Soud o nehodě: Řidič z hlavní nemá automaticky přednost

Tomáš Fránek
22. 11. 2007 17:10
Trest pro řidičku, která bourala, byl zrušen
Foto: Policie

Brno - Situace: Červené auto jede po hlavní silnici výrazně rychleji, než je povoleno. Modré auto přijíždí na křižovatku z vedlejší silnice. Auta se srazí. Správné řešení nehody? Za srážku nenese vinu modré auto, i když vjelo z vedlejší silnice do dráhy vozu na hlavní. Vinen je řidič červeného vozu. Porušil totiž dopravní předpisy.

Verdikt, který podle zjištění Aktuálně.cz vyřkl Nejvyšší soud (NS), bude mít vliv na posuzování jedné z nejčastějších dopravních nehod.

Devadesát místo padesáti

NS svým rozhodnutím zrušil trest pro ženu, která před dvěma roky na severu Moravy vjela z vedlejší silnice a srazila se s řidičem Škody Octavia jedoucím po hlavní silnici. Při nehodě byly vážně zraněny tři spolujezdkyně.

Soudy v Karviné i Ostravě, přestože řidič Octavie jel místo 50 km/h rychlostí 86 km/h, původně za následky nehody potrestaly řidičku, která vyjížděla z vedlejší. Za trestný čin ublížení na zdraví dostala podmínečný sedmiměsíční trest vězení, patnáct měsíců také nesměla řídit.

Řidička poslala dovolání na Nejvyšší soud, byla přesvědčena, že nehodu nezavinila. Na její stranu se postavilo i Nejvyšší státní zastupitelství. "Platí zásada, že se řidič motorového vozidla může (oprávněně) spoléhat na dodržení dopravních předpisů ostatními účastníky provozu. Obviněná v daném případě nemohla předpokládat, že řidič nejede povolenou rychlostí," uvedla ve svém vyjádření státní zástupkyně.

S touto argumentací souhlasil i Nejvyšší soud a vrátil případ do Ostravy. Tam musí znovu posoudit vinu řidiče jedoucí po hlavní silnici a případnou spoluvinu řidičky.

"Pokud však řidič na hlavní silnici jede rychlostí, která maximální povolenou rychlost výrazně překračuje, a řidič přijíždějící do křižovatky po vedlejší silnici nemá důvod předpokládat takové překročení, za případnou kolizi musí nést odpovědnost řidič jedoucí po hlavní silnici," uvedl senát Nejvyššího soudu pod vedením soudce Vladimíra Jurky.

Kdo je komu nebezpečný

Soudci uvedli, že výrazné překročení rychlosti (například o více jak 70 procent) má zpravidla za následek velmi reálné nebezpečí pro lidský život a zdraví. A pokud by řidič po hlavní silnici jel 50 kilometrovou rychlostí, k nehodě by nedošlo.

"Řidička zajisté při zastavení na vedlejší silnici před křižovatkou neměla důvod předpokládat, že další účastník silničního provozu (na silnici označené jako hlavní) pojede nedovolenou a současně i nepřiměřenou rychlostí," rozhodli soudci.

Soudci NS pak upozornili, po řidičích vjíždějících na hlavní komunikaci z vedlejší silnice nelze požadovat, aby se neustále opakovaně rozhlíželi, když do křižovatky vjedou anebo se v ní pohybují. Důležité je, pokud se před vjezdem do křižovatky ujistili, že nehrozí srážka.

"A to v případě, kdy po prvním rozhlédnutí situaci vyhodnotí tak, že vjetí do prostoru křižovatky se vzhledem ke značné vzdálenosti blížících se vozidel jeví jako bezpečné," uvedl soud.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy