Soud vrátil kauzu uhlobaronů, české miliardy v ohrožení

Sabina Slonková
16. 4. 2012 6:38
Kauza Mostecká uhelná: proces s manažery se minimálně oddaluje, možná i víc
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

* 16.4. doplněna reakce ministerstva financí

Praha - Ostře sledovaný případ šestice českých manažerů v čele s Antonínem Koláčkem, které švýcarské úřady stíhají kvůli machinacím spojeným s privatizací Mostecké uhelné společnosti, nabral překvapivý obrat.

Švýcarský soud nepřijal obžalobu a vrátil spis k případu prokuratuře, aby ho doplnila. Soud tak rozhodl podle informací Aktuálně.cz v pátek poté, co od loňského září obsáhlou obžalobu důkladně studoval.

Kromě dopadu na samotné vyšetřování případu - minimálně se tím oddaluje proces s manažery - to současně znamená, že vůbec není jasné, jestli má Česká republika nárok na miliardové odškodnění. O to usilují od loňského podzimu politici v čele s ministry spravedlnosti a financí.

Nejnovější vývoj v kauze MUS potvrdila mediální zástupkyně obžalovaných podnikatelů Alexandra Rudyšarová.

"Podle sdělní Federálního trestního soudu ze dne 13. 4. 2012 byl vrácen Federální švýcarské prokuratuře k doplnění a k upřesnění obžalovací spis proti obviněným v kauze MUS," uvedla pro Aktuálně.cz Rudyšarová.

Kauza Mostecká uhelná
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Kauza Mostecká uhelná

  • Loni v říjnu švýcarská prokuratura obžalovala z praní špinavých peněz a dalších finančních machinací v souvislosti s privatizací MUS šest Čechů a jednoho Belgičana.
  • Manažeři Antonín Koláček, Luboš Měkota, Marek Čmejla, Oldřich Klimecký, Petr Kraus, Jiří Diviš a Jacques de Groot jsou obžalováni z praní peněz, podvodu a falšování dokumentů.
  • Akcie MUS v letech 1997 a 1998 skupovala společnost Investenergy, která v Česku zastupovala skupinu Appian Group.
  • Nakonec získala těsnou majoritu 50,02 procenta. Na konci července 1999 jí vláda Miloše Zemana prodala i zbylý podíl - 46,29 procenta za 650 milionů korun.
  • Švýcaři dospěli k závěru, že manažeři MUS získali majoritní i státní podíl ve společnosti za její vlastní peníze. Zpronevěřili prý miliardy korun.

Nedostatky v žalobě

"Důvodem k tomuto kroku jsou soudem zjištěné věcné a formální nedostatky spisu ohledně prokázání a specifikace uvedených trestných činů. Na některé nedostatky žaloby jsme dlouhodobě upozorňovali, a proto jsme rozhodnutí soudu jednoznačně přivítali," dodala.

Zástupci švýcarského soudu ani prokuratura zatím obrat v případu nekomentovali, není ani jasné, jestli tak vůbec učiní. Doposud totiž dodržovali striktní informační embargo.

Pro český stát byl páteční verdikt každopádně překvapivý, přiznali všichni z oslovených. "Je to nová informace a situaci musíme teprve analyzovat. Ministr financí proto požádal právníky o stanovisko k tomuto kroku," cituje například Právo mluvčího ministerstva financí Ondřeje Jakoba.

Čas do června

Prokuratura má nyní čas do poloviny června, aby spis doplnila a upřesnila trestné činy, z nichž české manažery podezírá. Deník Insider už loni v prosinci s odvoláním na samotný text obžaloby uvedl, že zejména v pasáži, která se týká škody způsobené českému státu, je dokument důkazně "málo vyztužený".

Švýcarská prokuratura přitom hraje v celé kauze o hodně. Nejde jen o prestiž, ale také o miliardy, které obviněným manažerům nechala zablokovat na zahraničních účtech.

Insider: Koláček a spol. budou chtít náhradu

Koláček a spol. dali podle Insideru jasně najevo, že budou žádat náhradu škody za to, že nemohli s penězi disponovat. Pokud by soud obžalobu vůbec nepřijal, či nakonec manažery neodsoudil, švýcarská justice by se musela připravit na obří odškodnění.

Švýcarská anabáze navíc může mít dopad i na českou justici. Právě kauza MUS se stala municí proti vrchnímu pražskému žalobci Vlastimilu Rampulovi, s nímž dlouhodobě válčí ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a nejvyšší žalobce Zeman.

Rampulovi vyčítají průtahy v kauze a to, že se stát včas nepřihlásil o náhradu údajné škody způsobené českému státu při prodeji mostecké uhelné.

 

Právě se děje

Další zprávy