Živě: Sobotka zbaběle utíká z boje, prohlásil Babiš. ČSSD povedou Chovanec se Zaorálkem

Připravujeme
Bohuslav Sobotka ve čtvrtek skončí jako předseda ČSSD, v čele strany ho nahradí dosavadní první místopředseda Milan Chovanec. Volební lídrem se pak stane ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Dění v ČSSD sledujeme online.
Miloš Zeman: V čele ČSSD bych viděl kohokoliv, jen ne Sobotku | Video: Jan Červený, Aktuálně.cz
Připravujeme
23:59

Na závěr dnešního online přenosu ještě nabízíme pohled do archivu - takhle jsme psali o Bohuslavu Sobotkovi, když mířil do čela sociální demokracie:

23:05

Odcházejícího předsedu ČSSD ocenil kandidát na prezidenta a bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš:

22:30

"Lubomír Zaorálek je silným kandidátem na premiéra," řekl ke změnám ve vedení strany moravskoslezský krajský předseda ČSSD Miroslav Novák. Bohuslava Sobotku označil za nejúspěšnějšího premiéra samostatné České republiky. Místopředsedkyně ČSSD Karlovarského kraje Markéta Wernerová vítá vývoj ve straně, která podle ní potřebuje restart. Rozhodnutí Bohuslava Sobotky odejít z vedení ČSSD ocenila. "Věřím, že na změnu k lepšímu není nikdy pozdě a udělat krok správným směrem je vždy lepší než nedělat nic a jen lamentovat nad ujíždějícím vlakem," uvedla.

21:55

"Myslím si, že dnešní krok ukončil takříkajíc trápení ČSSD a taky do jisté míry i trápení Bohuslava Sobotky," uvedl v reakci na změny v ČSSD sociálnědemokratický poslanec Jaroslav Foldyna.

Jaroslav Foldyna
Jaroslav Foldyna | Foto: Ondřej Besperát
21:40

Situaci v ČSSD komentovali i představitelé dalších stran:

"Nejdřív se ČSSD chtěla zbavit zodpovědnosti za Babiše ve vládě, teď se chtějí zbavit zodpovědnosti za sebe sama. ČSSD vymýšlí zoufalé triky, ale bude to ta stejná ČSSD a jedno se jí už nepodaří skrýt: tato vláda je mnohem méně úspěšná, než se jí dlouho dařilo tvrdit, a pracovití lidé měli z ekonomického růstu méně, než si zasloužili," řekl ČTK předseda opoziční ODS Petr Fiala. Na twitteru sdělil, že Zaorálek jako volební lídr a adept ČSSD na premiéra nepředstavuje změnu.

Zoufalí lidé dělají zoufalé věci, uvedl ke změnám v ČSSD šéf opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. "Nevím,zda ta rošáda ČSSD osloví voliče. Musím ale přiznat, že tomu dobře rozumím," prohlásil na sociální síti.

První místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek řekl, že změny v ČSSD zhodnotí až voliči. "Jen se podivuji nad tím, že tomu říkají změna. Všichni tři jsou hlavními tvářemi ČSSD. Ministr vnitra je statutárním zástupcem delší dobu a ministr Zaorálek byl jednou z hlavních tváří ČSSD po celou dobu. Navíc Sobotka zůstává premiérem i lídrem v jednom z krajů," uvedl.

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa ČSSD podceňuje občany Česka, když si myslí, že Sobotka nevyhovuje straně jako předseda, ale musí ostatním stačit jako premiér.

21:35

Předseda další koaliční strany Pavel Bělobrádek na rozdíl od Andreje Babiše Sobotkův postup chválí. "Bohuslav Sobotka udělal silný krok. Vážím si ho a držím palce ve veřejném i osobním životě," komentoval změny v ČSSD předseda lidovců. Ocenil také, že je Sobotka nejdéle sloužícím premiérem za posledních 15 let.

