Nerespektuji vaše zákony, řekl bývalý imám. Soud mu potvrdil trest deset let vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 5. 2020 12:25
Bývalý pražský imám Samer Shehadeh si za účast na teroristické skupině a financování terorismu odpyká deset let ve vězení. Trest mu potvrdil odvolací Vrchní soud v Praze. Samerovu bratru Omarovi uložil trestní senát jedenáctileté vězení, Samerova švagrová Fátima Hudková má za mřížemi strávit šest let. Manželé jsou však stíháni jako uprchlí, soud vynesl rozsudek v jejich nepřítomnosti.
Bývalý pražský imám Samer Shehadeh u soudu v lednu 2020.
Bývalý pražský imám Samer Shehadeh u soudu v lednu 2020. | Foto: ČTK

"Co se týče viny, nemáme nejmenších pochybností," prohlásil při odůvodnění verdiktu soudce Alexander Károlyi. Soud podle něj vycházel z přiznání Shehadeha, výpovědí svědků a ze záznamů konverzace trojice přes mobilní aplikace. "Ty důkazy jsou zcela neoddiskutovatelné," dodal.

Shehadeh v listopadu 2016 pomohl svému bratrovi odjet do Sýrie a vstoupit do teroristické organizace an-Nusrá, později známé jako Džabhat Fatah aš-Šám (Fronta dobytí Sýrie). Později zajistil cestu i Hudkové, kterou předtím po internetu s Omarem oddal. Teroristické organizaci také přes prostředníky několikrát poslal peníze.

Bývalý imám se k pomoci bratrovi a jeho ženě i k posílání peněz do Sýrie u hlavního líčení přiznal. Nepovažuje to však za trestné, protože neuznává syrskou vládu a organizaci nevnímá jako teroristickou. Obhájci manželské dvojice pak tvrdili, že se jejich klienti, zejména Hudková, na činnosti teroristické skupiny aktivně nepodíleli.

Soud ale argumenty právníků neuznal. Podle soudce ke spáchání trestného činu stačí, že se dvojice k organizaci připojila. Omar i Hudková se cvičili ve zbrani, muž později trénoval další bojovníky. Odvolací senát odmítl i tvrzení Shehadeha, že peníze, které do Sýrie posílal byly určeny zraněným a potřebným, a ne na teroristické účely.

Soud se vrátil i k námitkám, že se trestné činy účast na teroristické skupině a financování terorismu do trestního zákoníku dostaly až v roce 2017. Ani podle něj to ale neznamená, že by před tím jeho jednání nebylo trestné, pouze se kvalifikovalo jinak.

Nerespektuji vaši legislativu, řekl u soudu

Shehadeh již u hlavního líčení uvedl, že pro něj rozhodnutí českých soudů není podstatné, protože nerozhodují podle islámského práva šaría. Při vynášení rozsudku odmítl povstat. "Nerespektuji vaši legislativu," odůvodnil to.

Podle státního zástupce Marka Bodláka svým chováním u hlavního i odvolacího jednání ukázal, jak si radikální islamisté představují soužití s většinovou společností. "Já si myslím, že se tím naprosto demaskoval," řekl novinářům žalobce.

Bodlák je s rozsudkem spokojen. Dovolání zváží obhájce Hudkové Juraj Koprda, který navrhoval pro svoji klientku zproštění obžaloby. "Rozhodnutí bylo očekávané," prohlásil. Advokáti Shehadeha a jeho bratra se k verdiktu nevyslovili.

Po Omarovi a jeho ženě policie dále pátrá. Bodlák dříve uvedl, že o nich měl poslední informace v říjnu 2017. Dnes dodal, že o nich nemá žádné nové informace. Shehadeh v minulosti prohlásil, že se s nimi naposledy zkontaktoval v polovině roku 2018. Také Koprda uvedl, že nemá tušení, kde se jeho klientka pohybuje.

O někdejšího imáma se zajímaly tajné služby již před několika lety, když vyzval muslimy, aby se neúčastnili bohoslužby proti terorismu spolu s křesťany. V roce 2017 odjel z Česka, následně ale přišlo obvinění z účasti na teroristické skupině. Policie ho zadržela v Jordánsku. Do Česka byl převezen v listopadu 2018 a od té doby je ve vazbě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy