Sobotka: Druhý pokus o vládu ČSSD může zastavit pravici

Jan Němec (redaktor) Martina Machová Jan Němec (redaktor), Martina Machová
24. 7. 2013 5:30
Rozhovor s šéfem ČSSD o sporech ve straně i o tom, proč nechce, aby podpořila Rusnoka.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vládu Jiřího Rusnoka označuje za "dobrodružný podnik prezidenta Miloše Zemana" a prosazuje, aby jí sociální demokraté důvěru nedávali.

Mluví o hájení "demokratických principů parlamentní demokracie", jejichž porušení by se mohlo do budoucna vymstít - a to i ČSSD.

A už si hlasitě řekl o druhý pokus sestavit vládu, ačkoliv opakuje, že levice ve sněmovně většinu nemá. Teď to zdůvodňuje tím, že by se zpomalil nástup pravicové vlády ve třetím pokusu a - kdoví - případně by mohl získat podporu některé z pravicových stran.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ale bude muset nejdřív přesvědčit své spolustraníky z nejvyššího vedení, kteří mnohdy už pošilhávají po přízni Hradu.

"Pokud by sociální demokracie získala druhý pokus, určitě bychom vyjednávali se všemi parlamentními stranami. O tom, jakým způsobem bychom zajistili vládu do voleb a zklidnili politickou situaci," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Bohuslav Sobotka.

A zatím stále věří, že ho strana v jeho názoru počátkem srpna podpoří.

Aktuálně.cz: Nelitujete toho, že jste odmítl první pokus o sestavení vlády?

Domnívám se, že první pokus o sestavování vlády by nebyl úspěšný a sociální demokracie jednoznačně preferuje a preferovala nové volby do Poslanecké sněmovny. Jsem přesvědčen že v této sněmovně už žádná silná ani dobrá vláda nebude.

A.cz: Proč tedy ten druhý pokus. Ten musí být stejně neúspěšný...

Pokud by vláda Jiřího Rusnoka nedostala důvěru ve sněmovně, tak je potřeba pokud možno zkrátit čas, ve kterém by tu mohla fungovat stojedničková pravicová vláda, a ten druhý pokus sociální demokracie by přispěl k tomu, aby se k moci nedostala bývalá koalice.

Jednali bychom v Poslanecké sněmovně, stejně jako teď jedná vláda Jiřího Rusnoka, o podpoře s parlamentními stranami. Ten náš pokus by měl výhodu - byl by to zcela legitimní pokus parlamentní strany, která vyhrála minulé volby do Poslanecké sněmovny, na rozdíl od pokusu Jiřího Rusnoka, který postrádá demokratickou legitimitu.

Třeba by nás podpořila i pravice

A.cz: Vyjednávali byste třeba s TOP 09 nebo s ODS o tiché podpoře, toleranci?

Určitě bychom vyjednávali se všemi parlamentními stranami - o tom, jakým způsobem bychom zajistili vládu do voleb a zklidnili politickou situaci. A pak by mohlo být diskutováno zpřesnění Ústavy, které se nám nepovedlo v době, kdy se schvalovala přímá volba prezidenta, abychom se vyvarovali války o ústavní zvyklosti.

A.cz: Jaké je nyní rozložení sil v ČSSD pro důvěru Rusnokově vládě?

Ať už se sociální demokracie rozhodne jakkoli, tak v Poslanecké sněmovně nejsou hlasy pro to, aby vláda Jiřího Rusnoka získala důvěru. A pokud by jí dostala, tak zřejmě za cenu nestandartních obchodů s nezařazenými poslanci, protože na bázi dohody parlamentních stran v této sněmovně prostě vláda Jiřího Rusnoka dostat důvěru nemůže.

Do této vlády byli zváni lidé ze sociální demokracie, ačkoli jsme deklarovali, že vládu sestavovat nebudeme, v té vládě jsou lidé, kteří deklarovali, že budou v příštích volbách kandidovat za SPOZ. Tedy není to klasická úřednická vláda, tak jak o ní ze začátku hovořil Miloš Zeman.

"Rusnok je šidítko na levicového voliče"

A.cz: Není ČSSD v pasti? Hrad naznačuje, že druhý pokus dostane Miroslava Němcová. Jak byste vysvětlovali voličům, že jste umožnili návrat pravice?

