Soud se Savovem: Česko je v důkazní nouzi, tvrdí podnikatel

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 6. 2015 18:39
Savovovi obhájci ve středu zpochybňovali postup České republiky při žádosti o vydání z Británie. Soud bude pokračovat v pondělí.
František Savov.
František Savov. | Foto: ČTK

Londýn - Soud v Londýně ve středu nerozhodl o vydání Františka Savova do České republiky a k případu se vrátí v pondělí. Podnikatelovo vydání žádá Česko, kde je stíhán pro krácení daní a legalizaci výnosů z trestné činnosti. Savov obvinění odmítá, jde prý o snahu zmařit jeho obchodní aktivity.

Savovovi obhájci ve středu u londýnského soudu zpochybňovali postup České republiky při žádosti o vydání podnikatele z Británie. Jako svědek vystoupil i Savovův český obhájce Jiří Jarušek.

Savov, který je známý především jako majitel vydavatelství Mladá fronta, sleduje středeční soudní jednání zpoza skleněné přepážky. Jeho britští obhájci přinesli celkem šest krabic s podkladovými materiály.

"Stále věřím v elementární spravedlnost a nezávislý pohled české justice, která posuzuje žádost českých orgánů o moje vydání," uvedl Savov v prohlášení, které médiím poskytl jeho zástupce Jan Hrubeš. Podnikatel sám po konci středečního líčení s novináři nehovořil.

"Snaha poškodit mě osobně a moje podnikatelské aktivity je zjevná. Registrujeme znaky zmanipulovaných kauz," stojí dál v textu pro média.

V prohlášení také Savov uvedl, že je přesvědčený, že podle britského práva nebyly splněny podmínky pro vydání. V rámci řízení prý jeho tým poukazuje i na vady postupu českých justičních orgánů a vady samotného evropského zatýkacího rozkazu.

Hrubeš sám při odchodu poznamenal, že velký podíl na délce řízení má také Česká republika. "Ocitá se v důkazní nouzi. Přistoupila k řadě nestandardních kroků, kdy britskému soudu předkládá anglické překlady českých dokumentů se záměrným posunutím faktů a významů," uvedl.

Právníci: V překladech jsou nesrovnalosti

Savovovi právníci ve středu mimo jiné upozorňovali na nesrovnalosti v překladech českých dokumentů, například na rozdíl mezi obviněním a obžalobou. Připomněli také, že Savov byl až do nedávna stíhán jako uprchlý, ačkoliv čeští vyšetřovatelé místo jeho pobytu znali už v loňském roce. Základem jejich argumentace pak je, že věc je stále ve vyšetřovací fázi a jejich klient není obžalovaný.

Britský soudce Howard Riddle při  zasedání také položil otázku, proč čeští vyšetřovatelé - pokud věc nemohou bez Savovova výslechu uzavřít - dotyčného nevyslechnou v britské metropoli či prostřednictvím telemostu.

Podle tvrzení obhajoby to česká státní zástupkyně Iva Bicanová považuje za nepraktické vzhledem k velkému množství potřebných dokumentů.

"Pravomoci státního zástupce jsou omezeny územím České republiky vyjma výslechu prostřednictvím videokonference, která v této věci není vhodná," uvedla mluvčí dozorujícího Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Důvod nevhodnosti videokonference prý nemůže upřesnit, protože se týká vyšetřovacích úkonů probíhajícího řízení.

Savov: Před justicí se neskrývám

"To, že doposud není vyslechnut, je především vinou samotného obviněného, který se od počátku vyhýbá trestnímu řízení a donedávna byl stíhán jako uprchlý. Opakovaně byl k výslechu předvoláván. Svého práva vypovídat tak již dávno mohl využít," doplnila mluvčí. Savov v minulosti řekl, že se před českou justicí neskrývá.

Londýnský soud se přípustností vydání zabýval už loni v listopadu, kdy věc odročil. Podnikatel ale nyní nesmí v noci opouštět bydliště, musí se dvakrát týdně hlásit na policejní stanici a nemůže vycestovat ze země.

Podle českých vyšetřovatelů Savov spolu s dalšími podezřelými vytvářel fiktivní daňová přiznání, aby získal nárok na odpočet daně z přidané hodnoty. Proti zahájení stíhání podal Savov ústavní stížnost, kterou soud v únoru odmítl.

V dubnu zamítl i Savovovu stížnost proti zajištění 648 milionů korun z podnikatelova účtu. Právě tuto škodu totiž podle názoru vyšetřovatelů způsobil.

Deník Mladá fronta Dnes uvedl, že s českou policií začal spolupracovat klíčový svědek Luboš Lendel, někdejší jednatel společnosti Astra AT. Firma byla podle policie jedním z článků řetězce firem, s jejichž pomocí skupina lidí řízených Savovem krátila daně.

 

Právě se děje

Další zprávy