Soud potvrdil sedm let pro ministerského exúředníka

ČTK ČTK
8. 1. 2013 10:41
Soud potvrdil vězení za fingované vymáhání údajně nedobytného státního dluhu z Peru
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Nejvyšší soud (NS) potvrdil bývalému úředníkovi ministerstva financí Karlu Ponocnému sedmileté vězení za fingované vymáhání údajně nedobytného státního dluhu z Peru.

Ponocného čin podle Nejvyššího soudu naplnil všechny znaky podvodu, případ se podařilo bez pochybností objasnit a uložený trest odpovídá zákonným kritériím. Soud rozhodl bez veřejného jednání.

V dovolání k Nejvyššímu soudu Ponocný zpochybňoval důkazy a žádal o nové projednání kauzy před Vrchním soudem v Praze. Soudci mu nevyhověli.

"Dle názoru Nejvyššího soudu je třeba obhajobu obviněného hodnotit jako ryze účelovou, činěnou pouze ve snaze vyhnout se trestní odpovědnosti," stojí v usnesení.

Podle obžaloby Ponocný a podnikatel Anton Murárik v roce 2001 podvedli tehdejšího náměstka ministra financí Ladislava Zelinku. Nechali ho v domnění, že Peru stále dluží České republice podle tehdejšího kurzu zhruba 46 milionů korun.

Předstírali, že jsou to nedobytné pohledávky. Oba ale věděli, že peníze už od 90. let ležely na účtu Československé obchodní banky (ČSOB).

Murárik pak Zelinkovi slíbil, že se pokusí peníze získat s pomocí svého bratra a jeho firmy v Bolívii. Náměstek proto uzavřel smlouvu mezi ministerstvem a bolivijskou společností.

Murárik mu pak tvrdil, že se pravděpodobně podaří vymoci v Peru pouze symbolickou částku. V dodatku ke smlouvě z roku 2002 se tak objevila podmínka, že bolivijské firmě připadne jako odměna jakákoliv vymožená suma převyšující pět procent původního dluhu.

Ponocný později jako šéf ministerského odboru převedl na Murárikův účet více než 1,5 milionu dolarů.

Uprchl do zahraničí a žil v Kostarice

Ponocný u soudů tvrdil, že vůbec nevěděl, v jakém stavu je peruánský dluh. Neměl prý přístup do systému v bance. O převodu peněz na bolivijskou společnost podle svých slov nerozhodoval, pouze vykonal příkaz.

Kvůli aféře kolem peruánského dluhu rezignoval Zelinka na funkci náměstka. Ve funkci ředitele odboru mezinárodních finančních vztahů skončil i Ponocný, který pak uprchl do zahraničí a žil v Kostarice. Soudy jej poprvé potrestaly jako uprchlého.

V roce 2009 jej zadržel Interpol. Po návratu do Česka muž využil práva na opakování procesu. Také Murárikovi soudy v minulosti uložily sedmiletý trest.

Pohledávky vznikly v letech 1979 a 1980, kdy tehdejší Československo poskytlo jihoamerické zemi úvěry a zboží.

 

Právě se děje

Další zprávy