Dvořák je jako Zeus z Kavčích hor, zaznělo na výboru, který kritizoval Zprávičky ČT

Kateřina Frouzová ČTK Kateřina Frouzová, ČTK
Aktualizováno 11. 10. 2018 20:47
Podle školského sněmovního výboru se veřejnoprávní dětský program Déčko snaží politicky indoktrinovat děti. Pro usnesení tohoto vyznění, který navrhl předseda výboru Václav Klaus mladší, hlasovali přítomní členové výboru za ODS, ANO a SPD Tomia Okamury.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sněmovní školský výbor se kriticky postavil k pořadu České televize Zprávičky na dětském kanálu Déčko. Na návrh předsedy výboru Václava Klause mladšího (ODS) přijal usnesení, podle kterého veřejnoprávní dětský program "čím dál častěji porušuje politickou neutralitu a zejména vykazuje snahu o politickou indoktrinaci dětí a mládeže, včetně dětí v předškolním věku".

Tvrzení o čím dál častější indoktrinaci přitom opřeli o jediný konkrétní příklad reportáže, kterou část poslanců považuje za spornou. Asi třicet minut trvající debatu školského výboru má redakce k dispozici.

"Trochu si dovoluji odmítnout slovo nezávislost, ta televize je státní, my nutíme občany platit koncesionářské poplatky. Představu, že poslanci nemohou říci ani slovo, ale oni mohou, nesdílím. Nedělám žádnou politizaci, neříkám jim, co tam má být," řekl Klaus během jednání výboru, když vysvětloval, proč mají poslanci odsouhlasit, že zpráva o Palestině byla špatně pojatá a mezi dětské Zprávičky nepatřila.

Pro návrh usnesení hlasovali přítomní členové výboru za ODS, ANO a SPD Tomia Okamury, proti byli poslanci pirátů a ČSSD, řekl Klaus.

Usnesení zmiňuje část Zpráviček z 8. září, jež podle výboru "obsahuje propagandistické zprávy, které jsou zcela v rozporu s oficiální zahraniční politikou České republiky". "Část, která se týkala Izraele a Palestiny, byla v hrubém rozporu s českou zahraniční politikou," uvedl Klaus.

Generální ředitel ČT Petr Dvořák se, přestože byl pozván, jednání výboru nezúčastnil a poslal dopis s omluvou, který Klaus kolegům přečetl až potom, co ho k tomu část výboru vyzvala. 

V dopise ředitel ČT uvedl, že jedněmi z hlavních úkolů, které zmiňuje i zákon o ČT, jsou výroba a vysílání vzdělávacích pořadů a pořadů pro děti a mládež, o čemž televize transparentně informuje. Zpětnou vazbu pak vyhledává jak u diváků, tak v rámci spolupráce s orgány veřejné správy.

"Současně je ale v souladu s Kodexem ČT nucena zakládat si na otevřenosti, nestrannosti a nezávislosti se závazkem učinit veškeré potřebné kroky k tomu, aby zabránila jakýmkoliv vnějším zásahům do přípravy a tvorby nezávislého a nestranného vysílání," dodal.

Zeus z Kavčích hor

Písemné vysvětlení však poslancům nestačilo, chtěli si s Dvořákem o asi dvě minuty dlouhé zprávě na dětském kanále promluvit. "Když jde o to, aby něco vysvětlil, tak je jako Zeus z Kavčích hor," komentoval nepřítomnost Dvořáka nebo jeho zástupce poslanec Karel Rais z ANO.

"Pánové z České televize by si měli uvědomit, že mají komunikovat s lidmi, kteří o nich do jisté míry v extrémních situacích rozhodují. Není to o formálním schválení výroční zprávy, která už dvakrát formálně schválená nebyla," varoval ČT v jiné části diskuse Rais.

Pro Aktuálně.cz Klaus doplnil, že příkladů, kdy podle nich program Déčko porušil politickou neutralitu, předložil výbor více - neopíral se tedy jen o mediálně známý případ reportáže o školství v Izraeli a Palestině.

Nicméně ze zvukového záznamu debaty poslanců plyne, že členové výboru hovořili o jednom konkrétním příkladu zprávy, kterou poslancům hned v úvodu šéf výboru Klaus mladší pustil. Jinými příklady se výbor během diskuse nezabýval, byť někteří poslanci v průběhu jednání tvrdili, že takových zpráv ve vysílání Déčka viděli se svými dětmi víc.

"Každý týden jsou zprávy často politicky zabarvené," prohlásil na výboru Klaus. Na opakované otázky Aktuálně.cz, jaké konkrétní příklady myslí, Klaus během čtvrtka neodpověděl.

"Dopis plný žvástů o nezávislosti televize"

Středeční debatu během jednání výboru ovládli především zástupci tří stran - ODS, SPD Tomia Okamury a ANO. Jejich členové opakovali, že zpravodajství České televize se jim nelíbí, je zpolitizované a že ředitel Dvořák ani nepřišel, aby si jejich výhrady vyslechl.

"Byla bych ráda, kdybychom přijali usnesení k tomuto bodu, protože ten dopis plný žvástů o nezávislosti televize, kterou si všichni platíme, je pro mne neakceptovatelný," rozčílila se například občanská demokratka Zuzana Majerová Zahradníková.

Její kolegyně, poslankyně z SPD Tereza Hyťhová, ji pochválila - prý by to řekla stejně - a dožadovala se toho, aby výbor vydal jasné stanovisko: "Také bych byla ráda, kdyby se tu nějaké usnesení tady usneslo," řekla doslova Hyťhová.

Jediný, kdo se jim pokoušel ve větší míře oponovat, byl zástupce pirátů Lukáš Bartoň. Kvůli rozložení sil ve výboru, který dohodl Babiš s komunisty a SPD před necelým rokem, však bylo prakticky jasné, že Klausův návrh projde. Názory syna bývalého prezidenta se totiž často shodují s postoji politiků SPD.

Zmíněná krátká reportáž ve Zprávičkách informovala o tom, že školáci "na Izraelem okupovaném území Palestiny" se obávají, že je nebude mít kdo učit, protože USA omezily příspěvek OSN určený pro Palestince. Chybějí tak peníze na výplaty a učebnice v palestinském školství. Školáci a jejich učitelé podle Zpráviček věří tomu, že výpadek alespoň částečně dorovnají evropské země.

Americká vláda zrušila financování programu pomoci OSN palestinským uprchlíkům koncem srpna s odůvodněním, že obchodní model úřadu OSN pro palestinské uprchlíky je "nenapravitelně chybný".

Piráti nesouhlasí

S usnesením školského výboru nesouhlasí jeho člen za piráty Lukáš Bartoň. "Česká televize musí být vždy v obsahu svého vysílání nezávislá na politicích, bez ohledu na to, kdo má většinu," sdělil v tiskové zprávě.

Nařkl Klause mladšího a "jeho podporovatele" z řad poslanců SPD a hnutí ANO, že "vytvářejí nepřijatelný nátlak na veřejnoprávní televizi". "Právě tyto výpady vůči České televizi a jejímu řediteli přispívají ke zpolitizování obsahu vysílání a snaze dostat ředitele pod tlak tak, aby obsahem vyhověl některým parlamentním stranám," dodal Bartoň.

Školský výbor vyzval sněmovnu, aby se zabývala "řešením hrubých odchylek od veřejnoprávního poslání České televize". Záležitost by měl projednat podle mínění školského výboru rovněž volební, tedy prakticky mediální výbor. Usnesení také vytýká Dvořákovi, že na jednání školského výboru odmítl přijít.

 

Právě se děje

Další zprávy