Praha – Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v úterý vyzval vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO), aby veřejnosti objasnil své minulé příjmy. Nejasnosti kolem Babišových majetkových poměrů podle premiéra nesmějí zatěžovat činnost vlády a autoritu ministerstva financí. Sobotka to uvedl v tiskovém prohlášení.
Podle Sobotky panují nejasnosti kolem původu Babišova majetku. "Je zbytečné, aby těmito podezřeními byla zatěžována činnost celé vlády a zpochybňována autorita ministerstva financí jako úřadu, který má mimo jiné dbát na řádný výběr daní," uvedl premiér. "Ministr financí by měl co nejdříve celou věc transparentně vysvětlit a neposkytovat prostor pro útoky opozice na svou osobu i na vládu jako celek," doplnil.
Opoziční ODS v úterý vyzvala Sobotku, aby nejasnosti kolem Babišova majetku řešil. Podle strany je nutné, aby se situace vyjasnila, pokud má být zachována důvěra občanů v politiku.
Babiš se osočil na Českou televizi:
Babiš: Teď zveřejněte všechno vy
Andrej Babiš (ANO) v úterý reagoval, že jako jediný politik zveřejnil všechny své příjmy od roku 1993. Vyzval předsedy ostatních stran zastoupených ve Sněmovně, aby udělali totéž.
Babiš zopakoval, že jeho příjmy jako zaměstnance po zdanění dosáhly 1,5 miliardy korun a kromě toho měl příjmy nepodléhající zdanění ve výši zhruba jedné miliardy korun.
"Takže čisté příjmy, které se nedaní, a čistý příjem, který jsem zdanil, byly asi 2,5 miliardy. Toto jsem měl od roku 1993," řekl Babiš s tím, že jeho výdělky stačily na nákup dluhopisů jeho holdingu Agrofert v roce 2013 i na jeho živobytí.
Sobotka podle Babiše měl příležitost se ho na výši příjmů zeptat a neměl posílat vzkaz přes média. "Mně je líto, že premiér, který byl ministrem financí, nerozumí, co to jsou hrubé daněné příjmy a příjmy, které nepodléhají zdanění," podotkl Babiš.
Finanční správa mlčí
Nejasné příjmy ministra financí by měly zajímat zejména finanční úřad. Od prosince platí zákon o prokazování původů příjmů a finanční správa podle něj může doměřovat daň tomu, kde nedoloží, jak přišel k penězům nebo majetku. "Případná podezření jsou v současné chvíli podrobena důkladné analytické činnosti," uvedla Babišova náměstkyně Alena Schillerová.
Generální finanční ředitelství se však odmítlo vyjádřit k tomu, zdali mezi prověřovanými osobami je i někdo ze členů vlády bez uvedení konkrétního jména. "Zákonná povinnost mlčenlivosti se vztahuje i na dotazovaný případ," uvedla mluvčí generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.
Reportáž pořadu České televize 168 hodin, která vadí Babišovi: