Detektivové ukončili vyšetřování přípravy teroristického útoku na vlak. Obžalovat chtějí tři lidi

Lukáš Prchal ČTK Lukáš Prchal, ČTK
6. 4. 2016 13:52
Policie navrhla obžalovat tři lidi z přípravy teroristického útoku na armádní vlak, na které se podíleli i dva agenti provokatéři, které mezi anarchisty detektivové nasadili v létě 2014. Další dva lidi navrhli obžalovat kvůli neohlášení trestného činu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Síť revolučních buněk

Praha - Policie ukončila vyšetřování kauzy, která souvisí s loňskou razií proti levicovým extremistům. Navrhla obžalovat tři lidi z přípravy teroristického útoku na vlak. V případě prokázání viny jim hrozí 12 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest, tedy až doživotí.

Další dva lidi policie navrhla obžalovat kvůli tomu, že trestný čin nepřekazili. Soud je může potrestat až třemi roky vězení. Řekla to mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

O celém případu a vyšetřování server Aktuálně.cz podrobně informoval v předchozích článcích.

Na plánování útoku se kromě anarchistů podíleli i agenti provokatéři. A na tom budou také advokáti stavět obhajobu. Budou se snažit dokázat, že agenti přesáhli své pravomoce a anarchisté by bez nich ani o útoku na vlak neuvažovali.

Petrovi S., kterého policie považuje za strůjce celé akce, hrozí až doživotní vězení a i s ohledem na výši trestu se odmítl vyjadřovat. "Korporátní média jsou naprosto mimo okruh, s kterým jsem ochotný se o čemkoli bavit," vzkazuje přes prostředníka na žádost o rozhovor.

Protimafiánský útvar pozatýkal na konci března loňského roku na několika místech v Česku dohromady deset lidí a prezentoval to jako úspěšný zásah proti nebezpečným radikálům ze Sítě revolučních buněk. Její členy detektivové už nějakou dobu podezírali ze zapálení několika policejních aut, aut pražské restaurace Řízkárna nebo mýtných bran.

Největší akcí Sítě měl být ale útok na vlak, který ovšem nikdy nevzplál. Poté, co byly zakopány lahve, které měli anarchisté na vlak hodit, policie přistoupila k zatýkání s argumentem, že dál nemůže čekat, protože hrozí velká materiální škoda a možná i ztráty na životech.

Advokáti obviněných od začátku tvrdí, že celá věc byla nepřípustnou policejní provokací. Podle nich je policejní agenti, kteří se mezi anarchisty infiltrovali v roce 2014, začali popichovat, ať přestanou vést plané řeči a udělají něco konkrétního.

Obvinění tvrdí, že agenti překročili svými provokacemi zákonnou mez, a jejich advokáti upozorňují na několik dalších věcí. Zápalné láhve údajně do úkrytu před tunelem nezakopával nikdo z obviněných, ale právě jeden z agentů, což měl později pod přísahou vypovědět do protokolu. Na místě s ním měl být už jen člen skupiny Martin I., který hlídal, jestli někdo nejde. "Můj klient u toho vůbec nebyl," říká advokát Petra S. Petr Šťastný.

Advokáti upozornili ale i na další věci jako například to, že ve spise údajně chybí odposlechy prozrazující, kdo skutečně začal o akci mluvit jako první a zda to náhodou nebyli právě agenti.

Upozorňují i na to, že policie údajně zatýkání spustila bezprostředně poté, kdy se Martin I. chtěl od útoku na vlak distancovat. Podle obviněných údajně proto, že do případu investovala řadu prostředků a hrozilo, že zcela zbytečně. Státní zástupce Vladimír Pazourek to ale odmítá. "Takhle bychom to zásadně nemohli stavět," říká.

 

Právě se děje

Další zprávy