Horská služba Krkonoše v neděli vydala výstrahu před silným nárazovým větrem, který může mít na hřebenech rychlost nad 108 kilometrů v hodině a v nižších polohách přes 70 kilometrů v hodině. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti 60 kilometrů v hodině, uvedli na webu správci lanovky.
Polští správci parku varovali i před poklesem teplot. Po 05:30 bylo na Sněžce minus 2,5 stupně Celsia, za další čtyři hodiny teplota klesla pod minus čtyři stupně. "Podmínky pro pěší turistiku vysoko v Krkonoších jsou obtížné. Buďte opatrní," uvedl polský Krkonošský národní park.
Provoz většiny ostatních lanovek, lyžařských vleků a sjezdového lyžování v Krkonoších silný vítr neomezil. Zrušení provozu kvůli větru oznámili vlekaři v areálu Kněžický vrch u Vrchlabí, kde se poprvé v sezoně lyžovalo v sobotu. "Vzhledem k aktuálnímu počasí a velkému větru dnes lanovka nepojede. Denní provoz areálu bude od 23. prosince," uvedli kněžičtí vlekaři.
Na hřebeny Krkonoš se turisté v neděli mohli dostat například kabinovou lanovkou z Janských Lázní na Černou horu nebo sedačkovými lanovkami ze Špindlerova Mlýna na Pláně a na Medvědín.
Sněžka, která má výšku 1603 metrů, má z hlediska meteorologie v Krkonoších zcela výjimečné postavení. "Nelze ji brát jako nějaké reprezentativní místo, co se děje v naší oblasti. Je to v podstatě tyč vystrčená do volné atmosféry. Už na Luční boudě jsme oproti Sněžce na polovičních hodnotách (rychlosti větru)," uvedl dříve Tomáš Popelka z hradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Klima na Sněžce je navzdory nevelké nadmořské výšce považováno za arktické a velehorské.
Na hřebenech Krkonoš leží do 30 centimetrů sněhu. V lavinových katastrech stále platí nejnižší první stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné stupnice. "Větší vrstva sněhu je na závětrných svazích a ve žlabech. Tam se mohou vyskytnout malé laviny z klouzavého sněhu, které se zastaví ještě na svahu," uvedl Jan Doubek z Horské služby Krkonoše.