reklama
 
 

Savova hlídá britská policie, soud rozhodne o vydání do ČR

15. 10. 2014 17:45
Český miliardář, obviněný ze stamilionových daňových podvodů, je od března na seznamu uprchlíků. Nyní se musí pravidelně hlásit policii v Londýně a nosí elektronický náramek, který mapuje jeho pohyb.

Praha - Uprchlý miliardář František Savov, obviněný v Česku ze stamilionových daňových podvodů, se může už za měsíc vrátit ze svého londýnského azylu.

Savova totiž zatkla ve spolupráci s českými kolegy britská policie a ve druhé polovině listopadu bude soud rozhodovat o vydání podnikatele do České republiky.

Na dotaz deníku Aktuálně.cz to potvrdil náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube. "Uvedená osoba byla vypátrána ve Velké Británii i za součinnosti s našimi policejními specialisty," uvedl Laube. "Osoba je pod dohledem policie a 17. listopadu bude tamní soud jednat o vydání do České republiky,” dodal náměstek prezidia.

Savov se nyní musí až do termínu konání soudu pravidelně hlásit na policejní stanici. Policie ho navíc střeží ještě elektronicky - podnikatel na sobě musí nosit zařízení podobné elektronickým náramkům, které hlídá například odsouzence v domácím vězení.

Savovův obhájce Vít Široký deníku Aktuálně.cz řekl, že nemá o svém klientovi žádné zprávy. “Je někde venku a já jsem se s ním nikdy neviděl, takže těžko se k tomu budu vyjadřovat,” řekl Široký.

Daňové úniky za 800 milionů

Po Františku Savovovi pátrá policie od letošního března kvůli daňovým únikům za necelých 800 milionů korun. V květnu ho v kauze detektivové obvinili.

Savov podle policie skrytě ovládá spořitelní družstvo Artesa, na jehož účty měly putovat miliony korun z nadměrných odpočtů DPH. K údajným podvodům sloužil podle policie řetězec několika firem - prázdných schránek, jejichž jediným příjmem byly právě daně vrácené finančním úřadem.

"Všechny převody finančních prostředků mezi jednotlivými společnostmi jeví koordinovanost postupného vyvádění prostředků tak, aby na konci převodů byly prostředky vybrány v hotovosti a převedeny do dalšího podnikání, zejména obchodování s pohledávkami, či převedeny na účty spotřebního družstva Artesa, které je skrytě ovládáno Františkem Savovem a svědčí o úmyslu provádět všechny transakce za účelem zastření původu těchto finančních prostředků," konstatuje policie v závěru textu Savovova obvinění, do něhož měl deník Aktuálně.cz možnost nahlédnout.

Kvůli podvodům s DPH měla státu vzniknout škoda až čtyři miliardy korun. Spolu se Savovem je v případu obviněno deset osob.

Přestože je Savov miliardář, oficiálně se hlásí jen k několika málo firmám. Mezi nimi je například jeden z největších vydavatelských domů v Česku - Mladá fronta. Spojován byl ještě mimo jiné s nedávno prodaným českobudějovickým pivovarem Samson.

autor: Karel Hrubeš | 15. 10. 2014 17:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama