Sociální dávky má opět na starosti firma bez soutěže

Eliška Bártová Eliška Bártová
20. 1. 2014 13:40
Ani firma, jejíchž služeb se bude nyní využívat, nevzešla z výběrového řízení.
Foto: Reuters
  • Tento text byl napsán pro deník Insider, kde byl také v předchozích dnech otištěn.
  • Insider je sesterskou redakcí Aktuálně.cz, které článek poskytl v plném znění.
 

Praha - Ministerstvo práce a sociálních věcí sice zachránilo vyplácení sociálních dávek ohrožené počátkem roku, původní příčina potíží s dávkami odstraněna nebyla a přetrvává.

Firma OKsystem, jejíchž služeb bude nyní ministerstvo využívat, totiž nevzešla z veřejného výběrového řízení. A to je stejný problém, kvůli němuž antimonopolní úřad na konci loňského roku zakázal využívat systém dosavadního dodavatele firmy Fujitsu.

Podle informací deníku Insider byla smlouva s firmou OKsystem uzavřena pouze na základě jednacího řízení bez uveřejnění - tedy oslovením společnosti napřímo, bez veřejné soutěže.

Vzhledem k tomu, že tendry se organizují proto, aby se v konkurenci nabídek vybrala co nejlepší cena, lze těžko mluvit o tom, že by ministerstvo práce problém s dávkami vyřešilo.

Podezření naopak roste s minulou zkušeností - ministerstvo místo řádného tendru v posledních třech letech využívalo paralelně služeb obou jmenovaných firem, které tendrem neprošly - OKsystemu i Fujitsu.

Výsledek pak spočítali kontroloři NKÚ: výplaty sociálních dávek se prodražily o 365 %, konkrétně o 1,5 miliardy korun.

Pod smlouvami s oběma firmami je podle informací Insideru podepsán tehdejší ministerský náměstek Vladimír Šiška, nyní obžalovaný z uplácení a ze zneužití pravomoci.

Peníze vyplacené bez soutěže

  Fujitsu OKsystem
2013 434,7 milionů (bez prosince) 141,6 milionů
2012 543, 7 milionů 206 milionů
2011 96,4 milionů 478 milionů

Zdroj: MPSV, OKsystem. V letech 2012 a 2013 poskytoval OKsystem část služeb paralelně s Fujitsu. Ceny s DPH



Nouzová varianta

Využít opětovně služeb společnosti OKsystem se ministerstvo rozhodlo poté, co firma Fujitsu v důsledku rozhodnutí ÚOHS vypnula na počátku tohoto roku aplikace potřebné pro vyplácení zhruba milionu sociálních dávek.

Podle ministerstva nebyl na vypsání regulérní soutěže čas, a tak resort ministra Františka Koníčka sáhl k nouzové variantě a využil rámcové smlouvy, která byla s firmou uzavřena bez soutěže v roce 2010. Skutečnost, že smlouva, které resort nyní využívá, také nevzešla z výběrového řízení, ministerstvo nepovažuje za problém. Podle něj je dostačující, že soutěží OKsystem prošel v 90. letech minulého století.

"Navazující jednací řízení bez uveřejnění byla realizovaná z důvodu ochrany výhradních práv k aplikačnímu programovému vybavení," vysvětluje mluvčí resortu Petr Sulek důvod, proč se zakázka v dalších letech už nesoutěžila. "MPSV (...) v tomto případě vychází z právních analýz předchozího i současného vedení resortu, které zákonnost tohoto smluvního vztahu potvrzují."

 

My jsme OK, oni ne

V roce 2006 ministerstvo skutečně požádalo antimonopolní úřad o prověření veřejných zakázek, včetně těch s OKsystemem, a úřad tehdy neshledal žádná pochybení. O šest let později se však v analýze vypracované přímo na ministerstvu konstatuje, že v tomto případě bylo zjištěno možné porušení právních předpisů pro oblast zadávání veřejných zakázek.

"To, zda bude vypsána soutěž, nebo se využije jednacího řízení bez uveřejnění, je rozhodnutí zadavatele," konstatoval jeden z majitelů firmy OKsystem Martin Procházka. „V letech 1993 a 1995 soutěž proběhla, to, že se na to pak několikrát navázalo jednacím řízením bez uveřejnění, jsme nemohli ovlivnit."

Podle Procházky není tento postup nijak výjimečný. "To není nic mimořádného v oblasti velkého softwaru," říká. "Kdyby se vypisovalo každé čtyři roky výběrové řízení na dodání nového informačního systému, tak tři nebo čtyři roky po tom budou úřady skoro mimo provoz kvůli potížím, které takový přechod mezi velkými informačními systémy dělá."

Zároveň však spolumajitel OKsystemu odmítá srovnání s postupem u firmy Fujitsu, s níž ministerstvo uzavřelo dodatky ke smlouvě také bez soutěže.

„Smlouva s Fujitsu vznikla v rozporu se zákonem, jak potvrdil ÚOHS," upozorňuje Procházka. „Naše poslední rámcová smlouva vznikla v souladu se zákonem o veřejných zakázkách, který jednací řízení bez uveřejnění umožňuje."

 

Prodražení o 365 %

Smlouva s firmou OKsystem, díky které nyní ministerstvo vyřešilo problém s vyplácením dávek, měla původně platit pouze do konce roku 2011, kdy mělo být vypsáno transparentní výběrové řízení.

Místo něj však ministerstvo uzavřelo opět bez soutěže dodatky ke smlouvě s firmou Fujitsu. Dál však využívalo i služeb OKsystemu. V následujícím období tak běžely paralelně oba systémy a ministerstvo vyplácelo peníze oběma společnostem zároveň.

Jak vyplývá z kontroly NKÚ, navýšilo ministerstvo uzavřením dodatků s firmou Fujitsu cenu systému pro výplatu dávek o 365 %, konkrétně o 1,5 miliardy korun.

O zakázku se začala zajímat také policie. V souvislosti s ní obvinila čtyři lidi, včetně dvou jednatelů Fujitsu.

Bývalý náměstek Šiška, jenž je podepsán pod smlouvami jak s Fujitsu, tak s OKsystemem, a bývalý šéf IT odboru ministerstva Milan Hojer nyní čelí obžalobě, že se pokusili firmu uplatit, aby svoji stížnost k ÚOHS stáhla.

OKsystem návrh k úřadu ale nestáhl a upozornil policii. V mezičase, než ÚOHS vydal rozhodnutí, začala firma modernizovat svůj systém tak, aby jej v případě úspěchu se stížností mohla nabídnout ministerstvu. K tomu také nakonec došlo.

OK byznys

Firma OKsystem ministerstvu dodávala a spravovala systém pro vyplácení dávek téměř 20 let a resort byl pro ni kruciálním klientem. Utržené peníze totiž tvořily až 80 % obratu společnosti.

Celkem v období let 1993-2011 inkasovala firma od ministerstva přes 4 miliardy korun.

Narušení této symbiózy uzavřením smlouvy s konkurentem Fujitsu mělo pro OKsystem fatální důsledky, které se záhy projevily v hospodářských výsledcích firmy.

„Finanční objem zakázek na MPSV pro společnost OKsystem v roce 2012 poklesl na méně než polovinu. V důsledku této skutečnosti OKsystem poprvé od svého založení v roce 1990 vykazuje ztrátu," uvádí se ve výroční zprávě společnosti za rok 2012.

Výše ztráty poté, co systém na vyplácení dávek převzala Fujitsu, dosáhla 53 milionů korun. Společnost podle údajů ve výroční zprávě musela propustit 20 % zaměstnanců. V průběhu uplynulého léta OKsystem počet zaměstnanců opět navýšil.

 

Právě se děje

Další zprávy