Praha - Výsledek britského referenda o setrvání v Evropské unii není koncem světa, natožpak Unie. Uvedl to na Facebooku premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Rozhodnutí je však závažné a nezvratné. Evropská unie se podle předsedy vlády musí rychle změnit a minimalizovat negativní důsledky pro občany EU i České republiky.
Neměli bychom připustit, aby teď jádro unijních zemí nutilo členské země k hlubší integraci a k přijetí nevýhodných podmínek.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) June 24, 2016
Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) varoval před tím, aby jádro unijních zemí nutilo členy k hlubší integraci a přijetí nevýhodných podmínek. Prezident Miloš Zeman uvedl, že odchod Velké Británie z EU bude mít nepříjemný dopad, protože francouzsko-německý tandem nebude vyvážen britským vlivem.
Britové ztratí v Evropě vliv
"Británie se jen vydala jinou cestou, než je evropská integrace. Je to rozhodnutí závažné a nezvratné. Britové budou mít menší vliv na to, co se v Evropě děje, a jejich země bude celkově slabší a méně důležitá," uvedl Sobotka. Očekává, že Británie bude muset zápasit o udržení Skotska.
Unie by se podle Sobotky měla změnit. "Ne proto, že Británie vystoupila, ale proto, že evropský projekt potřebuje mnohem silnější podporu občanů. Evropa musí být akceschopnější, pružnější, méně byrokratická a mnohem vnímavější k různorodosti," řekl Sobotka. Unie představuje pro Česko nejlepší myslitelnou záruku stability, míru a prosperity, změny by jí měly zajistit další životaschopnost a důvěru občanů, dodal Sobotka.
Babiš považuje rozhodnutí Britů za facku, na kterou bude muset Unie razantně reagovat a viditelně se reformovat. "Jinak hrozí, že přijdou další," uvedl na Twitteru. I přes odchod významného euroskeptického hlasu z EU, který Británie představovala, totiž podle Babiše problémy kritizované Spojeným královstvím nezmizely.
Evropská unie ale dostala facku, na kterou bude muset razantně reagovat a viditelně se reformovat, jinak hrozí, ze přijdou další.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) June 24, 2016
Výsledek hlasování britských občanů je podle Babiše třeba respektovat. "Zároveň se také neukvapovat. Uvidíme, jaké smlouvy si Británie vyjedná," uvedl Babiš.
Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) zdůraznil, že i po tomto rozhodnutí Britů EU dál pokračuje. Česko by se z Brexitu mělo poučit. „Tento výsledek je ukázkou toho, co se stane, když se veřejnosti nedostatečně vysvětlují kroky evropské politiky,“ domnívá se Zaorálek. „Evropská unie musí daleko více reagovat na každodenní potřeby občanů. Další integrace tak musí probíhat pouze v těch oblastech, kde ji dokážeme před občany obhájit a ukázat konkrétní výsledky,“ dodal.
Brexit Zemana zklamal
Prezident Miloš Zeman je z výsledku britského referenda zklamán. Na Evropskou unii bude mít podle něj nepříjemný dopad, protože francouzsko-německý tandem nebude vyvážen britským vlivem. Za jeden z hlavních faktorů rozhodnutí Britů o vystoupení z EU považuje obavy z migrace. Zeman to řekl ve videu, které Pražský hrad zveřejnil na prezidentově facebooku. Každé zúžení evropského trhu vede podle Zemana ke zhoršení ekonomických podmínek.
"Jsem samozřejmě zklamán jako mnoho jiných lidí, kteří si uvědomovali, jaké důsledky to bude mít jak pro Británii, tak pro Evropskou unii," řekl Zeman. První analýzy podle něj ukazují, že jedním z hlavních faktorů rozhodnutí mírné většiny voličů byla obava z migrace, protože Britové už mají na svém území statisíce migrantů. "Zřejmě tyto negativní zkušenosti přispěly k rozhodnutí britských voličů," řekl Zeman.