Soud : Právo na odškodné nemůže být promlčeno

Tomáš Fránek
28. 8. 2007 14:55
Šance postiženého chlapce na odškodné trvá

Brno - Nejvyšší soud vydal verdikt, který je velmi důležitý pro případy, kdy se lidé soudí o odškodnění za způsobený úraz či smrt svých příbuzných.

V jejich případech totiž podle rozhodnutí Nejvyššího soudu neplatí promlčecí tříletá lhůta a náhradu nemajtkové újmy mohou požadovat neomezeně.

Lhůta neplatí

V případě Pavla Remence z Kopřivnice totiž soud rozhodl, že chlapec, který se málem utopil na letním táboře a je velmi vážně postižený, má nárok na odškodnění a tento jeho nárok se nepromlčuje ani po uplynutí třech let.

Nejvyšší soud tak zrušil verdikt Vrchního soudu v Olomouci, který žalobu rodičů Pavla Remence požadujících milionové  odškodnění odmítl právě proto, že nárok je podle něho promlčen.

"Právo na náhradu nemajetkové újmy v penězích je nepromlčitelným nárokem," uvedl senát Nejvyššího soudu s předsedou Pavlem Pavlíkem

Spor se vleče už několik let. Správa sportovišť podle rodičů před devíti roky nezajistila při dětském letním táboře dostatečný dozor při koupání dětí.

Chlapec téměř nemluví

Pavel Remenec se málem utopil a jeho bezvládného těla si nevšiml plavčík ani pedagogický dozor tábora.

Když se ho podařilo oživit, mnoho funkcí mozku zůstalo trvale poškozeno. Podle rodičů nebyl na místě kvalifikovaný plavčík, který by okamžitě zasáhl.

Kvůli úrazu je devatenáctiletý chlapec mentálně na úrovni malého dítěte, neudrží moč, není schopen sám se najíst bez pomoci, téměř nemluví.

Trestní stíhání lidí z Domu dětí a mládeže Astra, kteří tábor pořádali, zastavila amnestie prezidenta republiky.

 

Právě se děje

Další zprávy