Praha - Pražský magistrát po několika předchozích neúspěších poprvé uspěl u soudu se zákazem pochodu neonacistů na výročí Křišťálové noci.
Městský soud odmítl žalobu Mladých národních demokratů, kterým město zakázalo všech osm nahlášených tras. Včera podali k žalobu kvůli jedné z nich: Tychonova - Hradčanské náměstí.
Soudkyně Eva Pechová žalobu dokonce ani neprojednala, protože měla formální chyby a sdružení do dnešního jednání soudu nedostatky neodstranilo.
"Zákaz magistrátu tedy platí nadále," potvrdil Aktuálně.cz místopředseda Městského soudu v Praze Jan Ryba. Podle jeho slov v žalobě chyběly základní náležitosti jako například podpis.
Mladí národní demokraté se k soudu vůbec nedostavili a nepodařilo se jim doručit ani žádost o doplnění žaloby.
Neonacisté: Křišťálová noc? Protestujeme kvůli Iráku
Ultrapravicoví extrémisté od začátku tvrdí, že chtějí 10. listopadu protestovat proti účasti českých vojáků z Iráku. Tomu ale pražský magistrát nevěří a pod tlakem politiků, židovských organizací i zahraničních institucí se rozhodl kontroverzním pochodům zamezit.
Radikálové kvůli tomu včera znovu podali žalobu k Městskému soudu v Praze. U původně ohlášeného pochodu, kdy hodlali projít přímo ulicemi židovského města, s ní v polovině října uspěli.
Tehdy ale v rozhodnutí soudu hrály roli administrativní chyby magistrátních úředníků, které zákaz doprovázely.
Město proto při zákazu nových akcí využilo zkušeností, které nabylo z předchozího verdiktu Městského soudu, jenž v rozsudku uvedl, že město může posuzovat jenom účel akce.
Praha poté napadla verdikt u Nejvyššího správního soudu s tím, že sdružení Mladí národní demokraté nebylo řádně registrováno. Neonacisté proto naplánovali osm náhradních tras, ale všechny město zakázalo.
Bém doufá v úspěch i u správního soudu
Rozhodnutí městského soudu potěšilo primátora Pavla Béma.
"Ohlášené pochody neonacistů jsou hrubou provokací a věřím, že po dnešním formálním rozhodnutí Městského soudu v Praze podpoří náš názor a výklad shromažďovacího zákona také Nejvyšší správní soud," uvedl Bém.
Pražský primátor také doufá, že správní soud dá také jasně najevo, že jeho úřad má právo zakázat veřejná shromáždění v případech, kdy pořadatel prokazatelně uvede zástupný důvod shromáždění a patří k extremistickému hnutí.
Bém se nebojí ani toho, že se radikálové sejdou i přes oficiální zákaz pochodu, jak už dřívě deklarovali. "Jsme připraveni společně s policií ČR a městskou policií zajistit, aby byl 10. listopadu zákaz respektován a zajistit bezpečnost v Praze."