Jestli skončí Rath ve vězení, léčit nebude. Naději ale má

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
26. 7. 2015 15:06
V případě pravomocného rozsudku David Rath o licenci nepřijde, v současné době ale lékaři nemohou při výkonu trestu léčit. Komora se snaží o změnu zákona.
David Rath v lékařském.
David Rath v lékařském. | Foto: ČTK

Praha - David Rath, který byl ve čtvrtek nepravomocně odsouzen k 8,5 roku ve vězení, nepřijde o svou lékařskou licenci a nebude vyloučen z lékařské komory ani po případném pravomocném odsouzení. Možnost vykonávat lékařskou profesi mu může zakázat soud nebo komora, pokud se trestný čin dotyčného týká výkonu lékařského povolání.

To samé platí pro Kateřinu Kottovou. Lékařku a bývalou ředitelku kladenské nemocnice, která byla v kauze Rath odsouzena o čtvrt roku dříve.

"O licenci nemůžete přijít. Lékař může být vyloučen z české lékařské komory, což se rovná zákazu výkonu povolání. Druhá možnost je, že soud uloží lékaři trest zákazu výkonu povolání, a to bývá za úmyslné trestné činy, které jsou spojeny s výkonem povolání,“ řekl Aktuálně.cz prezident lékařské komory Milan Kubek.

Odsouzený lékař ale v současnosti nemůže ve vězení svoji profesi vykonávat. A to navzdory tomu, že vězeňská služba má katastrofální nedostatek lékařů a jejich průměrný věk je 60 let. Neumožňuje to totiž současný zákon.

"My jsme jako jedno z možných řešení nabízeli, že by lékaři, kteří jsou ve výkonu trestu, mohli na základě úspěšného absolvování psychotestů, vykonávat povolání lékaře – ono by to bylo i v souladu se zákonem, který upravuje výkon trestu a který říká, že odsouzení mají pracovat a že mají pracovat v oborech, na které mají kvalifikaci. Což také usnadňuje návrat do občanského života," dodává Kubek.

Ve výkonu trestu je v současné době pouze pět doktorů. Jejich zapojení by tedy nedostatek lékařů ve vězeňské službě neřešilo. Navíc zde jsou podle Kubka určitá bezpečnostní rizika a vše by musel povolit zákon, který nyní zapojení odsouzených lékařů ve vězeňských nemocnicích neumožňuje. Je nutné vyjasnit například to, nakolik by mohl mít odsouzený lékař přístup k medikamentům či zdravotnické technice a pomůckám – třeba ostrému skalpelu.

Na změně se pracuje

"Kdyby se tahle změna podařila, vítali bychom ji. Ale muselo by se vypořádat s otázkami jako třeba, že odsouzený se nesmí dostat ke spisovému materiálu a jak by to bylo vůbec možné technicky,“ řekl mluvčí pankrácké věznice Jiří Dolejší loni v červnu, když lékařská komora přišla s návrhem nechat lékaře pracovat v oboru i ve výkonu trestu.

Lékařská komora tehdy o tom jednala s ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou. Ke konečné dohodě ale nedošlo a nyní se tak o totéž snaží u jejího nástupce Roberta Pelikána. "Jednal jsem s ředitelem vězeňské služby, jednal jsem s ministrem Pelikánem i jeho náměstkem," potvrdil Milan Kubek.

Šance pro Davida Ratha i Kateřinu Kottovou, že by po případném pravomocném odsouzení vykonávali ve vězení lékařskou praxi, tak stále žije.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 48 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy