Nízké preference neodpovídají naší práci, řekl Sobotka. Jako předseda skončí, premiérem zůstává

Kateřina Frouzová Lukáš Werner Kateřina Frouzová, Lukáš Werner
Aktualizováno 14. 6. 2017 19:34
Premiér Bohuslav Sobotka končí v čele ČSSD. Stranu nově povede její první místopředseda Milan Chovanec. Volebním lídrem bude místopředseda Lubomír Zaorálek. Shodlo se na tom grémium strany na svém středečním jednání. Sobotka oznámil, že k zítřejšímu dni končí jako předseda. Ve straně zůstává, bude lídrem v Jihomoravském kraji.
Bohuslav Sobotka oznámil svou rezignaci na post předsedy ČSSD, nahradí ho dosavadní statutární místopředseda Chovanec, volební lídr je Zaorálek.

Praha - "Jsem výrazně nespokojen s nízkými volebními preferencemi sociální demokracie. Podpora veřejnosti neodpovídá práci, kterou jsme ve vládě odvedli," řekl premiér Bohuslav Sobotka na večerní tiskové konferenci. Uvedl, že ve straně cítí neklid, kritiku a malou důvěru v budoucnost. Poté oznámil, že jako předseda za to nese zodpovědnost, a proto v čele strany k zítřku rezignuje.

Sociální demokracie řeší výměnou předsedy hned několik problémů. Členové strany svému šéfovi vytýkali klesající předvolební preference, Sobotka naopak své kolegy kritizoval za to, že se místo přípravy kampaně zabývají vnitrostranickými hádkami a boji o moc. 

Podle středečního večerního rozhodnutí nejužšího vedení strany Sobotka skončí v čele strany. Tu povede stranu do voleb ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který se tak stane kandidátem ČSSD na post premiéra. "Já přijímám plnou zodpovědnost za výsledek ČSSD v říjnových volbách. A o tuto zodpovědnost se nehodlám s nikým dělit, bude to na mně," řekl k tomu. Ministr vnitra Milan Chovanec pak převezme Sobotkovy předsednické kompetence a povede stranu. Tu má podle odcházejícího předsedy sjednotit a zorganizovat. "Nehádat se a pracovat pro lidi," shrnul to Chovanec. 

Obě jména v praxi znamenají, že sobotkovsky "uhlazená" ČSSD změní čtyři měsíce před volbami styl. Zaorálek bude jejím výrazným rétorem, Chovanec zase bude svým razantnějším vystupováním připomínat expředsedu Jiřího Paroubka.

Křeslo premiéra si Sobotka ponechá a bude řídit vládu až do konce volebního období. Přesto podle Sobotky nejde o žádné "trojvládí". Odmítl, že by se chystal stranu opustit. "Dále se budu soustředit na svou kandidaturu v Jihomoravském kraji. Ten v Poslanecké sněmovně reprezentuji už dvacet let a rád bych to dělal nadále. Takže chci přispět k tomu, abychom měli co nejlepší volební výsledek na jižní Moravě." 

Preference na deseti procentech

Krize uvnitř sociální demokracie eskalovala v posledních týdnech potom, co agentury zveřejnily výzkumy veřejného mínění, které ukázaly další výrazné poklesy předvolebních preferencí strany. Nejčastěji se výsledek ČSSD v květnu snížil o tři procentní body na 14 procent. Jeden z průzkumů však sociálním demokratům přisoudil i výsledek 10 procent, což členskou základnu i špičky strany vyděsilo. Straníci začali tlačit na Sobotku, aby situaci neprodleně řešil. "Sílí pocit, že se preference bez toho nezlepší," odpověděl jeden z členů vedení na otázku, zda může pozici strany vyřešit výměna lídra.

Další nemalé potíže se objevily v některých regionech. Například v Jihočeském kraji lídr kandidátky starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka na protest proti vedení strany odstoupil z voleb. A problémy má i Praha, kde proti sobě stojí dvě znesvářená stranická křídla. Bylo to právě hlavní město, kde Sobotka prožil jednu z posledních porážek. Premiér totiž chtěl, aby se lídrem v Praze stal ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík, členové však zvolili místopředsedu a náměstka pražské primátorky Petra Dolínka.

 

Právě se děje

Další zprávy