Sobotkovo mlčení, zda setrvá v čele ČSSD, může straně ještě více uškodit, říkají politologové

Jan Štětka
Aktualizováno 13. 6. 2017 21:10
Podle některých politologů a odborníků na politický marketing současné spekulace o konci Bohuslava Sobotky na předsednickém postu ČSSD stranu poškozují. Oslovení odborníci sociálním demokratům doporučují co nejdříve vyjádřit jasné stanovisko, zda do říjnových voleb do Poslanecké sněmovny povede stranu současný premiér, nebo některý z jeho spolustraníků. Nejvíce se mluví o ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi nebo o ministru vnitra Milanu Chovancovi. Jasno má být po středečním zasedání grémia ČSSD.
Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Už téměř týden prosakují z Lidového domu informace, že premiér Bohuslav Sobotka by se mohl vzdát předsednické funkce v ČSSD. Důvodem jsou klesající volební preference strany, například podle nedávného průzkumu agentury TNS Kantar by sociální demokraté získali jen deset procent hlasů. Sobotka však na tyto spekulace nereaguje. Podle některých politologů a odborníků na politický marketing tím svoji stranu ještě více poškozuje.

"Pokud Sobotka jasně nevyjádří, co chce, co plánuje, jaká je jeho pozice, tak to za něj začnou říkat spolustraníci nebo média a ztratí nad tím kontrolu. Je to matoucí," uvedla Anna Matoušková Shavit z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, která spolupracovala na kampaních Karla Schwarzenberga nebo hnutí ANO.

Jasnější komunikaci radí sociálním demokratům také Václav Štětka, sociolog médií na britské Lougborough University. "Sílící spekulace ohledně možných změn na pozici předsedy straně neprospívají, ČSSD by je měla urychleně buď potvrdit, či utnout, pokud nechce riskovat ještě větší ztrátu důvěry voličů," řekl Štětka. Současně připomněl, že Bohuslav Sobotka již několikrát ukázal, že umí překvapit, když je pod tlakem. "Paralely jsou vždy ošemetné, ale přesto je dobré připomenout, že ještě před dvěma měsíci byla britská Labour Party zdánlivě ve stadiu rozpadu, aby nakonec málem vyhrála volby," poznamenal Štětka.

Rychlý řez by ČSSD v současné situaci doporučoval i Karel Komínek, předseda brněnského Institutu politického marketingu. "Pokud chce ČSSD skutečně změnit vedení, musí tak učinit co nejdříve, protože pak možná stihne změnu vykomunikovat jako odstřihnutí se od nevýrazného premiéra a začátek nové éry silnější ČSSD. To by mohla být jedna z cest, jak opět získat větší podporu," domnívá se.

K případné změně na předsednickém postu by podle něj mělo dojít rychle i z toho důvodu, že pro volební tým ČSSD to bude nejspíš znamenat i zahození velké části připravené kampaně.

Někteří odborníci ovšem ČSSD naopak doporučují zdrženlivý postup. "Myslím, že strana musí nejprve dobře uvážit, co udělá, a teprve potom jednat či vysvětlovat," říká sociolog Jan Herzmann z agentury Herzmann, s.r.o.

"Situace, kdy premiér Sobotka nejprve překvapivě oznámil demisi a poté záměr změnil, poškodila jeho i celou ČSSD. Chápu, že Lidový dům nechce nic podobného opakovat. Dny nebo možná ani dva týdny tu teď nehrají velkou roli, jasno musí být do prázdnin," upozorňuje.

Jasno, zda sociální demokracii do říjnových voleb povede Sobotka, má být po středečním zasedání grémia ČSSD. Podle některých informací z Lidového domu by se Sobotkovým nástupcem v čele strany mohl stát dlouholetý místopředseda a ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek nebo statutární místopředseda ČSSD a ministr vnitra Milan Chovanec. Sobotka by patrně zůstal předsedou vlády.

 

Právě se děje

Další zprávy