Soud řeší pokutu pro rádio a také otázku: Co je mravné?

Tomáš Fránek
9. 5. 2007 10:22
Rozhlasová stanice odmítá pokutu za pořad Sexy život

Brno - Nejvyšší správní soud znovu otevřel případ stotisícové pokuty, která hrozí rozhlasové stanici Frekvence 1 za jeden z pořadů z cyklu Sexy život.

Pokutu Frekvence 1 dostala od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, vadil jí pořad "Měli jste někdy čistě sexuální vztah?", který odvysílala v dopoledním programu. V pořadu podle radních zazněly také vulgární posluchačské vstupy, což, jak tvrdí rada, ohrozilo fyzický, psychický a nebo mravní vývoj dětí a mladistvých.

Kdo posoudí mravnost?

K případu se posléze zcela rozdílně postavily Městský soud v Praze a Nejvyšší správní soud.

Frekvence 1 totiž trest od rady napadla u soudu. Argumentaci postavila na tom, že samotná rada nemůže rozhodovat, co ohrožuje mravní vývoj mládeže. Městský soud v Praze dal stanici za pravdu.

Stanice také uvedla, že ukládání  pokut považuje za zásah do práva svobodně a nezávisle vysílat programy, zejména ty se sexuální problematikou. "Jde o omezení práva na svobodu projevu a komunikace," uvedli právní zástupci rádia a odvolali se také na několik verdiktů Evropského soudu pro lidská práva.

Rada to může udělat

Nejvyšší správní soud však rozhodl zcela opačně, když se na něj v tomto případu obrátila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Podle něj radní mohou sami posoudit, co mládeži škodí.

Posouzení, zda konkrétní pořad může ohrozit mravní vývoj dětí, podle soudu souvisí s hodnocením pojmu mravnosti.
"Interpretace tohoto termínu nemůže být předmětem zkoumání znalce, naopak je to správní orgán a posléze soud, který pojmu přiřazuje konkrétní význam a obsah," uvedl senát Nejvyššího správního soudu pod vedením Michala Mazance.

Nejvyšší správní soud vrátil případ zpět pražskému městskému soudu. Ten musí nyní při novém verdiktu respektovat argumentaci vyšší instance.

Posuzování mravnosti se mění

Nejvyšší správní soud při rozsudku upozornil na to, že vnímání pojmu mravnost se neustále mění. Odvolal se přitom i prvorepublikový verdikt Nejvyššího správního soudu. Ten totiž shledal jako nepřístojné například společné tábory pro chlapce a dívky, pobíhání v koupacích úborech mimo vyznačená koupaliště nebo zpívání popěvků s nemravnými texty.

"Nelze vyloučit, že pořad, za který byla Frekvenci 1 uložena pokuta, může být s odstupem několika let či desítek let hodnocen jako zcela nezávadný," uvedli soudci, podle kterých ale nyní byla porušena pravidla při vysílání.

"Ne všechny děti vyrůstají v rodinném a sociálním prostředí, jehož příslušníci by mu vysvětlili vlastní podstatu a nadsázku pořadu a není možné předpokládat, že všechny děti či mladiství jsou schopni pochopit v případě odvysílaných pasáží pořadu moderátorčiny komentáře a ironii pořadu jako celku," uvedli v rozhodnutí soudci.

Sexy život vábí pokuty

Statisícová pokuta není jediná, kterou Frekvence 1 za cyklus Sexy život od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání dostala. Další ve stejné výši byla stanici udělena za pořad uvedený ve stejném cyklu loni v září.

Právě za vysílání nevhodných pořadů před 22 hodinou jsou média pokutována nejčastěji. V souvislosti s porušením povinnosti bylo loni uloženo 54 pokut a bylo vydáno 16 upozornění. "Významnou roli v těchto souhrnných údajích sehrávají uložené pokuty za jednotlivé pořady reality show VyVolení a Big Brother," uvedla rada ve svém přehledu za loňský rok.

Za reality show Big Brother na Nově a VyVolení na Primě padly pokuty v celkové výši přes 40 milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy