilije Kandinského, Ernsta Ludwiga Kirchnera, Maurice De Vlamincka, Georgese - Pierra Seurata a Kazimira Maleviče v hodnotě okolo 40 milionů korun.

Odplata za politické postoje

Označení za uprchlíka Kotas odmítá také. "Zdržuji se v současné době v Kanadě, v zemi svého občanství, v žádném případě proto nemohu být považován za uprchlého," uvedl v dopise.

Česko podle svých slov opustil, protože mu to nikdo nezakázal. Navíc se obával svého dalšího zatčení.

Akci úřady údajně chystaly jako odplatu za jeho politické postoje. "Hrozilo, že celá situace bude zneužita lidmi blízkými současné státní moci, k mému definitivnímu odstranění. O podobných akcích se začalo uvažovat už v roce 1992, kdy jsme se jako poslední oficiální prezidentský kandidát postavil proti neústavnímu rozpadu Československa," tvrdí podle českých úřadů uprchlý muž.

Nejdražší prodané obrazy v Česku za poslední roky - podívejte se:

Díla prý dvojice získala z padělatelské dílny na Plzeňsku a 24. září 2009 s nimi přijela do ostravské Galerie Chagall. Tam se setkali s místním sběratelem, který o díla projevil zájem.

Pravost obrazů tehdy posuzoval šéf galerie Petr Pavliňák, který během krátké chvíle všechny kusy označil za padělky. "Podle mého názoru nebyly moc zdařilé," řekl už dříve.

Stejné barvy i materiál

Dodal, že vycházel především z použitých materiálů. "Pokud by se jednalo o originály, byla by to díla světového významu. Vznikly postupně během 60 let. U všech ale byly použity stejné barvy a materiál. To poukazovalo na fakt, že všechny namaloval jeden člověk," vysvětlil Pavliňák.

I druhý obžalovaný Simon od počátku obvinění odmítá. Také tvrdí, že obrazy prodával v domnění, že jde o originály.

U soudu ale odmítl vypovídat. Řekl pouze, že jde o provokaci ze strany policie. Ve vazbě je podnikatel především kvůli druhému pokusu o prodej falešných obrazů.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Dvě jezera v Argentině náhlé zrůžověla, důvod zatím není známý

Dvě jezera v argentinském regionu Patagonie zrůžověla. Změna barvy zatím nebyla vysvětlena, ale místní ekologové se obávají, že by zbarvení mohlo být způsobené průmyslovou kontaminací, uvedla agentura Reuters.

Jezera se nacházejí blízko průmyslového parku na okraji argentinského města Trelew, na prašné planině podobné poušti, která je převážně opuštěná. Městští úředníci však nedávno podle zpráv na sociálních sítí města Trelew objevili v povodí nákladní auto, které tam vysypávalo odpad.

Úřady místním médiím poskytly zatím rozdílné názory na to, zda může být náhlá změna vody v jezerech škodlivá. Ekologové jsou však znepokojení. Místní aktivista Pablo Lada, člen argentinské národní ekologické sítě RENACE, řekl agentuře Reuters, že zrůžovění mohlo způsobit barvivo, které se obvykle používá k tomu, aby krevety, které se chovají nedaleko, získaly své typické růžové zbarvení.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Server: Policie začala s výslechy účastníků tajné schůzky k výbuchu munice ve Vrběticích

Policisté se podle Deníku N zabývají informací, zda ministr vnitra Jan Hamáček skutečně plánoval sdělit podrobnosti o výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Ostravsku politickým představitelům v Moskvě, a to výměnu za ruskou koronavirovou vakcínu Sputnik V. Do explozí byli zapojení nejméně dva ruští agenti, kteří jsou spojení také s pokusem o otravu někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury. Podle informací serveru půjdou vypovídat jako poslední v řadě také šéf rezortu diplomacie Jakub Kulhánek a nakonec i sám ministr Hamáček (oba ČSSD). 

Zdroj: Domácí
před 35 minutami

Hradozámecké noci se účastní 76 památek, hlavní je hrad Pernštejn

Letošní ročník Hradozámecké noci, kdy je na památkách připraven večerní program, se uskuteční na 76 památkách po celé České republice. Hlavním centrem je letos jihomoravský hrad Pernštejn s nově rekonstruovanou osvícenskou vrchnostenskou zahradou.

Program na Pernštejně začíná v 18:00 a jeho první část je nazvaná Zahradní slavnost. Lidé mohou přicházet netypicky spodním vchodem do zahrady od hlavního parkoviště. Připraveny jsou přehlídky dobového oblečení, hudební i divadelní vystoupení. Od 21:00 se začne zahrada postupně rozsvěcet - ale pouze za využití loučí a svíček. Na hladinu hlavního bazénu budou vypuštěny svítící lampiony.

Hradozámecká noc se letos koná na 76 památkách, 14 z nich není ve správě Národního památkového ústavu. Podrobný seznam a program na jednotlivých památkách je k dispozici na stránkách NPÚ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy