Soud pustil Tykače k jeho nemovitostem a penězům

Zdeněk John
14. 8. 2013 11:00
Policie původně zablokovala Tykačův majetek kvůli kauze vytunelovaných CS Fondů.
Pavel Tykač, generální ředitel Motoinvestu v dubnu 1997.
Pavel Tykač, generální ředitel Motoinvestu v dubnu 1997. | Foto: ČTK

Praha - Pražský Vrchní soud odblokoval majetek Pavla Tykače, k němuž se miliardář nemohl dostat kvůli vyšetřování tunelu v CS Fondech.

Soud v neveřejném zasedání v pátek minulý týden zrušil policejní blokaci několika nemovitostí v Čelákovicích, Mstěticích, Lázních Toušeň a Nehvizdech, které Tykačovi úplně nebo z části patří, v souhrnné hodnotě zhruba 102 milionů korun.

Soud také uvolnil peníze na účtu v České spořitelně, na němž měl Tykač řádově statisíce korun. Policie podle svého usnesení mohla zadržovat Tykačovy peníze až do výše 238 milionů.

Policie původně zablokovala Tykačův majetek, protože je proti němu vedené trestní stíhání související s CS Fondy. Tykač byl podle policie podezřelý, že se s dalšími lidmi podílel na vytunelování fondů a způsobil škodu téměř miliardu a čtvrt korun.

Vrchní soud ale nyní v nejnovějším rozsudku konstatoval, že stav dokazování podle údajů v trestním spisu neposkytuje nic, co by dokazovalo, že Tykač obdržel výtěžek ze zmíněné trestné činnosti. "Rozhodnutí o zajištění nemovitostí je nepřiměřené existující aktuální důkazní i procesní situaci," stojí v usnesení Vrchního soudu.

Soud také zohlednil fakt, že Tykač je znovu trestně stíhán po šestnácti letech od spáchání činu a více jak pět roků od pravomocného zastavení trestního stíhání.

"Považovali jsme rozhodnutí policie o zajištění majetku za nepodložené a neodůvodněné. Vrchní soud náš názor potvrdil. Z obsahu odůvodnění usnesení soudu lze dovodit, že z doposud provedeného vyšetřování nijak nevyplývá, že by se Pavel Tykač jakkoli podílel na trestné činnosti související s CS fondy," uvedl Tykačův obhájce Jan Kocina.

Tykač versus dva svědci

Policie obnovila vyšetřování Tykačova podílu na vytunelování CS Fondů poté, co o něm jako o hlavním organizátoru celé akce vypovídali dva svědci - podnikatel František Bušek (rozený Chobot) a Němec Klaus Peter Schimmelpfennig. Ti oba v podstatě přiznali svůj podíl na praní peněz, vyvedených z CS Fondů, když svědčili u soudu proti dalšímu údajnému spoluviníkovi celé akce, bývalému státnímu úředníkovi Jiřímu Kudlíkovi (ten byl loni po 15 letech vyšetřování soudem zproštěn viny).

Bušek a Schimmelpfennig se svými výpověďmi přišli ve chvíli, kdy už sami kvůli účasti v CS Fondech stíháni být nemohli, kauza vzhledem k nim byla už promlčená. Zato Tykačovi způsobili problém, policie po letech znovu otevřela jeho případ. Tykač od počátku tvrdil, že se jej Bušek pokoušel vydírat a s výpovědí proti němu přišel ve chvíli, kdy mu Tykač odmítl vyplatit zhruba půlmilirdové výpalné.

 

Právě se děje

Další zprávy