Soud uznal vinnými čtyři manažery, kteří zpronevěřili úspory

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 6. 2015 15:34
Manažeři firmy Business Angels Investment nabízeli klientům zhodnocení jejich vkladů. Soud dvěma z nich uložil tresty sedm a osm let za mřížemi, zbylí dva dostali podmínky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Soud uložil tresty osm a sedm let vězení a dvě podmínky manažerům v kauze investiční firmy Business Angels Investment (BAI), která podle obžaloby nabízela zúročení investic do výhodných projektů, což se ale nakonec nestalo.

Firmě svěřilo své úspory přes 400 lidí. Škoda se podle vyšetřovatelů šplhá k 100 milionům korun. Čtveřice má také škodu nahradit.

Mužům hrozilo až deset let vězení.

Případ řeší od loňského září Městský soud v Praze. Rozhodnutí není pravomocné, je možné se proti němu odvolat k vrchnímu soudu. Soudce Tomáš Durdík označil jako organizátora Tomáše Tomečka.

Dalším obžalovaným je Ivo König, který si s Tomečkem přišel vyslechnout rozsudek, zbývající Martin Pražan a Roman Priatka se z jednání omluvili.

Lákání peněz přes inzeráty

Tomeček prý vymyslel plán pro firmu fungující v letech 2007 až 2009. Podle soudce lákal finanční prostředky v inzerátech v denním tisku. Nabízel investici v ekologickém byznysu, například recyklaci plastů.

Podle verdiktu ale měl od začátku jiný záměr, o kterém lidem neřekl, a nakonec nikam neinvestoval. "Nepravdivě uváděl, že je činnost pod dohledem České národní banky," dodal Durdík.

Tomeček již dříve před soudem obžalobu odmítl, nijak se prý neobohatil. Ve výpovědi uvedl, že před lety ztratil kvůli sporům se společníkem kontrolu nad firmou a byl vydírán.

Firma byla podle Tomečka dobře rozjetá a měla silné obchodní partnery. Dávala prý dohromady projekty podnikatelů.

Další aktivitou byl podle něj model, který funguje běžně v zahraničí - soukromým osobám se nabízí na základě smlouvy o půjčce účast na projektech a investované peníze se zúročí.

Tomeček se ale údajně dostal do konfliktu s podnikatelem, který mu pomáhal firmu založit.

Podvádění seniorů

Podle obžaloby manažeři používali peníze vybrané od klientů na nalákání dalších lidí nebo na výplatu úroků, aby společnost udrželi co nejdéle v chodu.

Značná část klientů byli senioři, kteří přišli o své veškeré úspory. Investice se pohybovaly od několika tisíc až k milionovým částkám. Na podezřelé aktivity firmy v minulosti opakovaně upozorňovala Česká národní banka.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy