Soud si advokátku spletl se strojírnami, skončila v exekuci. Vysoudila 32 korun za poštovné

Marek Pokorný Marek Pokorný
26. 11. 2016 15:31
Advokátku a známou insolvenční správkyni Jarmilu Veselou si soud spletl se strojírnami v Čelákovicích a poslal ji místo nich do exekuce. Z té se nebyla schopna takřka rok dostat. Za neoprávněnou exekuci následně vysoudila odškodné 32 korun a k tomu tři koruny na úrocích. Nyní zažalovala stát za zničené podnikání. Žalobu o 11 milionů korun ale soud zamítl, advokátka ji prý podala pozdě. Ta to odmítá a podá odvolání.
Jarmila Veselá se stohem dokumentů ke své nezákonné exekuci.
Jarmila Veselá se stohem dokumentů ke své nezákonné exekuci. | Foto: Marek Pokorný

Praha – Ještě před osmi lety byla Jarmila Veselá uznávanou insolvenční správkyní a stála dokonce v čele stavovské Komory pro krizové řízení a insolvenci. A některé firmy, které jí soud dal do správy, dokonce zachránila před krachem.

Na jaře 2008 ale sama nečekaně skončila v exekuci. A to z neuvěřitelného důvodu: soud si ji spletl s firmou, ve které dělala konkursní správkyni. Kvůli šestitisícovému dluhu firmy TOS Čelákovice za elektřinu tak omylem skončila v exekuci sama Veselá.

Šlo o písařskou chybu soudu – byť dlužníkem byla uvedená továrna, soudní úřednice do exekučního příkazu omylem napsala její jméno. A exekutor pak "opravil" adresu, kterou si našel na internetu.

Jak mohu slibovat, že ochráním jiné, když neochráním sebe?

Z exekuce se dostala až po více než roce – celou tu dobu měla zablokovaný svůj majetek i účty. A následky toho pociťuje dodnes. Po státu nyní požaduje odškodné ve výši 11 milionů korun. "Tuto částku bych získala při standardním pokračování advokátní činnosti až do doby odchodu do důchodu," říká Veselá, která kvůli tomu svoji profesi utlumila.

"Jak můžu dělat svůj byznys a slibovat lidem, že je ochráním, když neumím ochránit samu sebe? Od té doby již dojíždím jen staré případy a neberu nové," říká advokátka, která dokončuje například konkurs jedné z firem bývalého velkouzenáře a předsedy fotbalového svazu Františka Chvalovského.

Její žalobu soud ale tento týden zamítl. A to aniž by zkoumal, zda je oprávněná. "Nárok je promlčen," uvedla soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 Šárka Henzlová s poukazem na to, že žalobu je potřeba podat do tří let ode dne, kdy se poškozený dozvěděl o škodě a o tom, kdo za ni odpovídá. A Veselá ji prý podala pozdě.

Zásah stále pokračoval

To ale odmítá její advokát Václav Vlk, podle něhož případ nemůže být promlčen. "Nejde říct datum, ke kterému škoda vznikla, protože ten zásah stále pokračoval a prohluboval se," uvedl a poukázal i na znalecký posudek, který škodu vypočítal. A také na zdravotní problémy, které Veselá následkem chybné exekuce má.

Veselé na zdraví nepřispělo ani to, že sama kvůli uvedené exekuci čelila žalobě o náhradu škody 18 milionů korun. Kvůli exekuci došlo ke zmaření obchodu, při kterém dělala ručitelku.

Sama Veselá oznámila, že se proti verdiktu odvolá. "V tomto soudním řízení jde o princip, který musím dotáhnout. Soudit se totiž může pouze ten, kdo se orientuje v současném bludišti právního systému a kdo má hmotné zabezpečení pro mnohaleté soudní řízení. Běžný člověk nemá při uplatňování svých nároků vůči státu téměř žádnou šanci," tvrdí dlouholetá advokátka.

Dostala 32 korun. Za dopis exekutorovi

Je to přitom již její druhá žaloba. Samotná obrana proti nezákonné exekuci ji přišla na více než 70 tisíc korun a to včetně nákladů na právníka. Po státu proto požadovala jejich úhradu, ale přišla studená sprcha. Soud jí přiznal odškodné pouhých 32 korun.

"Z účelných nákladů soud shledal pouze poštovné ve výši 32 korun za výzvu exekutorovi k odstranění záznamu v katastru nemovitostí,“ stojí v rozsudku z roku 2013.

Soud současně uvedl, že je zkušená advokátka, takže bylo zbytečné, aby se nechala zastupovat. Kromě uvedených 32 korun pak dostala další tři koruny na úrocích. Nakonec ale sama musela platit – soud naopak přiřkl 58 tisíc korun nákladů na právní zastoupení exekutora, který byl žalován spolu se státem.

Stát už hradil 18 milionů

Mimochodem, soudy již v jednom případě rozhodly, že stát musí kvůli uvedené exekuci hradit škodu. Veselá totiž svojí nemovitostí ručila za poskytnutí úvěru firmě Finaspol na nákup bývalých skláren, které měly být přebudovány na rekreační areál. Poté, co se v katastru ocitl zápis, že je na ni exekuce, z úvěru a celého obchodu sešlo.

Firma proto podala žalobu jak na Veselou, tak na stát. A soud potvrdil, že odpovědným je stát, a přiřkl firmě 18 milionů korun. "Tady byla chyba jediná. Pochybení soudu, který nařídil exekuci neoprávněně," uvedla loni v lednu soudkyně Okresního soudu pro Prahu východ Anna Kovácsová. Nyní spis leží na odvolacím soudu.

 

Právě se děje

Další zprávy