Brno - Nejvyšší správní soud ve středu pozastavil činnost sedmi regionálním stranám a hnutím. Je mezi nimi Strakonická Veřejnost, která v roce 2014 s 29 procenty hlasů vyhrála komunální volby a drží post starosty ve Strakonicích. Pozastavenou činnost má také bruntálské hnutí PROZMĚNU se třemi zastupitelskými křesly.
Soud tak vyhověl návrhům vlády. Odůvodnění zatím nezveřejnil, podnětem pro pozastavení činnosti ale nejčastěji bývají nedodané výroční finanční zprávy.
Podle starosty Strakonic a lídra hnutí Strakonická Veřejnost Břetislava Hrdličky může za pozastavení činnosti auditorská firma, která neodeslala elektronické podání finanční výroční zprávy v termínu. "Vše jsme zjistili zhruba před dvěma týdny a po dohodě s pracovníky ministerstva vnitra jsme dokumenty odeslali na ministerstvo v písemné podobě i s auditorským ověřením a razítkem z března loňského roku," uvedl starosta s tím, že auditorská firma následně nesplnila svou povinnost.
Hrdlička ví, že toto pochybení vrhá na hnutí špatné světlo. "Na naši práci to ale nemá žádný vliv. Jedná se o úřednickou záležitost. Očekáváme, že v odvolacím řízení bude vyhověno naší žádosti a hnutí Strakonická Veřejnost bude činnost obnovena," řekl. Účast v krajských volbách, která je pozastavením činnosti vyloučena, se hnutí nedotýká, podle slov Hrdličky se Strakonická Veřejnost voleb účastnit nehodlala.
Strana důchodců i Volba lidu 21. století
Pozastavenou činnost má také Česká nezávislá, která aktuálně drží jeden mandát v Košťanech na Teplicku, stejně jako Spravedlivá občanská společnost s jedním zastupitelem ve Volyni na Strakonicku. Soud dále rozhodl o pozastavení činnosti Hnutí pro Těšín, českobudějovické Volby lidu 21. století a Strany důchodců Františka Burdy, která v posledních obecních volbách v Humpolci na Pelhřimovsku získala dvě procenta hlasů.
Všechny registrované strany a hnutí musejí v Česku podle zákona každoročně předkládat sněmovně finanční zprávy. Pokud strana zprávu nedodá nebo ji předloží v nepořádku, může ministerstvo vnitra požádat vládu, aby u Nejvyššího správního soudu navrhla pozastavení činnosti.
Strana s pozastavenou činností může podle zákona činit pouze úkony zaměřené na odstranění důvodů soudního rozhodnutí. Má na to jeden rok. Pokud nedostatky nenapraví, podá vláda další návrh, tentokrát již na rozpuštění strany.
Jestliže strana pokládá pozastavení činnosti za neoprávněné, může se také obrátit na Ústavní soud. Stejnou možnost má v případě rozpuštění.