Bývalého šéfa nemocnice Nečesaného soud osvobodil. Podle soudkyně ale podezření trvá

ČTK ČTK
8. 7. 2019 10:56
Liberecký krajský soud pro nedostatek důkazů osvobodil bývalého ředitele nemocnice v Liberci Luďka Nečesaného, jeho manželku Šárku a zástupce zdravotnické firmy MedicCor. Obžaloba vinila Nečesaného z přijetí úplatků v celkové výši 23 milionů korun, hrozilo mu pět až 12 let vězení. Nečesaný vinu od počátku odmítal. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se odvolal.
Bývalý ředitel liberecké nemocnice Luděk Nečesaný u soudu.
Bývalý ředitel liberecké nemocnice Luděk Nečesaný u soudu. | Foto: ČTK

"Máme za to, že státní zástupce neunesl důkazní břemeno, protože provedenými důkazy nebyla vina obžalovaných zcela jednoznačně a nepochybně prokázána," uvedla za senát jeho předsedkyně Eva Drahotová. Podle ní ale existuje podezření, že se mohl Nečesaný trestné činnosti dopouštět jiným způsobem. "Nicméně my jsme vázáni popisem skutku," dodala.

Nečesaný čelil obvinění, že dostával úplatky v letech 2009 a 2010, kdy byl ředitelem liberecké nemocnice. Čtyřem vybraným firmám podle tvrzení obžaloby umožnil s nemocnicí obchodovat, případně zajistil, aby dodávaly výrazně více zboží.

Úplatky podle spisu neinkasoval přímo, ale přes společnost Sarmed, kterou založila jeho manželka Šárka. Přes tuto firmu poskytoval Nečesaný poradenské, konzultační a další služby. Státní zástupce Lukáš Otipka považoval spolupráci Sarmedu s nemocnicí za fiktivní.

Nečesaný: Čtyři roky zkaženého života

Nečesaný od počátku odmítal, že by porušil zákon. "Čtyři roky zkaženého života," popsal své pocity po vynesení rozsudku. "A uvědomění, že čím bezradnější a bezzubější je obžaloba, tím více dostává obžalovaný mediální vinu," řekl.

Nečesaný je nadále přesvědčen, že obvinění souvisí s jeho bojem za osvobození syna Lukáše, který čelil obžalobě z pokusu vraždy kadeřnice v Hořicích na Jičínsku. Syn Nečesaného se letos taktéž dočkal osvobozujícího verdiktu. Předtím ho hradecký soud dvakrát poslal ve vězení, na svobodu se pokaždé dostal díky zásahu Nejvyššího soudu.

Slova soudkyně o možném jiném protiprávním jednání Luděk Nečesaný odmítl. "Nemám tušení, co paní soudkyně myslela," řekl. Tvrdí, že vždy jednal v zájmu liberecké nemocnice. "Rozhodně ne v neprospěch nemocnice a rozhodně ne účelově a ve svůj prospěch," dodal.

Soud osvobodil i jeho manželku a zástupce zdravotnických firem

Nečesaného manželka Šárka byla obžalována z legalizace výnosů z trestné činnosti s trestní sazbou tři až osm let vězení. Ze zástupců zdravotnických firem byl mezi obžalovanými Tomáš Macháček. Za podplácení mu hrozil rok až šest let vězení. Macháček na účet Sarmedu od jara 2009 do podzimu 2010 poslal 870 tisíc korun.

U dalších tří firem policie nezjistila konkrétní odpovědnou osobu za údajné úplatky. Obžaloba se domnívala, že Nečesaný nezákonně získal skoro 10,4 milionu korun od společnosti Medtronic Czechia, přes devět milionů z firmy B. Braun Medical a více než dva miliony od firmy NT Medica.

 

Právě se děje

Další zprávy