Soud se Savovem: Česko je v důkazní nouzi, tvrdí podnikatel

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 6. 2015 18:39
Savovovi obhájci ve středu zpochybňovali postup České republiky při žádosti o vydání z Británie. Soud bude pokračovat v pondělí.
František Savov.
František Savov. | Foto: ČTK

Londýn - Soud v Londýně ve středu nerozhodl o vydání Františka Savova do České republiky a k případu se vrátí v pondělí. Podnikatelovo vydání žádá Česko, kde je stíhán pro krácení daní a legalizaci výnosů z trestné činnosti. Savov obvinění odmítá, jde prý o snahu zmařit jeho obchodní aktivity.

Savovovi obhájci ve středu u londýnského soudu zpochybňovali postup České republiky při žádosti o vydání podnikatele z Británie. Jako svědek vystoupil i Savovův český obhájce Jiří Jarušek.

Savov, který je známý především jako majitel vydavatelství Mladá fronta, sleduje středeční soudní jednání zpoza skleněné přepážky. Jeho britští obhájci přinesli celkem šest krabic s podkladovými materiály.

"Stále věřím v elementární spravedlnost a nezávislý pohled české justice, která posuzuje žádost českých orgánů o moje vydání," uvedl Savov v prohlášení, které médiím poskytl jeho zástupce Jan Hrubeš. Podnikatel sám po konci středečního líčení s novináři nehovořil.

"Snaha poškodit mě osobně a moje podnikatelské aktivity je zjevná. Registrujeme znaky zmanipulovaných kauz," stojí dál v textu pro média.

V prohlášení také Savov uvedl, že je přesvědčený, že podle britského práva nebyly splněny podmínky pro vydání. V rámci řízení prý jeho tým poukazuje i na vady postupu českých justičních orgánů a vady samotného evropského zatýkacího rozkazu.

Hrubeš sám při odchodu poznamenal, že velký podíl na délce řízení má také Česká republika. "Ocitá se v důkazní nouzi. Přistoupila k řadě nestandardních kroků, kdy britskému soudu předkládá anglické překlady českých dokumentů se záměrným posunutím faktů a významů," uvedl.

Právníci: V překladech jsou nesrovnalosti

Savovovi právníci ve středu mimo jiné upozorňovali na nesrovnalosti v překladech českých dokumentů, například na rozdíl mezi obviněním a obžalobou. Připomněli také, že Savov byl až do nedávna stíhán jako uprchlý, ačkoliv čeští vyšetřovatelé místo jeho pobytu znali už v loňském roce. Základem jejich argumentace pak je, že věc je stále ve vyšetřovací fázi a jejich klient není obžalovaný.

Britský soudce Howard Riddle při  zasedání také položil otázku, proč čeští vyšetřovatelé - pokud věc nemohou bez Savovova výslechu uzavřít - dotyčného nevyslechnou v britské metropoli či prostřednictvím telemostu.

Podle tvrzení obhajoby to česká státní zástupkyně Iva Bicanová považuje za nepraktické vzhledem k velkému množství potřebných dokumentů.

"Pravomoci státního zástupce jsou omezeny územím České republiky vyjma výslechu prostřednictvím videokonference, která v této věci není vhodná," uvedla mluvčí dozorujícího Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Důvod nevhodnosti videokonference prý nemůže upřesnit, protože se týká vyšetřovacích úkonů probíhajícího řízení.

Savov: Před justicí se neskrývám

"To, že doposud není vyslechnut, je především vinou samotného obviněného, který se od počátku vyhýbá trestnímu řízení a donedávna byl stíhán jako uprchlý. Opakovaně byl k výslechu předvoláván. Svého práva vypovídat tak již dávno mohl využít," doplnila mluvčí. Savov v minulosti řekl, že se před českou justicí neskrývá.

Londýnský soud se přípustností vydání zabýval už loni v listopadu, kdy věc odročil. Podnikatel ale nyní nesmí v noci opouštět bydliště, musí se dvakrát týdně hlásit na policejní stanici a nemůže vycestovat ze země.

Podle českých vyšetřovatelů Savov spolu s dalšími podezřelými vytvářel fiktivní daňová přiznání, aby získal nárok na odpočet daně z přidané hodnoty. Proti zahájení stíhání podal Savov ústavní stížnost, kterou soud v únoru odmítl.

V dubnu zamítl i Savovovu stížnost proti zajištění 648 milionů korun z podnikatelova účtu. Právě tuto škodu totiž podle názoru vyšetřovatelů způsobil.

Deník Mladá fronta Dnes uvedl, že s českou policií začal spolupracovat klíčový svědek Luboš Lendel, někdejší jednatel společnosti Astra AT. Firma byla podle policie jedním z článků řetězce firem, s jejichž pomocí skupina lidí řízených Savovem krátila daně.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Peking ruší kvůli šíření viru oslavy čínského Nového roku

Ve snaze zabránit šíření nového koronaviru zrušil Peking všechny velké akce spojené s oslavami lunárního Nového roku,  jehož příchod připadá na sobotu. 

Úřad čínské metropole pro turistiku uvedl, že se tím snaží omezit shromažďování lidí a že zdraví má přednost.

Koronavirem se v Číně doposud nakazilo více než 600 lidí, 17 jich zemřelo. Několik měst přerušilo provoz veřejné dopravy a požádalo obyvatele, aby nikam nevyjížděli, pokud to není nezbytně nutné.

Další zprávy