Soud: Podmínka za potyčku s policií pro učitele platí

ČTK ČTK
16. 7. 2013 12:39
Učitel angličtiny, který má v Česku trvalý pobyt, měl problémy se zákonem i později
Vchod do budovy Nejvyššího soudu ČR v Brně.
Vchod do budovy Nejvyššího soudu ČR v Brně. | Foto: Tomáš Adamec

Brno - Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání Brita Alberta Thomase Vickeryho v kauze potyčky s brněnskými policisty.

Definitivně tak potvrdil správnost verdiktu Krajského soudu v Brně, který Vickerymu loni v říjnu uložil 13 měsíců vězení s podmíněným odkladem na tři roky.

Učitel angličtiny, který má v Česku trvalý pobyt, měl problémy se zákonem i později. Kvůli ublížení na zdraví a výtržnictví v baru jej krajský soud loni v prosinci potrestal souhrnným trestem devíti měsíců vězení nepodmíněně.

Většinu trestu si odpykal ve vazbě, poté na něj podle dostupných informací dopadla amnestie.

Potyčka s policií, kterou nyní přezkoumával Nejvyšší soud, následovala poté, co se Vickery předloni zapojil do protestů proti omezování provozu opery Národního divadla v Brně. Psal hesla na budovu magistrátu. Policie ho při pátém z útoků dopadla.

Muž nejprve udeřil a poškrábal policistku, poté v cele údajně anglicky nadával jejím kolegům. Jednoho označil za fašistické prase. V cele také údajně zdravil nacistickým pozdravem.

Policisté se na něj prý domluvili

V dovolání k NS tvrdil, že rozhodnutí spočívá na nesprávném právním posouzení skutku. Policisté se na něj prý domluvili, brněnské soudy pak odmítly zohlednit důkazy, které mohly vyznít v jeho prospěch.

Podle NS nic nenasvědčuje tomu, že by policisté účelově měnili své výpovědi před hlavním líčením.

"Všichni svědkové z řad policistů vypovídali do protokolu již v přípravném řízení, přičemž jejich tehdejší výpovědi a následné výpovědi před soudem prvního stupně byly v zásadě identické a konzistentní," stojí v usnesení.

NS rozhodl bez veřejného jednání. Vickery má už jen spíše teoretickou možnost podat ústavní stížnost. Zatím ji podle mluvčí Ústavního soudu Jany Pelcové nevyužil.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Životní minimum se zvyšuje z 3410 na 3860 Kč měsíčně

Životní minimum se od středy zvyšuje o 13,2 procenta, a to po více než osmi letech. Pro samotného dospělého se měsíční částka zvedá z 3410 na 3860 korun. U dětí a dospělých v rodině se pohybuje nově od 1970 do 3550 korun, roste tak o 230 až 410 korun. Existenční minimum činí 2490 místo dosavadních 2200 korun.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky. Zjišťuje se tak, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. Nejnižší uznaná částka pro život se využívá třeba i pro stanovení nezabavitelného minima u dlužníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy