Kupčili s lidskou kůží, soud jim dal podmínku

tof, sim
30. 11. 2007 15:53
Exšéfovi tkáňové banky hrozilo osm let vězení

Brno - Městský soud v Brně rozpletl v Česku ojedinělý případ: Vyměřil tresty za obchodování s lidskou kůží.

Někdejší šéf brněnské tkáňové banky a hlavní aktér kauzy Jiří Adler dostal za nelegální kupčení dva roky vězení s podmíněným odkladem na tři roky. Musí nad to zaplatit 1,5 milionovou pokutu.

Drugá protagonistka - lékařka Dagmar Hrůzová - zaplatí pokutu 800 tisíc korun a dostala dvouletou podmínku.

Další tři laboranti z tkáňové banky Fakultní nemocnice Brno dostali za nedovolené nakládání s lidskými tkáněmi peněžité tresty.

Všem pěti přitom hrozily vysoké tresty - šest až osm let vězení.

Kůže do Nizozemska

Fakta

  • Tkáňová banka ve Fakultní nemocnici Brno je mezi sedmi tkáňovými bankami v Česku jedna z největších a nejstarších. Založena byla už v roce 1952.
  • V době, kdy o věci začal tek rozhodovat soud, už obvinění ve zdravotnictví nepůsobili - Adler odešel z funkce před dvěma lety na vlastní žádost, a to do vyjasnění případu. Jedna členka odběrového týmu je v důchodu.

Obžaloba je vinila, že v letech 2002 a 2004 vozili lidskou kůži do firmy Euroskinbank v Nizozemsku. Zdravotníci přitom obešli základní pravidlo - že tkáně mohou být do zahraničí dodávány jen konkrétnímu příjemci. Za kůži pro jednoho člověka vyplácela holandská firma 600 eur. Skupina si tak obchodem s kožními štěpy vydělala sedm milionů.

"Část peněz putovala na soukromé účty obžalovaných, přijímali i hotovost," uvedl již dříve státní zástupce Ivo Hahn.

Nejvíc inkasoval Adler - pět milionů dvě stě tisíc. "Obžalovaní by nestáli před soudem, pokud by za dodávání tkání do ciziny nedostávali peníze," řekl v pátek v rozsudku soudce Aleš Dufek.

Ostře kritizoval, že zdravotníci dostávali za svoji práci v podstatě dvakrát zaplaceno - z brněnské nemocnice a od Nizozemců.

Polehčující okolností bylo, že peníze používali k vybavení tkáňové banky, o jejich využití rozhodoval výhradně Adler.

Ten vinu několikrát odmítl: "Tady žádná partyzánská akce nepřipadá v úvahu. Všechno jsem dělal v nejlepší víře," prohlásil v listopadu roku 2004.

Na případu začali pracovat detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu už v roce 2003. Vyšetřování se vleklo, bylo třeba s právní pomocí vyslechnout i zahraniční partnery zdravotníků, především osoby z vedení společnosti Euroskinbank.

 

Právě se děje

Další zprávy