Sonda v supermarketech: České potraviny pomalu mizí

Pavel Baroch
28. 11. 2012 6:30
Aktuálně.cz analyzuje podíl domácích a dovozových potravin v samoobsluhách
Českých potravin je ještě většina.
Českých potravin je ještě většina. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Jedno z hlavních lákadel obchodních řetězců, že právě u nich můžete nakoupit zaručeně české potraviny, je dál pravdě, než by se podle reklamních letáků zdálo.

Aktuálně.cz v rozsáhlém průzkumu zjišťovalo, co českého si na pultech supermarketů skutečně můžete koupit. Čím dál méně vepřového, jen asi 37 procent české zeleniny, ale na druhou stranu třeba osm vajec z deseti.

Ačkoli žádná souhrnná statistika o českých potravinách v nabídce supermarketů neexistuje, podle různých expertních odhadů, statistických čísel o domácí výrobě i údajů od obchodních řetězců je dohromady v prodejnách stále ještě nadpoloviční množství českého sortimentu.

Aktuálně.cz oslovilo osm obchodních řetězců a požádalo je o odpověď na otázku "jaký je poměr českých a zahraničních potravin v síti vašich prodejen"?

Odpověděla polovina společností, přičemž podíl českých potravin stanovily v rozmezí od 50 do 70 procent. Největší podíl uvedl Kaufland, nejnižší Lidl.

Podíl českých potravin

  • Kaufland: cca 70%
  • Billa: 65%
  • Lidl: "Český sortiment tvoří více než polovinu našeho obratu."
  • Tesco: Sdělil, že to zatím nedokáže stanovit.
  • Albert: Neodpověděl.
  • Penny Market: Neodpověděl.
  • Globus: Neodpověděl.
  • Interspar: Neodpověděl.

Proč byla drahá vajíčka

Podle prezidenta Agrární komory ČR a čerstvě zvoleného senátora Jana Veleby je to málo; Veleba dokonce hovoří o ztrátě potravinové soběstačnosti. A přikládá příklad, kterým chce dokázat, proč to je špatně.

Když v lednu, v době "vaječné krize", vyskočila cena za jedno vajíčko na šest korun, jezdili lidé do Německa, kde stálo asi o polovinu méně.

"Němci museli splnit stejné podmínky pro klece jako my. Jenže zatímco u nás je u vajec soběstačnost 87 procent, v Německu jich je přebytek," řekl Aktuálně.cz Veleba.

Podíl českého sortimentu v supermarketech odhaduje na 65 procent. "Ale například soběstačnost u zeleniny mírného pásma je 37 procent," poznamenal. U jiných komodit je to sice lepší, ale podle Veleby stále špatné.

"Nejsme soběstační už ani u brambor, kde jsme na 85 procentech. U drůbeže to je 79 procent," konstatoval Veleba, podle něhož ubývá i české cibule. A stavy českého vepřového jsou na úrovni roku 1921.

Většina květáku z ciziny

Když ekologické Hnutí Duha na přelomu ledna a února testovalo, kolik jablek, mrkve, cibule a brambor pochází od českých výrobců a kolik jich přivážejí kamiony ze zahraničí, došlo k závěru, že z ciziny pochází celých 57 procent. Jenže to bylo mimo sezonu.

Výzkum se uskutečnil v supermarketech Albert, Billa, Kaufland, Penny Market, Globus, Interspar, Tesco a Lidl v Praze, Brně, Olomouci a Pardubicích.

"Například ale květáku se dováží plus minus 60 procent," řekl Aktuálně.cz předseda Zelinářské unie Jaroslav Zeman.

Zákazník se dívá na cenu, nikoli na původ

Zástupci obchodních řetězců tvrdí, že se snaží prosazovat české značky, ale konečný výběr je nakonec na zákazníkovi a ten čím dál častěji dává do nákupního košíku to nejlevnější nebo to, co je právě v akci - a na původ zboží nebere ohled. 

"Přibývá zákazníků, kteří se při nákupu řídí výhradně cenou," řekl Aktuálně.cz mluvčí české pobočky společnosti Tesco Jan William Dvořák.

Společnost Lidl, kde je podíl českého sortimentu asi padesátiprocentní, si nejspíš trochu přidala, protože české zboží neuvedla v "materiálu", nýbrž v penězích.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz, Ludvík Hradílek

"Český sortiment tvoří více než polovinu našeho obratu," řekla Aktuálně.cz mluvčí firmy Anna Těžká. Dodala, že strategií firmy je nakupovat zboží centrálně pro víc zemí.

