Praha - Česká republika má výhrady k zabezpečení jižní hranice schengenského prostoru v Řecku a v Itálii. Od Evropské unie také Česko bude chtít, aby začalo fungovat vracení uprchlíků do zemí, odkud přišli.
Ve Sněmovně to ve středu řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Česko podle něj letos a příští rok přijme v rámci evropské solidární akce stovky uprchlíků.
"Jižní hranice Schengenu není dobře zabezpečena, není dobře zabezpečena v Řecku, není dobře zabezpečena v Itálii," řekl premiér.
"Stejně tak klademe důraz na to, aby začala být realizována návratová politika, protože opět - z Řecka a z Itálie návratová politika nefunguje," dodal Sobotka.
Není tak podle něj jasné, co se stane s uprchlíky, kteří azyl v Evropské unii nedostanou a jakým způsobem budou vráceni do svých původních zemí.
Jednorázová pomoc
Počtem běženců, které Česko v příštích dvou letech přijme, se bude na dnešním večerním jednání zabývat vláda.
"Ten počet lidí, kterým nabídneme, aby tady čekali na vyřízení svého azylu, nebo jim nabídneme možnost, aby se tady usadili, než například skončí válečné konflikty na Blízkém východě, tak to bude několik set v tomto roce a několik set v příštím roce," řekl Sobotka.
Stejné číslo v minulosti uvedl i ministr vnitra, který materiál na dnešní vládu připravuje.
Sobotka zdůraznil, že se bude jednat o jednorázovou pomoc a počet uprchlíků bude odpovídat českým ekonomickým možnostem a kapacitám azylových zařízení.
Počet lůžek v nich se bude muset zvýšit. "Předpokládám, že ministerstvo vnitra přijde během několika dnů na jednání vlády už s konkrétními návrhy, s konkrétními rozpočtovými požadavky," řekl premiér.
Část uprchlíků azyl nedostane
Sobotka předpokládá, že část uprchlíků azyl nedostane, a bude tak poslána zpět do zemí, odkud přišli.
"Těm, co utíkají před válkou na Blízkém východě, chceme dát možnost, aby se tady usadili na delší období, dokud se situace u nich neuklidní," dodal Sobotka. Podmínkou by podle něj bylo, aby respektovali české zákony.
Evropská unie se pokouší situaci v jižních zemích bloku řešit návrhy na přerozdělení běženců. Členské státy na červnovém summitu odmítly možnost povinných kvót, přijímání uprchlíků chtějí zachovat na dobrovolné bázi.