Savov: Britský soud teď o mém vydání rozhodovat nebude

ČTK ČTK
10. 11. 2014 19:03
Savov, který v Česku čelí obvinění v kauze stamilionových daňových úniků, nařčení odmítl a řekl, že se v Británii neskrývá. "Jenom bojuji prostředky, které mně umožňuje občanství Evropské unie," řekl.
František Savov.
František Savov. | Foto: Aktuálně.cz

Praha/Londýn - Stíhaný podnikatel František Savov tvrdí, že britský soud, který má být v nejbližší době, nebude rozhodovat o jeho vydání do České republiky.

"Týká se (soud) procesního postupu ve stížnosti, kterou jsem podal na Českou republiku," řekl v rozhovoru, který dnes odvysílal Český rozhlas Radiožurnál. Zmíněný soud tak podle Savova jeho vydáním určitě neskončí. Veřejnoprávní rozhlas uvedl, že interview pořídil v luxusním areálu nedaleko Londýna.

Savov, který v tuzemsku čelí obvinění v kauze stamilionových daňových úniků, v rozhovoru nařčení odmítl a řekl, že se v Británii neskrývá. "Jenom bojuji prostředky, které mně umožňuje občanství Evropské unie, to je celé," řekl. "Věřím, že mě anglická justice podrží v mém boji," dodal.

Server Aktuálně.cz v říjnu napsal, že Savova zatkla britská policie. Policejní prezidium pak potvrdilo pouze informaci, že britská justice bude v polovině listopadu rozhodovat o Savovově možném vydání do ČR.

"Uvedená osoba byla vypátrána ve Velké Británii i za součinnosti s našimi policejními specialisty," řekl tehdy webu Aktuálně.cz náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube. "Osoba je pod dohledem policie a 17. listopadu bude tamní soud jednat o vydání do České republiky," dodal.

Otázky Radiožurnálu se týkaly mimo jiné i firem, s nimiž bývá Savov spojován. Podnikatel mimo jiné řekl, že se spořitelním družstvem Artesa obchoduje a je jeho velkým věřitelem. Tuto společnost chce v budoucnosti ovládnout, čehož podmínkou je ale podle něj úspěšné završení řízení, které vede Česká národní banka.

Savovovo jméno se v médiích objevilo také v souvislosti s insolvenčním řízením s lounskou vagonkou Heavy Machinery Services. Jeden z věřitelů, slovenská Všeobecná úvěrová banka, tvrdí, že verdikt insolvenčního soudu v Českých Budějovicích byl zmanipulovaný a "skuteční věřitelé" jsou zcela odříznuti od ovlivňování průběhu insolvenčního řízení. Podle VÚB byl proces zmanipulován tím, že schůzi věřitelů ovládli věřitelé s fiktivními pohledávkami s vazbou na Savova. Heavy Machinery Services se původně jmenovala Legios.

Savov Radiožurnálu řekl, že firem s názvem Legios je v Evropě asi pět nebo šest, některé jsou součástí skupiny Legios, jiné ne. "Legios jsem v minulosti financoval. Ovládám vlastně společnost, která Legios financuje," uvedl. To ale podle něj neznamená, že ovládá Legios.

Policie po Savovovi pátrala od března, kdy jej obvinila v kauze nadměrných odpočtů daně z přidané hodnoty. Podle médií bylo v kauze daňových úniků za zhruba 780 milionů korun obviněno celkem deset lidí.

Savov je mimo jiné vlivným podnikatelem na mediálním trhu. Vlastní vydavatelství Mladá fronta s jeho tituly E15, Euro, časopisem Lidé a země a odbornými a dětskými periodiky. Kromě toho je majitelem investičního fondu.

V dnešním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Savov odmítl spekulace o tom, že se podílel na vytunelování majetku bývalého Socialistického svazu mládeže (SSM). Řekl, že jediné, co se ho týká z majetku někdejšího SSM, je Mladá fronta. "A společnost Mladá fronta jsem koupil v dražbě spolu se svými kamarády, koupili jsme ji za 21 milionů, jestli si to dobře pamatuji," uvedl. Tehdy mělo podle něj vydavatelství obrat 80 milionů a 100 milionů dluhů. Dnes je to podle něj firma s miliardovým obratem a vyšší cenou, než jakou měla v době koupě.

 

Právě se děje

Další zprávy