Brno - Odvolací soud Krajského soudu v Brně zmírnil trest lékaři Jiřímu Adlerovi, který obchodoval s tkáněmi z mrtvých těl.
Místo tříletého podmíněného trestu dostal Adler podmínku na jeden a půl roku. Rovněž nemusí zaplatit jeden a půl milionu pokuty, ale jen šestset tisíc korun. To vše za trestný čin nedovolené nakládání s tkáněmi.
- Čtěte o původním rozsudku: Kupčili s lidskou kůží, soud jim dal podmínku
Podle předsedkyně senátu Zuzany Kratochvílové se totiž neprokázalo, že by se Adler obohatil o více než pět milionů korun, jak tvrdila obhajoba.
"Prokazatelně ve svůj prospěch obžalovaný získal 541 094 korun," uvedla soudkyně.
Odvolání ostatních lékařů a syna jedné z lékařek soud neuznal.
České tkáně putovaly do Nizozemí
Fakta:
- Tkáňová banka ve Fakultní nemocnici Brno je mezi sedmi tkáňovými bankami v Česku jedna z největších a nejstarších.
- Založena byla už v roce 1952.
- V době, kdy o věci začal tek rozhodovat soud, už obvinění ve zdravotnictví nepůsobili - Adler odešel z funkce před dvěma lety na vlastní žádost, a to do vyjasnění případu. Jedna členka odběrového týmu je v důchodu.
Pět bývalých i současných zaměstnanců tkáňové banky Fakultní nemocnice Brno a syn jedné z lékařek státní zástupce obžaloval z toho, že posílali tkáně do nizozemské banky orgánů Euroskinbank.
Peníze, které měla z ciziny dostat brněnská fakultní nemocnice, inkasovali na soukromé účty. V jiných případech šly peníze na účty různých nadací a společností.
Adler při odvolání žádal zproštění viny. Tvrdil, že tkáně Nizozemcům daroval a peníze byly odměnou za dobře provedenou práci. Také ostatní lékaři peníze považovali za mimořádné odměny.
Tkáň kostí, vazů, kůže a oční rohovky posílali lékaři do Nizozemí celé dva roky. Od září 2002 do října 2004. Vydělali si sedm milionů korun, které ovšem patřily brněnské fakultní nemocnici.