Sociální demokracie není v pasti, pokud neztratila ambice vyhrát volby do Poslanecké sněmovny. Zvolením Miloše Zemana se nezměnil poměr sil v Poslanecké sněmovně. V této sněmovně není žádná levicová většina, aby tu mohla vzniknout plnohodnotná levicová vláda, která by mohla měnit zákony. Vládu Jiřího Rusnoka vnímám jako šidítko pro levicového voliče, prostě proto, že nemůže nic změnit na reformách, které tu prosadila Topolánkova a Nečasova vláda.

A.cz: V pátek jste říkal, že Jan Fischer je problém a je to problém kruciální, v pondělí Jeroným Tejc zase prohlásil, že Fischer je problém, ale je důvěryhodnější než Kalousek, souhlasíte s touto pozicí?

Nevím, proč by sociální demokracie měla vybírat mezi Fischerem a Kalouskem, pro mne jsou nepřijatelní oba dva a rozhodně bych nehlasoval ani pro jednoho z nich, pokud jde o vládu.

Problém Jana Fischera je jasný, ztratil věrohodnost způsobem, jakým si zřejmě nechal do vlády nakoupit. Ty jeho dluhy byly splaceny v podivnou dobu a podivně rychle. Kdyby se něco takového stalo jakémukoliv ministrovi financí v pravicových vládách, tak už by dávno celá sociální demokracie křičela a požadovala odstoupení takového ministra.

"Fischer se stal směšným"

A.cz: Je zde ale posun, prohlášení Jeronýma Tejce je smířlivější než vaše v pátek. Je to příprava na to, že přeci jen dáte Rusnokovi důvěru?

Pokud jde o Jana Fischera, tak já nevidím důvod se na cokoli připravovat. Politik je buď věrohodný, nebo věrohodnost ztratil. Janu Fischerovi se bohužel stalo to druhé. Jan Fischer se pregnantně vyjadřoval na úkor Miloše Zemana, teď se chová v naprostém rozporu s tím, co říkal ve své prezidentské kampani. Už to samo o sobě by v kterékoli západní demokracii stačilo na to, aby se takový politik stal směšným, a žádný premiér by jej do vlády nejmenoval.

A.cz: Je Jan Fischer jediným problematickým ministrem?

Tato vláda je plná potencionálních střetů zájmů - pan Pecina pochází z Vítkovic, které mají zájem na dostavbě Temelína, a je tedy otázka, zda by vláda k posuzování Temelínu postupovala objektivně. Pan Toman pochází z rodiny, která má rozsáhlé podnikatelské aktivity v oblasti zemědělství. Těch problémů je tu celá řada.

A.cz: Vrátíme-li se k výroku Jeronýma Tejce, neznamená to tedy spíše, že přešel do tábora podporovatelů Miloše Zemana?

To se musíte zeptat Jeronýma Tejce.

A.cz: Zajímá nás váš pohled...

Je přirozené, že v sociální demokracii existují odlišné názory. Jsme demokratická strana, kterou nemá její předseda na dálkové ovládání a tak to naštěstí nebylo ani v dobách, kdy byl předsedou Miloš Zeman.

Diskuze, kterou dnes vedeme, je také o tom, zda máme být oportunní k věcem, jako je ústava, ústavní zvyklosti nebo principy parlamentní demokracie. Já zastávám názor, že principy parlamentní demokracie mají přednost před soubojem pravice a levice, a domnívám se, že pokud by ČSSD připustila posun k autoritativnímu režimu, tak na to v příštích letech doplatí.

"Až hlasování ukáže, zda mám podporu"

A.cz: Máte za sebou většinu s tímto názorem?

Jestli mám většinu, tak to se ukáže při hlasování předsednictva.

A.cz: Pokud byste byl s tímto názorem přehlasován, chcete dále vést ČSSD?

Já doufám, že přehlasován nebudu.

A.cz: A kdyby?

Nechci dál předjímat žádné varianty. Sociální demokracie by měla postupovat tak, aby politické turbulence, kterými procházíme, poškodily republiku co nejméně v ekonomické oblasti, a měli bychom postupovat tak, aby měli možnost rozhodnout občané a pokud možno co nejdříve.

A.cz: Může se situace vyvinout až k tomu, že dáte ultimátum buď já nebo Rusnok?

Já jsem nikdy v politice ultimáta nepoužíval a nebudu s tím začínat. Ultimáta do demokratické politické strany nepatří.

Hodně to napoví o tom, jestli sociální demokracie do budoucna zůstane autonomní politickou silou, nebo jestli se přemění v hradní politickou stranu, která nebude řízena z Lidového domu, ale která bude řízena prezidentem republiky Milošem Zemanem.

 

Právě se děje

Další zprávy