reklama
 
 

Živě: Mluvil o právech zvířat a pak si dal svíčkovou. Agenty jsme testovali, řekl soudu anarchista

Aktualizováno 2. 8. 2016 14:24
reklama
Městský soud v Praze začal projednávat případ, ve kterém je trojice anarchistů obžalována z plánování teroristického útoku, další dvě ženy policie podezřívá, že plánu nezabránily. V případě prokázání viny může soud rozdat i výjimečné tresty. První den soudu s pěticí anarchistů jsme sledovali v online zpravodajství.

Živě: Mluvil o právech zvířat a pak si dal svíčkovou. Agenty jsme testovali, řekl soudu anarchista

reklama
14:20
 

Dnešní online přenos z prvního dne soudního líčení s pěticí, která je podezřelá z přípravy teroristického útoku, končí. Děkujeme za pozornost a přejeme příjemný zbytek dne.

14:10
Soud

Soudkyně prohlašuje, že líčení bude pokračovat zítra. Mimo jiné se projedná i možnost propuštění Martina Ignačáka z vazby. Při jeho odchodu ze soudní síně hlasitě tleskají jeho podporovatelé.

14.08

Všichni obvinění se vyjadřují, že si přejí výslech všech policejních agentů, včetně agenta VO0149. 

14:05

Státní zástupce Vladimír Pazourek upozorňuje, že v jednom ze zabavených telefonů byly nalezeny fotografie zápalných lahví. Soudkyně hledá v tlustých modrých štosech papírů. Nakonec poznámku schválí a přechází.

14:00

Soudkyně Hana Hrnčířová v tichosti a dlouze listuje posudky.

13:56

Další posudek se zaměřuje na zkoumanou elektroniku. Soudkyně vyjmenovává typy mobilních telefonů, počítačů nebo disků, které experti a policisté prozkoumávali. "Znalcem byla provedena základní prohlídka, v obsahu pevných disků byly prohledány veškeré grafické, textové a audiovizuální soubory. Dále zpracovány a vykopírovány soubory obsahující online komunikaci," říká soudkyně.

Žalovaný Sova se ozývá: "Zadržený server nebyl zadržen nám, ale lidem, kteří byli stíhaní v rámci operace Fénix. Rád bych také upozornil, že znalec označil můj osobní počítač jako zašifrovaný. Přitom ho normálně používali, zašifrovaných bylo pár složek," nechal se před soudem slyšet.

13:45

Soudkyně předčítá posudek psychologa. Petr Sova podle něj netrpí duševní chorobou ani závislostmi, jedná se o osobnost s nestabilní emocionalitou. Psycholog nezjistil ani agresivní rysy nebo předpoklady k agresivitě. Duševní choroby nebo závislosti neobjevili experti ani u Ignačáka.

13:20

Po přestávce pokračuje líčení, na řadě je čtení znaleckých posudků. 

12:44
 

Soudkyně vyhlásila půlhodinovou přestávku.

12:25

"Od začátku jsme agenty testovali, nechovali se jako normální lidé. Když vám někdo vypráví o zvířecích právech a pak si dá na motorestu svíčkovou, není to normální. A těch paradoxů byla celá řada," říká Sova. "Abychom získali jejich důvěru, nabídli nám, ať označíme neonacisty a že jim půjdeme zlámat nohy. To je naprosto nepřípustné," hovoří o roli agentů hlavní obviněný. Celá akce je podle něj jen vyústěním toho, že policie do akcí vložila čas a prostředky a potřebovala výsledky.

12:11

"Pro nás téměř neexistoval způsob, jak eliminovat policisty, novináře nebo lidi, kteří k tomu nepřistupují s dobrým úmyslem, nebo lidi, kteří mají psychický problém a chtějí se realizovat. Jedna z mála metod, které se nám osvědčily, byla jakási cílená dezinformace. Když to zjednoduším, spočívalo to v tom, že lidi posloucháte, na oko jim přizvukujete a čekáte, kam to může zajít," popisuje s tím, že akce agenti vyvolali. Aktivně například začali hledat místo útoku na vlak. "Jak si policie mohla myslet, že když dělám na dráze a ví se o mně, že jsem anarchista, že jsem mohl provést útok na kolej nedaleko mého zaměstnání?" diví se rozrušeně Sova. A vysvětluje, že má blízko k anarchopacifismu a člověku ani zvířeti by neublížil.

