Soud potvrdil podmínku pro Rathovu spolupracovnici Alexu

ČTK ČTK
30. 7. 2015 13:56
Alexa jako tehdejší šéfka Středočeské turistické informační služby (STIS) podle rozsudku rozdělila velký tendr na sedm menších, které pak vyhrála jedna zvýhodněná firma.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Spolupracovnice bývalého hejtmana Davida Ratha Šárka Alexa dostala dvouletou podmínku za manipulaci s tendrem na propagaci osobností Středočeského kraje.

Rozhodl o tom pražský vrchní soud. Alexa jako tehdejší šéfka Středočeské turistické informační služby (STIS) podle rozsudku rozdělila velký tendr na sedm menších, které pak vyhrála jedna zvýhodněná firma. Alexa však nemusí platit krajskému úřadu škodu 7,8 milionu korun. Kraj může peníze vymáhat v civilním sporu.

Rozsudek je pravomocný. Lze proti němu podat pouze mimořádný opravný prostředek, a to dovolání k Nejvyššímu soudu.

Škoda osm milionů

STIS v roce 2009 vypsala zakázku na projekt, který měl propagovat 57 historických osobností kraje s výdaji téměř 13 milionů korun. Na projekt mělo jít skoro deset milionů korun z fondů EU. Kraj před schválením dotace peníze STIS půjčil a očekával, že je získá zpět po proplacení dotace. Projekt ale nakonec nebyl z evropských peněz podpořen a vznikla tak škoda téměř osm milionů korun.

Alexa podle obžaloby rozdělením tendru snížila předpokládanou hodnotu veřejné zakázky a nemusela vypsat otevřené výběrové řízení. Soutěže se podle obžaloby mohly zúčastnit pouze firmy, které sama vybrala. Zakázky také byly předražené, protože nezjistila cenu podobných zakázek na trhu.

Všechny tendry podle spisu vyhrála firma HZ group. Alexa se tím podle soudu dopustila porušování povinnosti při správě cizího majetku, za což jí hrozilo až osm let vězení.

Vinu odmítala, plnila úkoly

Alexa vinu odmítala a tvrdila, že plnila úkoly od představenstva STIS, které mohlo jako jediné tendr ovlivnit. Rozhodnutí prvoinstančního soudu označila za nespravedlivé. Svůj případ považuje za dobrý příklad pro "gaunery z vyšších míst", kteří mohou podobně zneužívat podřízené. "Hodila jsem se jim, že jsem člověk vděčný, loajální a takhle jsem dopadla," řekla. "Lituju toho, že jsem někdy nastoupila do státní správy," dodala.

Její advokát Jaroslav Ortman označil původní rozsudek za chybný. "Soud nepřistupoval k hodnocení důkazů objektivně," řekl. Po odvolacím soudu chtěl, aby Alexa byla zproštěna obžaloby, nebo aby kauza putovala zpět k novému soudnímu projednání.

Odvolací soud jeho návrhu nevyhověl. Alexe však zrušil povinnost zaplatit způsobenou škodu, protože škoda nevznikla kraji, ale společnosti STIS. "Tento nárok neoprávněně uplatnil Středočeský kraj," řekl novinářům po rozsudku Ortman. Soud také snížil zkušební dobu podmíněného trestu ze tří na dva a půl roku, protože byl promlčen jeden z trestných činů.

Nesla zodpovědnost za smlouvy

Podle odvolacího soudu Alexa nebyla jedinou ani hlavní osobou, která se na trestné činnosti podílela. "Je také zřejmé, že patrně nebyla ani tou osobou, které by toto jednání primárně přineslo největší prospěch a nebyla zřejmě ani osobou, která tuto trestnou činnost vymyslela a organizovala," doplnila předsedkyně senátu Libuše Konopová.

Podle soudu však Alexa přijala roli ředitelky společnosti s platem 60 tisíc korun měsíčně, kde především podepisovala různé smlouvy, za což nesla odpovědnost. "Poskytla svojí osobu k zakrytí trestné činnosti jiných osob," uvedla Konopová. Podle Ortmana by nyní měli žalobci po výroku soudu zahájit trestní stíhání dalších lidí z krajského úřadu.

STIS vznikla před rokem 2008 za hejtmana Petra Bendla (ODS). Nyní je v likvidaci a její hospodaření prověřuje policie. Směřovaly tam údajně peníze i poté, co se rozhodlo o zrušení organizac.

 

Právě se děje

Další zprávy