reklama
 
 

Živě: Sobotka zbaběle utíká z boje, prohlásil Babiš. ČSSD povedou Chovanec se Zaorálkem

Aktualizováno 15. 6. 2017 0:06
Miloš Zeman: V čele ČSSD bych viděl kohokoliv, jen ne Sobotku | Video: Jan Červený, Aktuálně.cz |  00:38
reklama
Bohuslav Sobotka ve čtvrtek skončí jako předseda ČSSD, v čele strany ho nahradí dosavadní první místopředseda Milan Chovanec. Volební lídrem se pak stane ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Dění v ČSSD sledujeme online.

Živě: Sobotka zbaběle utíká z boje, prohlásil Babiš. ČSSD povedou Chovanec se Zaorálkem

reklama
23:59

Na závěr dnešního online přenosu ještě nabízíme pohled do archivu - takhle jsme psali o Bohuslavu Sobotkovi, když mířil do čela sociální demokracie:

23:05

Odcházejícího předsedu ČSSD ocenil kandidát na prezidenta a bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš:

22:30

"Lubomír Zaorálek je silným kandidátem na premiéra," řekl ke změnám ve vedení strany moravskoslezský krajský předseda ČSSD Miroslav Novák. Bohuslava Sobotku označil za nejúspěšnějšího premiéra samostatné České republiky. Místopředsedkyně ČSSD Karlovarského kraje Markéta Wernerová vítá vývoj ve straně, která podle ní potřebuje restart. Rozhodnutí Bohuslava Sobotky odejít z vedení ČSSD ocenila. "Věřím, že na změnu k lepšímu není nikdy pozdě a udělat krok správným směrem je vždy lepší než nedělat nic a jen lamentovat nad ujíždějícím vlakem," uvedla.

21:55

"Myslím si, že dnešní krok ukončil takříkajíc trápení ČSSD a taky do jisté míry i trápení Bohuslava Sobotky," uvedl v reakci na změny v ČSSD sociálnědemokratický poslanec Jaroslav Foldyna.

21:40

Situaci v ČSSD komentovali i představitelé dalších stran:

"Nejdřív se ČSSD chtěla zbavit zodpovědnosti za Babiše ve vládě, teď se chtějí zbavit zodpovědnosti za sebe sama. ČSSD vymýšlí zoufalé triky, ale bude to ta stejná ČSSD a jedno se jí už nepodaří skrýt: tato vláda je mnohem méně úspěšná, než se jí dlouho dařilo tvrdit, a pracovití lidé měli z ekonomického růstu méně, než si zasloužili," řekl ČTK předseda opoziční ODS Petr Fiala. Na twitteru sdělil, že Zaorálek jako volební lídr a adept ČSSD na premiéra nepředstavuje změnu.

Zoufalí lidé dělají zoufalé věci, uvedl ke změnám v ČSSD šéf opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. "Nevím,zda ta rošáda ČSSD osloví voliče. Musím ale přiznat, že tomu dobře rozumím," prohlásil na sociální síti.

První místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek řekl, že změny v ČSSD zhodnotí až voliči. "Jen se podivuji nad tím, že tomu říkají změna. Všichni tři jsou hlavními tvářemi ČSSD. Ministr vnitra je statutárním zástupcem delší dobu a ministr Zaorálek byl jednou z hlavních tváří ČSSD po celou dobu. Navíc Sobotka zůstává premiérem i lídrem v jednom z krajů," uvedl.

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa ČSSD podceňuje občany Česka, když si myslí, že Sobotka nevyhovuje straně jako předseda, ale musí ostatním stačit jako premiér.

21:35

Předseda další koaliční strany Pavel Bělobrádek na rozdíl od Andreje Babiše Sobotkův postup chválí. "Bohuslav Sobotka udělal silný krok. Vážím si ho a držím palce ve veřejném i osobním životě," komentoval změny v ČSSD předseda lidovců. Ocenil také, že je Sobotka nejdéle sloužícím premiérem za posledních 15 let.

21:15

"Pro KDU-ČSL je podstatné, že Bohuslav Sobotka zůstává premiérem. Rošáda uvnitř ČSSD je jejich vnitřní záležitostí, která nebude mít vliv na fungování vlády. Z pozice předsedy výboru pro evropské záležitosti mohu říct, že spolupráce s Bohuslavem Sobotkou byla korektní a intenzivní. Věřím, že v tomto trendu budeme i nadále pokračovat. I přes občasné politické neshody považuji Bohuslava Sobotku za férového chlapa, kterému ze srdce přeji vše dobré hlavně v osobním životě. Zaslouží si to," komentoval události v ČSSD pro Aktuálně.cz místopředseda KDU-ČSL Ondřej Benešík.

21:00
ČSSD

Bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) ocenil práci Bohuslava Sobotky pro ČSSD a zároveň uvedl, že jeho vláda z posledních pěti řešila problémy regionů s největším pochopením a výsledky.

20:47
ČSSD

Plzeňská krajská ČSSD rozhodně nevítá, že Bohuslav Sobotka rezignoval na předsedu strany. Přesto premiéra chápe a Chovancovi v čele strany věří, vyplynulo z vyjádření zástupce krajského výkonného výboru Iva Grünera ke změnám ve vedení strany.

20:33
KDU-ČSL

Podle Gazdíka jsou změny ve vedení sociálních demokratů reakcí na klesající preference. "Je to vnitřní věc ČSSD a evidentně reakce na klesající preference. Jak voliči zareagují na změnu lídra, teprve uvidíme," informoval Gazdík.

20:25
ČSSD

Bývalý hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola nechtěl změny ve vedení komentovat. "Nebudu to nyní komentovat, chci se nejdřív sejít s novým vedením strany," řekl Aktuálně.cz Zimola.

20:15
Miloš Zeman

Hrad reaguje ústy mluvčího Jiřího Ovčáčka.

20:22
Bohuslav Sobotka

Přečtěte si celé prohlášení Bohuslava Sobotky po dnešním jednání grémia strany.

19:57
Twitter

Pohled politologa Lukáše Jelínka.

19:49
Milan Chovanec

Chovanec: "Já budu mít na starosti technické zabezpečování kampaně. Organizaci voleb, komunikaci s regiony. Luboš Zaorálek bude naše tvář, která bude prezentovat náš program. Chci, aby měl co nejvíc mediálního prostoru. To je rozdělení, na kterém jsme se dohodli, a já plně podporuji Luboše Zaorálka," dodal Chovanec. 

19:47

"Nepředpokládám, že bychom do voleb svolávali mimořádný sjezd strany," řekl nový šéf ČSSD Milan Chovanec. 

20:15
ANO

Podle předsedy hnutí ANO Andreje Babiše je ČSSD zoufalá a Bohuslav Sobotka "zbaběle utíká z boje."

19:43

"Já přijímám plnou zodpovědnost za výsledek ČSSD v říjnových volbách. A o tuto zodpovědnost se nehodlám s nikým dělit, bude to na mně," slibuje Lubomír Zaorálek. Nový volební lídr odmítl, že by ČSSD vedl jakýsi triumvirát ve složení Sobotka, Chovanec, Zaorálek.

19:43
 

Blog Davida Klimeše.

19:42
Bohuslav Sobotka

"Není to žádné trojvládí. Já jsem se rozhodl upřednostnit zájem ČSSD před svým vlastním. Zítra odcházím z vedení strany. Vedení ČSSD je jasně definováno, to není žádné trojvládí," odmítá nesrozumitelnost rozhodnutí pro voliče Bohuslav Sobotka. 

autor: Domácí | 14. 6. 2017 15:30

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama