Rozhodnutí padle dnes v odvolacím řízení u soudu v Hradci Králové.
O kopii své dokumentace se soudil pacient psychiatrické léčebny.
"Rozsudek odsuzuje rozšířenou praxi nemocnic a léčeben, podle které je zdravotnická dokumentace něčím, co je pro laika nesrozumitelné a co tudíž pacient nemá právo vidět," uvedli právníci Centra advokacie duševně postižených a Ligy lidských práv, kteří se podobnými případy zabývají.
Podle právníků soud uvedl, že je na pacientovi, jakou formou chce informace ze své dokumentace získat - zda je bude požadovat ústně nebo písemnou ve formě kopie zdravotnické dokumentace.
Zástupci obou organizací tvrdí, že jde o první případ, kdy soud v Česku konstatoval, že české právo umožňuje přístup pacienta ke své dokumentaci.
Soud se zabýval i obavou léčebny, že poskytnutí kopie zdravotnické dokumentace člověku s psychiatrickou diagnózou může vést ke zhoršení jeho zdravotního stavu. To ale podle rozhodnutí soudu nemůže být překážkou vydání dokumentace, protože zákon takový důvod odepření přístupu k informacím nezná.
Vdově po Hlinkovi dal dokumenty hejtman
A soudy zatím rozhodovaly ve prospěch lékařů. Poslední takový případ se stal na Královehradecku. Krajský soud v Hradci Králové odmítl žalobu matky čtyřiadvacetiletého Jana Košťála ze Dvora Králové nad Labem.
Jan Košťál zemřel předloni několik dní po návratu z Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Jeho matka chtěla ze zdravotní dokumentace zjistit, zda na synovo úmrtí nemělo vliv zanedbání péče.
Podala také stížnost na ministerstvo zdravotnictví, kterou řešil Krajský úřad Královéhradeckého kraje. Přizvaní experti žádné pochybení v lékařské péči nezjistili.
Spor o vydání zdravotní dokumentace provázel také smrt hokejového trenéra Ivana Hlinky. Po jeho smrti chtěla záznamy vidět jeho manželka Liběna. Lékaři jí to však s odvoláním na platné zákony neumožnili
Liběna Hlinková dokumentaci získala až po zásahu hejtmana Karlovarského kraje. "Vím, že jsem předáním zprávy porušil do jisté míry zákon, ale považuji tento postup za jediný možný," uvedl tehdy karlovarský hejtman Josef Pavel.
Zákon leží ve sněmovně
Podle Občanského sdružení na ochranu pacientů lidé v Česku většinou získávají zdravotní dokumentaci nelegální cestou. Zástupci sdružení jsou ale přesvědčeni, že zdravotnická zařízení k vydání dokumentace zavazuje úmluva o lidských právech. "Úmluva platí a ruší paragrafy českého zákona, které jí odporují," uvedla už dříve Vladimíra Bošková ze sdružení.
Situaci má změnit novela zákona o zdraví lidu, který má pacientům umožnit přístup ke zdravotní dokumentaci a určit další osoby, kterým budou lékaři tyto informace poskytovat.
Výjimkou by měly být pouze psychologické testy, které jsou chráněny autorským právem. Majetkem terapeuta by také zůstaly záznamy psychoterapeutických sezení, do kterých lékaři často zahrnují i své vlastní postoje a emoční reakce.
Parlament novelu dosud neschválil.