Místopředseda vlády Pavel Bělobrádek.
Místopředseda vlády Pavel Bělobrádek. | Foto: Jakub Plíhal
21:15

"Pro KDU-ČSL je podstatné, že Bohuslav Sobotka zůstává premiérem. Rošáda uvnitř ČSSD je jejich vnitřní záležitostí, která nebude mít vliv na fungování vlády. Z pozice předsedy výboru pro evropské záležitosti mohu říct, že spolupráce s Bohuslavem Sobotkou byla korektní a intenzivní. Věřím, že v tomto trendu budeme i nadále pokračovat. I přes občasné politické neshody považuji Bohuslava Sobotku za férového chlapa, kterému ze srdce přeji vše dobré hlavně v osobním životě. Zaslouží si to," komentoval události v ČSSD pro Aktuálně.cz místopředseda KDU-ČSL Ondřej Benešík.

21:00

Bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) ocenil práci Bohuslava Sobotky pro ČSSD a zároveň uvedl, že jeho vláda z posledních pěti řešila problémy regionů s největším pochopením a výsledky.

20:47

Plzeňská krajská ČSSD rozhodně nevítá, že Bohuslav Sobotka rezignoval na předsedu strany. Přesto premiéra chápe a Chovancovi v čele strany věří, vyplynulo z vyjádření zástupce krajského výkonného výboru Iva Grünera ke změnám ve vedení strany.

20:33 Ikona KDU-ČSL

Podle Gazdíka jsou změny ve vedení sociálních demokratů reakcí na klesající preference. "Je to vnitřní věc ČSSD a evidentně reakce na klesající preference. Jak voliči zareagují na změnu lídra, teprve uvidíme," informoval Gazdík.

20:25

Bývalý hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola nechtěl změny ve vedení komentovat. "Nebudu to nyní komentovat, chci se nejdřív sejít s novým vedením strany," řekl Aktuálně.cz Zimola.

20:15

Hrad reaguje ústy mluvčího Jiřího Ovčáčka.

20:22

Přečtěte si celé prohlášení Bohuslava Sobotky po dnešním jednání grémia strany.

19:57

Pohled politologa Lukáše Jelínka.

19:49

Chovanec: "Já budu mít na starosti technické zabezpečování kampaně. Organizaci voleb, komunikaci s regiony. Luboš Zaorálek bude naše tvář, která bude prezentovat náš program. Chci, aby měl co nejvíc mediálního prostoru. To je rozdělení, na kterém jsme se dohodli, a já plně podporuji Luboše Zaorálka," dodal Chovanec. 

19:47

"Nepředpokládám, že bychom do voleb svolávali mimořádný sjezd strany," řekl nový šéf ČSSD Milan Chovanec. 

20:15

Podle předsedy hnutí ANO Andreje Babiše je ČSSD zoufalá a Bohuslav Sobotka "zbaběle utíká z boje."

To, co se stalo, mě nijak nepřekvapuje. ČSSD je zoufalá a pan Sobotka zbaběle utíká z boje. Škoda, mohli jsme se střetnout v předvolební kampani a občané by rozhodli, kdo měl pravdu. Určitě si máme co vyříkat. Ti lidé, kteří ho teď nahrazují, nejsou o moc lepší. Tahle trojka vlastně sociální demokracii ovládla. Podle mých zkušeností je to klientelistická a zkorumpovaná parta lidí. Ti poctiví jsou zadupaní někde dole a nemají šanci to změnit. Pokud chce ČSSD něco změnit, tak potřebuje kompletní obrodu strany.

Zveřejnil(a) Andrej Babiš dne 14. Červen 2017
19:43

"Já přijímám plnou zodpovědnost za výsledek ČSSD v říjnových volbách. A o tuto zodpovědnost se nehodlám s nikým dělit, bude to na mně," slibuje Lubomír Zaorálek. Nový volební lídr odmítl, že by ČSSD vedl jakýsi triumvirát ve složení Sobotka, Chovanec, Zaorálek.

19:43

Blog Davida Klimeše.

19:42

"Není to žádné trojvládí. Já jsem se rozhodl upřednostnit zájem ČSSD před svým vlastním. Zítra odcházím z vedení strany. Vedení ČSSD je jasně definováno, to není žádné trojvládí," odmítá nesrozumitelnost rozhodnutí pro voliče Bohuslav Sobotka. 

19:40

Hrad nechal Sobotkovo rozhodnutí bez komentáře. "Není na co reagovat," napsal Aktuálně.cz prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

19:40

"Nehádat se a pracovat pro lidi," shrnuje svůj cíl nový předseda strany Milan Chovanec. 

19:58

Podle Jaroslava Faltýnka (hnutí ANO) není dobře, že ČSSD řeší své interní problémy veřejně. "Je to interní věc sociální demokracie. Pro mě to není překvapení. Je otázka, jestli to ČSSD pomůže v tom nadcházejícím předvolebním období. Není dobře, že své interní věci řeší takhle veřejně . Měli by se spíše věnovat práci ve sněmovně a vládě," řekl Faltýnek.

Foto: Radek Bartoníček
19:39 Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Zaorálek: "Chtěl bych vás požádat, vážené novinářky a novináři, jestli byste byli ochotní mi poskytnout dva dny, abych to, na co se ptáte, mohl napřed poprvé sdělit svým kolegům na programové konferenci," žádá Zaorálek novináře o spolupráci. 

19:38

"Zůstávám sociálním demokratem," slibuje Sobotka. 

19:37

Sobotka: "Dále se budu soustředit na svou kandidaturu v Jihomoravském kraji. Ten v Poslanecké sněmovně reprezentuji už dvacet let a rád bych to dělal nadále. Takže chci přispět k tomu, abychom měli co nejlepší volební výsledek na jižní Moravě." 

19:43

ČSSD podle předsedy ODS Petra Fialy "vymýšlí zoufalé triky."

19:36

"Za prvé se teď chci soustředit na dokončení svého mandátu. Chci samozřejmě silně spolupracovat s novým vedením sociální demokracie a jak Milana Chovance, tak Luboše Zaorálka budu samozřejmě podporovat," odpověděl Sobotka na dotaz, jaké teď budou jeho politické kroky. 

19:39

Na změnu ve vedení ČSSD už zareagoval také "dvorní karikaturista" Aleš Urban.

19:34 Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

"Jsem připravený se postavit do role lídra a udělat vše pro to, aby ČSSD měla ve volbách co nejlepší výsledek," dodal Zaorálek. A novinářům slíbil pro příště větší komfort. "Vadí mi, že tady je teď takové dusno. Slibuji, že příště tady budete mít víc vody." 

19:33

Lubomír Zaorálek: "Je to pro mě projev politické kultury, na kterou jsem pyšný." 

19:32

Lubomír Zaorálek: "Pro mě to je přelomová věc, co jsi tady dnes učinil," obrací se Zaorálek na Sobotku. 

19:38

Dohodu grémia ocenil ministr pro lidská práva Jan Chvojka. "Řešení, k němuž dnes dospělo grémium, považuji za rozumné. Věřím, že přispěje ke zklidnění situace ve straně a že nám umožní soustředit se už konečně na volební kampaň. Připomínám, že Sobotka udržel stabilní vládu, která přinesla tři roky ekonomického růstu a řadu pozitivních změn pro občany. ČSSD za to dnes platí vysokou daň v podobě propadu volebních preferencí. Právě proto považuji zvolené řešení za dobré. Úspěšný premiér dovládne, ale sociální demokracii už musí do voleb vést někdo jiný," napsal.

19:31

Milan Chovanec: "Rozhodnutí, které dnes padlo, padlo po dlouhé úvaze. Já jsem připravený udělat vše pro to, aby se ČSSD sjednotila.

19:30

"Věřím, že personální změny pomůžou ČSSD posílit její pozici," dodal premiér Sobotka. "Osobně se budu soustředit na dokončení práce ve funkci předsedy vlády." 

19:29

Šéfem strany se stane Milan Chovanec. Volebním lídrem Lubomír Zaorálek, řekl Sobotka. 

19:28

Pokud ČSSD zlepšit šance do sněmovny, musí projít hlubšími změnami.

19:30 Ikona KDU-ČSL

Předseda Lidovců Pavel Bělobrádek oceňuje krok Bohuslava Sobotky.

19:28

Sobotka: "Nejsem spokojený s preferencemi strany. Podpora voličů neodpovídá výsledkům ČSSD ve vládě. Musím za to přijmout osobní zodpovědnost. ČSSD musí projít hlubšími změna tak, aby dokázala mobilizovat své sympatizanty. Zítra opustím post předsedy strany."

19:27

Sobotka slibuje osobní prohlášení, které bude delší než obvykle.

19:24

Podle informací Aktuálně.cz z Lidové domu by měla tisková konference po jednání grémia začít za několik minut.

19:21

Europoslanec Pavel Telička není fanoušek prezidenta Zemana.

19:17

V tiskové místnosti Lidového domu stoupá teplota a ubývá kyslík. Fotografové a kameramani už několik desítek minut čekají v pozoru před dveřmi, kudy má premiér Sobotka a další účastníci schůzky po jejím skončení přijít. 

19:09

Vedení ČSSD nechává spolustraníky i voliče v nejistotě.

19:05

Špičky ČSSD už jednají přes hodinu a půl, tisková konference se očekává každou chvílí.

18:48

Vystoupení sociálních demokratů můžete sledovat živě na DVTV.

Živě: Jak dopadlo jednání grémia ČSSD? Odstoupí Bohuslav Sobotka? Bude volebním lídrem strany Lubomír Zaorálek?

Zveřejnil(a) DVTV dne 14. Červen 2017
18:47

Schůzka lídrů ČSSD se protahuje. Původně měla být tisková konference v 17:30, v tu dobu se ale sociální demokraté na grémium teprve scházeli. Teď už grémium jedná zhruba hodinu a čtvrt.

18:35

Zpět k prezidentovi. Po besedě s občany v Milevsku se strhla potyčka mezi jeho příznivci a odpůrci.

Chováš se jako parchant. V Milevsku se strhla hádka mezi odpůrcem a příznivcem Zemana

Občané Milevska se střetli v ostré hádce po debatě se Zemanem. „Chováš se jako parchant“, zaznělo
0:53
Občané Milevska se střetli v ostré hádce po debatě se Zemanem. „Chováš se jako parchant“, zaznělo | Video: Aktuálně.cz
18:12

Kontroly v Lidovém domě jsou opravdu důkladné, novináři musí dokonce předvádět, že je jejich elektronika funkční. V minulosti přitom v ČSSD tak přísná opatření nikdy nasazována nebyla.

18:03

V Lidovém domě panují přísná bezpečnostní opatření, pes Tonda v Lidovém domě očichává osobní věci novinářů.

Pes Tonda kontroluje novináře v Lidovém domě.
Pes Tonda kontroluje novináře v Lidovém domě. | Foto: Kateřina Frouzová
18:12

Kdo bude dnes večer předseda ČSSD, kdo volební lídr a kdo premiér?

Foto: Kateřina Frouzová
17:45

Komunistická europoslankyně Konečná nepředpovídá ČSSD růžovou budoucnost.

17:43

Dnešní jednání provázejí neobvyklá bezpečnostní opatření.

17:34

První místopředseda ČSSD Milan Chovanec po příjezdu do Lidového domu nechtěl situaci komentovat. "Spěchám, čekají mě kolegové," řekl Chovanec.

17:32

Na situaci je třeba reagovat, řekl šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák.

17:30

Poslechněte si vyjádření Bohuslava Sobotky před jednáním grémia.

17:30 Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Lubomír Zaorálek před zasedáním změny nevyloučil. "Je to možné, ale to záleží na předsedovi, pokud něco takového řekne," uvedl.

Poté již jen spojil několik výrazů, které v posledních týdnech použil on či bývalý ministr financí Andrej Babiš (ANO). "Jednu dobu se mě ptají, jestli nebudu premiér, pak prezident, pak lídr. Mám chuť říct, že je to nějaká permanentní kampaň proti mé osobě, že to musí být nějaký souvis a účelovka," řekl novinářům.

17:15

"Hodně záleží na tom, zda voliči, pokud je před volbami, nového lídra přijmou či nikoliv.  Ve volbách to většinou spíš pomůže než uškodí, ale závisí pak na novém vůdci, jak se osvědčí," tvrdí politolog Jan Bureš v článku Jana Štětky.

17:11

"Výsledky dopřesníme po jednání politického grémia," dodal Sobotka na otázku, zda bude i po jednání předsedou ČSSD.

Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka. | Foto: Jakub Plíhal
16:50

"Nacházíme se v situaci, která není pro sociální demokracii jednoduchá a je potřeba na to reagovat", doplnil šéf poslaneckého klubu ČSSD Sklenák.

17:08

Jednání je důležité, protože se budeme bavit o kondici sociální demokracie. Musíme udělat všechno proto, aby do voleb do Poslanecké sněmovny šla ČSSD v co největší síle, aby si udržela podporu voličů a aby měla šanci ve volbách uspět.

Dnes nás čeká debata na jednání politického grémia, budeme mluvit nejen o přípravě programové konference, ale samozřejmě také o dalších tématech. To znamená, co udělat proto, abychom posílili sociální demokracii a zlepšili její kondici," řekl po příchodu Sobotka.

17:04

Do Lidového domu dorazil premiér Bohuslav Sobotka.

16:49

"Rádi bychom se vyjádřili až po těch jednáních, protože právě o variantách budeme mluvit a budeme se snažit volit takové kroky, které budou ku prospěchu sociální demokracie," řekl po příchodu Roman Sklenák.

16:46

Sociální demokraté se scházejí na jednání grémia. Příjezd šéfa poslaneckého klubu Romana Sklenáka se neobešel bez komplikací.

16:40

Předseda poslaneckého klubu Roman Sklenák dorazil a řeší vjezd do Lidového domu, který mu zablokovala bílá dodávka.

16:22

Ministryně Kateřina Valachová se rozloučila s kolegy z vlády. S demisí zřejmě počítá.

16:14

Jednání má začít až za necelou hodinu, ale v Lidovém domě už jsou novináři všech hlavních českých médií. Čekají na členy nejužšího vedení strany.

16:05

Prezident Zeman naznačil, že premiér Sobotka by nakonec mohl chtít zůstat v obou funkcích. "Byla odložena tisková konference, která byla původně plánovaná na 17:30. Víte, že politické grémium, které mělo zasedat v 8:30, ale nezasedalo, protože místo toho zasedala vláda, a v takovém případě se vám samozřejmě vtírá i hypotéza, že ony spekulace ať už o panu Zaorálkovi, nebo panu Chovancovi mohou být kompenzovány touhou třetího člena triumvirátu zůstat u obou svých funkcí," řekl prezident.

16:01

Do Lidového domu na jednání grémia už dorazil volební manažer ČSSD Jan Birke. Novinářům se k dění ve straně odmítl vyjádřit.

15:58

Prezident nehodlá premiérovo přání respektovat ani v případě demise ministryně školství Kateřiny Valachové. O jejím odvoláním se rozhodne podle toho, jestli si ho sama bude přát.

15:43

"Vyjadřuji názor, že z mého hlediska by připravované řešení mohlo být rozumným krokem, ale že nepokládám za vhodné vyjadřovat se k tomu, jak si ČSSD vyřeší své vnitřní problémy," řekl prezident.

15:30

Prezident Miloš Zeman zahajuje tiskovou konferenci po návštěvě Jihočeského kraje. Nepochybně zazní i dotazy na dění v ČSSD.

14:11

Na otázky okolo krize v ČSSD odpovídal čtenářům Aktuálně.cz politolog Lukáš Jelínek.

12:47

Prezident Miloš Zeman dal při návštěvě Milevska najevo, že Bohuslava Sobotku nepovažuje za dobrého lídra ČSSD. "Kdybyste se mě zeptal, koho bych viděl jako nejvhodnějšího nástupce Bohuslava Sobotky, odpověděl bych: kohokoli kromě něho," řekl prezident s tím, že se ale nechce vměšovat do vnitřních věcí ČSSD.

9:45

Přečtěte si komentář Davida Klimeše o tom, že převzetí role politického lídra může pro Zaorálka znamenat politickou smrt.

9:37

Odborníci varují, že nejistota kolem situace v ČSSD straně nepomáhá.

9:35

Premiér kromě vnitrostranických pnutí musí řešit i rodinné problémy.

9:30

Sobotka už svůj další osud projednával s kolegy z vedení ČSSD. Přečtěte si, co jim řekl:

Domácí Domácí
Aktualizováno 15. 6. 2017 0:06
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy