Soud prodloužil vazbu anarchisty Ignačáka. Bojí se, že by mohl uprchnout z Česka

ČTK ČTK
3. 8. 2016 15:53
Soud prodloužil vazbu pro anarchistu Martina Ignačáka kvůli obavě, že by obžalovaný mohl utéct. Ignačák je obžalován z přípravy teroristického útoku. Ve vazbě už je 15 měsíců. Ignačák soudu předložil písemný slib, záruku svojí sestry a návrh, že by pravidelně docházel k probačnímu úředníkovi. Soudkyni Hrnčířové toto ujištění nestačilo. Detektivové a státní zástupce viní pětici anarchistů z toho, že chtěli zapálit nákladní vlak, který mířil s armádní technikou na každoroční vojenskou akci Bahna.
Martin Ignačák u soudu (uprostřed).
Martin Ignačák u soudu (uprostřed). | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Anarchista Martin Ignačák obžalovaný v kauze přípravy teroristického útoku na vlak zůstane ve vazbě. Rozhodl o tom ve středu pražský městský soud, který zamítl jeho žádost o propuštění. Jeho advokát proti nepravomocnému rozhodnutí podal stížnost, kterou projedná vrchní soud. Ignačák je ve vazbě zhruba rok a čtvrt kvůli obavám, že by utekl a skrýval se před trestním stíháním.

Ignačák soudu předložil písemný slib, záruku svojí sestry a návrh, že by pravidelně docházel k probačnímu úředníkovi. "Nabízené záruky soud nepovažuje za dostatečné," uvedla soudkyně Hana Hrnčířová při zdůvodnění, proč jej ponechala ve vazbě.

Ignačák předtím odmítl, že by chtěl utéct do zahraničí. "Nemám v nejmenším úmyslu mařit další soudní líčení," řekl soudu Ignačák. Po případném propuštění na svobodu chtěl odjet k sestře do Olomouce a pracovat u bratra. "Je pro mě zarážející, že kontakty v zahraničí nevyužili ostatní obvinění, kteří jsou na svobodě a k soudu chodí," podotkl při zdůvodňování návrhu jeho advokát Ondrej Štefánik.

Státní zástupce Vladimír Pazourek byl proti tomu, aby Ignačák vazbu opustil. Dál podle něj trvají obavy z útěku. Podle něj má kontakty v různých anarchistických organizacích včetně zahraničních. "Doteď se nic nepotvrdilo. Jediným důvodem, proč jsem ve vazbě, je to, že mi hrozí vysoký trest," uvedl Ignačák.

Soud se kauzou zabýval druhý den, kromě rozhodnutí o vazbě projednával pouze listinné důkazy. Anarchisté obžalobu odmítají, cítí se nevinní. Kauzu považují za výsledek policejní provokace. Tvrdí, že žádný útok zápalnými lahvemi neplánovali. Třem z pěti obviněným hrozí až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Zbývající dvě ženy před soudem stanuly kvůli tomu, že o plánech skupiny věděly a nenahlásily to policii.

Ve vazbě ze všech obžalovaných zůstává pouze Ignačák. Osm měsíců v cele byl také Petr Sova, jehož obžaloba označuje za hlavní postavu celého případu. Na svobodu se dostal na začátku loňského prosince kvůli justiční chybě. Žalobce tehdy nepodal včas návrh na ponechání obviněného ve vazbě, kde byl rovněž kvůli obavám z útěku.

Za propuštění vazebně stíhaného muže několikrát protestovalo anarchistické hnutí v okolí pankrácké věznice. Radikální část anarchistického spektra jako nesouhlas s uvězněním také několikrát zapálila policejní auta. Obžalovaní však odmítají, že by patřili do radikální části anarchistického spektra. Tvrdí, že jejich skupina odsuzuje násilí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
Další zprávy