12:03

Petr Sova pokračuje: "Provokatéři nebyli jen dva, nebyli to jediní lidé, kteří přišli do našeho kolektivu. Rok dva zpátky se daleko intenzivněji snažili infiltrovat do veškerých aktivit. To, že přicházeli lidi a snažili se mezi nás vetřít, aby získali informace, byla dennodenní věc." říká.

Anarchisté před soudem obviněni z teroru Foto: Ludvík Hradilek
11:48

Začal vypovídat hlavní obviněný, Petr Sova. "Nedokážete si představit situaci, kdy se za vás policie vydává, zneužívá vaši mailovou adresu, komunikuje s vaším zaměstnavatelem... Nečekal jsem, že v této době jsou to standardní postupy," popisuje rozčilený Sova.

11:30

Před soud přistupuje Martin Ignačák, hlídají ho ozbrojenci vězeňské služby. Ignačák mluví o provokacích ze strany agentů. „Říkali, že vylepováním plakátů se nic nezmění. Dohodli jsme se, že budeme nějakou chvilku jejich hru hrát.“ A popisuje, že agenti vždy rozhodovali o tom, kdy se někam jelo, a zajišťovali potřebné věci. "Cítím se nevinně, nacházím se ve vazební věznici bez jediného důkazu," říká. Stejně jako ostatní se rozhodl nevypovídat.

Anarchisté před soudem obviněni z teroru Foto: Ludvík Hradilek
11:15

Státní zástupce Vladimír Pazourek řekl novinářům, že přestože agenti u soudu nebyli zatím přítomni, oba ještě budou vypovídat. Právě míra jejich zapojení je jedním z největších otazníků.

11:10

Soudkyně vyhlásila desetiminutovou pauzu. Všechny tři ženy, které zatím předstoupily před soud, pronesly vlastní řeč a dál využily možnosti nevypovídat. Mluvily o odporu k násilí, nedůvěře v agenty a o tom, že žádný útok nepřipravovaly ani o něm nevěděly.

10:55

Vypovídá Alexandra Ščambová. Policie ji viní z toho, že se s Ignačákem a se Sovou do příprav zapojila - dohodli se s ní podle obžaloby na tom, že má pomoct s přípravou zápalných lahví a účastnit se útoku. Soudkyně ji napomíná, aby mluvila nahlas a nečetla řeč z papíru. "Jeli jsme na výlet se psem a nikdo mi neřekl, že se v autě vezou nějaké lahve s chemikáliemi," namítá na tvrzení obžaloby, že byla v autě, kde se materiál na přípravu zápalných lahví převážel. 

10:40

Před soudkyni předstoupila Katarína Zezulová, která čelí stejnému obvinění jako Radka Pavlovská. A stejně jako ona také požádala soud o to, aby mohla pronést svou řeč a využila svého práva víc nevypovídat. "Scházeli jsme se, abychom řešili demonstrace, nikdy v životě jsme neřešili zapalování aut. Petra Sovu znám jako největšího pacifistu, který by nikomu neublížil," říká Katarína Zezulová s tím, že jí je pacifismus velmi blízký. "Nikdy jsem žádnou lahev nepřipravila ani nezakopala. Ani jsem o tom nevěděla," říká. Byla si prý stoprocentně jistá, že agenti jsou policisté. Například proto, že ji podezřele sledovali. 

Anarchisté před soudem obviněni z teroru Foto: Ludvík Hradilek
10:35

Obžalovaná Radka Pavlovská se snaží vyvrátit, že by byl její byt klubovnou, kde se její přátelé scházeli, aby naplánovali teroristický útok. "Nikdy jsem nezaregistrovala, že to, o čem mluvíte, by mohlo mít nějaký reálný základ," snaží se popřít celou obžalobu.

10:15

Jako první dostala slovo Radka Pavlovská, kterou soud viní z toho, že plánování útoku přihlížela a nepřekazila  jej. "S agenty jsem se seznámila na slavnosti koncem roku 2014," popisuje začátky ve své připravené řeči a vysvětluje, že k agentům obžalovaní nikdy neměli zvláštní důvěru. "Zaslechla jsem, že se baví o zapalování aut, ale opravdu si nevybavuji, že by někdy mluvili o zapálení vlaku," hájí se s tím, že věděla, že k ničemu takovému se její přátelé neuchýlí. 

Anarchisté před soudem obviněni z teroru Foto: Ludvík Hradilek

autoři: Adéla Skoupá, Michal Štůsek | 2. 8. 2016 8:00

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama