Stát nevymáhá dluhy v insolvencích. Nechce vyhazovat peníze za soudní poplatky

Marek Pokorný Marek Pokorný
6. 11. 2015 19:15
Byť má stát 16 tisíc zaměstnanců finanční správy, tak je ve srovnání s bankami či běžnými věřiteli nejméně úspěšný při vymáhání dluhů. Zatímco banky vymohou u dlužníků v insolvenci 7,7 procenta svých pohledávek a běžní věřitelé – tedy firmy či drobní živnostníci – 6,3 procenta, úspěšnost státu je ani ne poloviční. Podle analýzy společnosti Insolcentrum vymůže stát po firmách v insolvenci pouhých 2,9 procenta svých pohledávek. A to navzdory pravomocím finančních úřadů a množství lidí, které zaměstnává.
Advokátka Jarmila Veselá před obřími plachtami s daty o tisícovkách insolvencích, které dala dohromady se svým týmem.
Advokátka Jarmila Veselá před obřími plachtami s daty o tisícovkách insolvencích, které dala dohromady se svým týmem. | Foto: Marek Pokorný

Praha – Stát, respektive ministerstvo financí, neumí dostatečně vymáhat své pohledávky. Z každé stokoruny, kterou mu dluží firmy v insolvenci, dostane zpátky ani ne tři koruny.

"Přestože jeho finanční správa má armádu šestnácti tisíc úředníků, kteří se o výběr daní i vymáhání dluhů starají, tak si stát při vymáhání dluhů vede mnohem hůř než obyčejný živnostník. A to navzdory pravomocím, které má," uvedla jednatelka společnosti Insolcentrum Jarmila Veselá.

Insolcentrum totiž prošlo 1147 insolvenčních řízení, která byla ukončena v roce 2013. A zjistilo, že paradoxně nejméně úspěšným věřitelem je v nich stát, ačkoli jeho úředníci mají velké pravomoci – například vidí do daňových přiznání a účetnictví firem. A mohou si i dopředu všimnout signálů, které značí, že se děje něco neobvyklého. Například zaznamenat, že se dlužník zbavuje majetku. Jenže jejich efektivita je ani ne poloviční proti běžným věřitelům.

Z 25 miliard korun, které uvedené firmy v insolvenci dlužily, jich totiž věřitelé získali 1,5 miliardy – tedy šest procent. Nejúspěšnější byly banky, které získaly zpět 7,7 procenta půjčených peněz – i díky tomu, že si sjednaly zástavní právo. Běžní věřitelé pak získali 6,6 procenta. Zcela na chvostu úspěšnosti je stát s pouhými 2,9 procenta vymožených peněz.

Státní instituce mají přitom proti běžným věřitelům ještě jednu výhodu: Nemůže se jim stát, že by se informace o vyhlášení insolvence nedozvěděli. "Ze zákona, když někdo podá návrh na insolvenci, musí o tom soud informovat státní orgány. Kdežto drobní věřitelé se o tom nemusí dozvědět," poukázala Veselá.

Stát nepodává návrhy

Jedním z důvodů je to, že stát sám prakticky nepodává návrhy na insolvence. Pouze se přihlásí tam, kde už návrh na insolvenci jako první podá někdo jiný. Odůvodňuje to tím, že při podání návrhu na insolvenci je nutné složit zálohu na náklady řízení – tedy vlastně soudní poplatek – padesát tisíc korun. A ty finanční úřad nechce obětovat.

"Mohly by to být neúčelně vynaložené peníze. Co když z konkurzu nic nezískáme?" hájí postup svého úřadu ředitel Finanční správy Martin Janeček.

"Nejsme osvobozeni od placení záloh a uspokojení z insolvenčních řízení jsou tak nízká, že nás neopravňují k čerpání státních prostředků na taková řízení," potvrdila ředitelka odboru vymáhání Finančního ředitelství Barbora Bubeníčková.

Podle ní je ale postavení státu a ostatních věřitelů, nejen bank, velmi rozdílné, a čísla z analýzy tak nejsou zcela srovnatelná. "Ostatní věřitelé si svého partnera vybírají, uzavírají s ním kontrakt, případně si zajišťují své pohledávky, a to nejen banky. My jako stát nic z toho dělat nemůžeme, své budoucí dlužníky si nevybíráme," dodala.

Bubeníčková navíc poukazuje na to, že finanční úřady využívají i další instrumenty – jako například daňovou exekuci. Třeba v případě, že mají podezření, že mizí majetek. U ní je ta výhoda, že se o její výtěžek nemusí dělit s jinými věřiteli v insolvenčním řízení. "Jenže dlužník pak na sebe sám často podá návrh na insolvenci, aby té daňové exekuci zabránil," připouští.

Přes čtyři sta tisíc dat

Insolcentrum se analýzou insolvencí zabývá již několik let a za tu dobu shromáždilo více než 420 tisíc dat z bankrotů firem. Z nich například vyplynulo, že problémů je víc než jen malá aktivita a úspěšnost státu. Samotné insolvenční řízení je v Česku nákladnější, než je v jiných státech obvyklé. Například předloni tuzemští insolvenční správci zpeněžili majetek za zhruba 2,9 miliardy korun, ale polovinu z této sumy si naúčtovali na nákladech a na svou odměnu.

"Přitom ve státech na západ od nás jsou náklady insolvenčního řízení do třiceti procent," podotkla Veselá.

Její analýza také obsahuje data o efektivitě jednotlivých insolvenčních správců a soudů za roky 2011 až 2013 a o tom, za jaké ceny se prodával majetek a pohledávky. Tyto údaje ale zatím nechce zveřejňovat. "Ta data nemusí být zcela relevantní. Je to ještě příliš krátké časové období a stačí jeden úspěšný případ a strašně tu statistiku ovlivní," vysvětlila.

Aktivita státu při vymáhání pohledávek v insolvenčních řízeních se ale podle Veselé v brzké době snad zvýší. Ministr financí Andrej Babiš se totiž na základě zmíněné analýzy sešel s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem. Řešili spolu možnost vzniku think-tanku, kde by se vedla diskuse nad možnou změnou systému. "Domluvili jsme se, že budeme společně analyzovat insolvenční procesy a pokusíme se najít řešení, jak má finanční úřad aktivněji vystupovat," uvedla Veselá.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy