Savova hlídá britská policie, soud rozhodne o vydání do ČR

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
15. 10. 2014 17:45
Český miliardář, obviněný ze stamilionových daňových podvodů, je od března na seznamu uprchlíků. Nyní se musí pravidelně hlásit policii v Londýně a nosí elektronický náramek, který mapuje jeho pohyb.
František Savov na snímku z roku 2010
František Savov na snímku z roku 2010 | Foto: Profimédia, Jan Zátorský, MF DNES

Praha - Uprchlý miliardář František Savov, obviněný v Česku ze stamilionových daňových podvodů, se může už za měsíc vrátit ze svého londýnského azylu.

Savova totiž zatkla ve spolupráci s českými kolegy britská policie a ve druhé polovině listopadu bude soud rozhodovat o vydání podnikatele do České republiky.

Na dotaz deníku Aktuálně.cz to potvrdil náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube. "Uvedená osoba byla vypátrána ve Velké Británii i za součinnosti s našimi policejními specialisty," uvedl Laube. "Osoba je pod dohledem policie a 17. listopadu bude tamní soud jednat o vydání do České republiky,” dodal náměstek prezidia.

Savov se nyní musí až do termínu konání soudu pravidelně hlásit na policejní stanici. Policie ho navíc střeží ještě elektronicky - podnikatel na sobě musí nosit zařízení podobné elektronickým náramkům, které hlídá například odsouzence v domácím vězení.

Savovův obhájce Vít Široký deníku Aktuálně.cz řekl, že nemá o svém klientovi žádné zprávy. “Je někde venku a já jsem se s ním nikdy neviděl, takže těžko se k tomu budu vyjadřovat,” řekl Široký.

Daňové úniky za 800 milionů

Po Františku Savovovi pátrá policie od letošního března kvůli daňovým únikům za necelých 800 milionů korun. V květnu ho v kauze detektivové obvinili.

Savov podle policie skrytě ovládá spořitelní družstvo Artesa, na jehož účty měly putovat miliony korun z nadměrných odpočtů DPH. K údajným podvodům sloužil podle policie řetězec několika firem - prázdných schránek, jejichž jediným příjmem byly právě daně vrácené finančním úřadem.

"Všechny převody finančních prostředků mezi jednotlivými společnostmi jeví koordinovanost postupného vyvádění prostředků tak, aby na konci převodů byly prostředky vybrány v hotovosti a převedeny do dalšího podnikání, zejména obchodování s pohledávkami, či převedeny na účty spotřebního družstva Artesa, které je skrytě ovládáno Františkem Savovem a svědčí o úmyslu provádět všechny transakce za účelem zastření původu těchto finančních prostředků," konstatuje policie v závěru textu Savovova obvinění, do něhož měl deník Aktuálně.cz možnost nahlédnout.

Kvůli podvodům s DPH měla státu vzniknout škoda až čtyři miliardy korun. Spolu se Savovem je v případu obviněno deset osob.

Přestože je Savov miliardář, oficiálně se hlásí jen k několika málo firmám. Mezi nimi je například jeden z největších vydavatelských domů v Česku - Mladá fronta. Spojován byl ještě mimo jiné s nedávno prodaným českobudějovickým pivovarem Samson.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prezident Zeman se příští týden setká s polským protějškem Dudou

Prezident Miloš Zeman se příští týden na Pražském hradě setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Budou jednat o tématech Evropské unie či o visegrádské spolupráci. Na webu Pražského hradu to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák řekl, že se setkání uskuteční na žádost Polska. "Polská strana chce konzultovat aktuální věci kolem Evropské unie a polského předsednictví Visegrádu," uvedl. Konkrétní témata se podle něj teprve dojednávají, předpokládá ale projednávání právě evropské a visegrádské agendy, mohla by být i příležitost probrat bilaterální témata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy