Blahobyt, sociální stát. Vše bude jako dřív, sní ČSSD

Petr Holub
30. 1. 2010 22:13
Volební Oranžové knihy sázejí na návrat prosperity po období útlumu
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Všechno bude jako dřív, tedy v dobách, kdy vstup do Evropské unie zajistil České republice růst blahobytu. Slibuje to alespoň volební program, který ČSSD zveřejnila v sobotu na svém ústředním výboru.

"Hlavní je pro nás zachování životní úrovně lidí," zopakoval ve svém projevu předseda Jiří Paroubek.

V oranžových knihách, které program tvoří, prozatímní favorit volebních preferencí nešetří ani konkrétními sliby. Včetně zvýšení důchodů.

Jiná volební kampaň

Sobotní porada vedení ČSSD přitom ukázala změnu kursu ve volební kampani.

Paroubek a jeho lidé nebudou nadále sázet na ekonomickou krizi a na obavy, které u voličů vyvolává. "Nečeká nás žádná katastrofa. V krizi může obstát jenom ten, kdo se jí nebojí," zaznělo například během diskuse.

Fakt, že sociální demokraté na rychlý návrat prosperity vskutku věří, dokládá spousta konkrétních - a dobře zkontrolovatelných - plánů pro příští vládu.

Ve volebním arsenálu tak z minulých dob přežily jak vyšší dávky v nezaměstnanosti, vyšší důchody, vyšší přídavky na děti tak i vyšší výdaje na zdravotnictví či zavedení sociálních dávek pro studenty.

Zajímavé je, že stínoví ministři sociální demokracie se nebojí používat konkrétní čísla. Například plán zvýšit průměrné penze na 74 procent průměrné mzdy by znamenal jejich zvýšení o 10 procent.

Sliby zvýšení státních výdajů na penze až k 10,6 procentům HDP a celkových výdajů na zdravotnictví k 8 procentům HDP však nebude těžké splnit.

Podíl penzí na celkovém ekonomickém výkonu byl sice v roce 2008 jen 8,5 procenta, loni to už ale po zvýšení penzí a poklesu ekonomiky bylo 9,3 procenta.

Také výdaje na zdravotnictví už nejsou pod sedmi procenty HDP, loni dosáhly 7,7 procenta. Stínový ministr zdravotnictví David Rath přitom počítá s osmi procenty.

Investice. Ale z čeho?

Budoucí stát pod vedením sociálních demokratů se nemá bát ani investic.

Ještě víc než dosud se má prostavět v dopravě, ekologii i energetice. Novinkou mají být slibované masivní investice do nových bytů.

A dál: Zvýší se podpora výzkumu, předškolní výchovy a pracovních míst v sociálních službách...

Jak by sociální demokraté nastartovali ekonomický růst? Tím, že zvýší investiční pobídky a podporu exportu i úvěrů pro podnikatele.

Ovšem seznam opatření, jak zlepšit zhoršující se stav státního rozpočtu, zůstává skromný.

Oficiální materiály ČSSD uvádějí: Obnovení daňové progrese, vyšší stropy pro pojistné, vyšší spotřební daně a škrty v provozu státu zajistí 35-45 miliard.

Tato částka však nestačí pro sanaci současného rozpočtového schodku, natož pro zvyšování investic.

Sociální demokraté si věří, že část peněz dokáží získat z evropských fondů, zvláště pro stavbu dálnic a bytů, a z výnosů energetické společnosti ČEZ.

Optimismus podle Komárka

Na co ovšem ČSSD ve svých velkorysých plánech sází nejvíc, je přirozený zvrat ve vývoji ekonomiky.

Injekci státnímu rozpočtu, tolik potřebnou pro jejich plány, by měla zajistit prosperita, která se podle odhadu expertů ČSSD už blíží díky očekávanému probuzení exportu.

Ekonomický propad minulých dvou let prý zůstane epizodou (za kterou podle očekávatelné předvolební rétoriky místopředsedy Bohuslava Sobotky nesou "do značné míry vinu chyby pravicové Topolánkovy vlády").

Pod vládou sociálních demokratů to prý bude úplně jiné.

Vrátí se dramatický ekonomický růst z let 2003-2007, údajně nejméně ve výši čtyř procent HDP. S tím porostou také příjmy státního rozpočtu.

Ústřední výbor ČSSD opírá tento svůj optimismus o prognózu někdejšího vicepremiéra Valtra Komárka.

Sociálnědemokratičtí delegáti dokonce citovali jeho předpověď: Česko se díky ekonomickému probuzení dostane už za patnáct let mezi desítku nejbohatších evropských zemí.

 

Právě se děje

Další zprávy