"Proto dovážíme zboží z celé Evropy a čeští dodavatelé mají možnost prostřednictvím naší společnosti vyvážet své zboží do dalších zemí Evropy," dodala Těžká, podle níž čeští výrobci loni vyvezli zboží za více než 2,8 miliardy korun.

Společnost Billa zvolila "chytrou" cestu, začala totiž spolupracovat s Agrární komorou ČR, která - jak řekla mediální zástupkyně firmy Gabriela Bechyňská - "aktivně pomáhá při vyhledávání nových lokálních dodavatelů". 

Kaufland se 70procentním podílem českých potravin spoléhá i na mínění svých zákazníků. "Pravidelně si děláme průzkumy na trhu tak, abychom znali preference našich spotřebitelů a dokázali jim vyhovět," řekl Aktuálně.cz mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

Je cola americký, nebo český nápoj?

Společnost Tesco sice na otázky Aktuálně.cz reagovala, ale omluvila se, že na základní údaj - kolik českých potravin nabízí - nedokáže odpovědět, protože to firma sama pořádně neví. Podle mluvčího Jana Williama Dvořáka je u mnohého zboží problém zjistit, jestli je z dovozu, nebo z domácích zdrojů.

"Třeba coca cola. Vyrábí se v Česku, ale je to americká značka. Takže to je český, nebo dovozový výrobek?" řekl Aktuálně.cz Dvořák. Dodal, že podobný problém je se sezónními potravinami, především s ovocem a zeleninou - přes zimu se dováží.

Takový postup potvrzuje i konkurenční Billa. Od července do září například prodávala výhradně české ovoce a zeleninu. Pak ale musel nastoupit i částečný dovoz. 

Podle mluvčího Tesca Dvořáka se snaží upřednostňovat české potraviny i jeho firma, ale někdy naráží na zásadní překážky. Třeba tu, že v Česku prakticky neexistuje střední vrstva zemědělců, že tu jsou buď velkovýrobci, nebo drobní pěstitelé a chovatelé.

"Mnohdy nesplňují požadavky velkého obchodního řetězce," řekl mluvčí Dvořák. "A řetězec pak nemá jinou možnost, než se obrátit ven."

Tesco například dováží asi 90 procent hovězího masa z Irska. Ale třeba uzeniny jsou z více jak 90 procent domácího původu.

Obejdeme se bez dovozu?

Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Veleby nižší podíl českého sortimentu v supermarketech znamená i to, že v republice leží ladem na milion hektarů zemědělské půdy. A navazující zpracující sektor tak má méně zakázek a méně práce pro lidi.

"Zářným příkladem proagrární politiky v Evropské unii může být Francie, z nových zemí pak Polsko," poznamenal Veleba.

Foto: Vojtěch Marek

Ministr zemědělství Petr Bendl uvedl, že v Česku zůstávají soběstačné potravinářské sektory využívající obiloviny, olejniny nebo cukr a mléko.

"Je mýtem, že by většina zemí Unie byla plně soběstačná ve všech nebo ve většině zemědělských komodit," řekl Bendl, podle něhož jsou Francie a Polsko výjimkami, které vycházejí z jejich historického zemědělského zaměření.

Pokles české potravinové soběstačnosti u hlavních komodit pod 80 procent nepokládá Bendl za nebezpečný. "Nepovažujeme ho ale za optimální," uvedl Bendl, který si jako jednu ze svých priorit určil dlouholetý propad stavů prasat.

"Nelze ale udržovat soběstačnost v takových produktech, u nichž není možné, a to ani s významnou podporou státu, udržet kvalitativní a cenovou konkurenceschopnost," dodal ministr, podle něhož je nutné si stanovit prioritně podporované komodity, k nimž by pak měly směřovat i dotace.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v celkovém objemu 525,3 milionu eur (13,5 miliardy Kč) pro německou leteckou společnost Condor. Pomoc zahrnuje 204,1 milionu eur na náhradu škod souvisejících s šířením koronaviru a dalších 321,2 milionu eur na podporu restrukturalizace podniku, která má obnovit jeho životaschopnost. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Komise už Condoru dříve schválila státní pomoc v objemu 550 milionů eur. Druhý nejvyšší soud EU však minulý měsíc toto rozhodnutí anuloval kvůli nedostatečnému odůvodnění souhlasu. EK proto nyní učinila nové rozhodnutí založené na dodatečné analýze škod a zohledňující názor soudu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy