Praha - Uzavření kauzy někdejší reportérky TV Nova Jany Peterkové se odkládá na neurčito.
Soudkyně, která má případ křivého obvinění někdejšího mluvčího ministerstva spravedlnosti Petra Dimuna na starosti, totiž chce na žádost žalobkyně vyslechnout jednoho z aktérů - podnikatele Tomáše Pitra, který momentálně pobývá ve vazbě ve Švýcarsku.
Výslech by měl proběhnout formou právní pomoci.
Čtyři roky starý příběh
Tehdejší Pitrova přítelkyně podala v roce 2006 na Dimuna trestní oznámení. Prý ji vydíral a chtěl, aby nepravdivě svědčila v Pitrův neprospěch. Jak to vše začalo?
Čtyřiadvacátého října 2006 pípla Tomáši Pitrovi SMS od Peterkové, jeho důvěrné přítelkyně, se kterou po létě přerušil kontakt. Napsala mu, že se mu za to pomstí.
O pouhý den později se sešla s Dimunem a řekla mu, že se bojí o život, protože má kompromitující informace o Pitrovi. Ten jí prý poradil, aby vše, co ví, sepsala do e-mailu. On prý zařídí, aby se dopis dostal na stůl tehdejšímu šéfovi odboru závažné hospodářské trestné činnosti na pražském městském státním zastupitelství Jaroslavu Dolejšímu.
Konkrétně ji prý tehdy donutil napsat, že Pitr uplácí celý Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) nebo Vlastimila Tlustého (tehdy ODS).
Peterková se ale o pár dnů později svěřila Pitrovi, co udělala, a ten přešel do protiútoku.
Zavolal svému spřátelenému policistovi z ÚOOZ Luďkovi Žákovcovi, který o celé záležitosti sepsal protokol, postavený zhruba na tomto příběhu: Dimun a Dolejší Peterkovou vydírali a chtěli po ní, aby jim pomohla dostat Pitra za mříže. Jinak prý prozradí, že má novinářka s podnikatelem důvěrný vztah.
Celá kauza "vydírání" se tak dostala na stůl detektivům z ÚOOZ, poté protikorupční policii, která případ v únoru 2007 odložila s tím, že k vydírání nedošlo, žádný trestný čin se nestal. Před soudem tak nakonec skončila sama Peterková.
Výslech ve Švýcarsku
Pitr, jedna z hlavních postav zamotaného případu, poslední tři roky prchal před českou justicí. Teprve 26. července ho ve Svatém Mořici zadržela švýcarská policie.
Ministerstvo spravedlnosti nyní vyjednává o Pitrově vydání do Česka. To však může zabrat až rok, protože podnikatel po svém zadržení vydání do rodné vlasti odmítl.
Proto také dnes navrhla státní zástupkyně výslech formou právní pomoci, kdy by Pitr mohl být ke kauze Peterkové vyslechnut ve Švýcarsku.