Babišovy nahrávky bude zkoumat vyšetřovací komise, schválili poslanci

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 24. 5. 2017 13:01
Únik policejních spisů, které míří na končícího ministra financí Andreje Babiše, bude zkoumat vyšetřovací komise. Komise má prověřit případné protiprávní jednání v souvislosti s možným neoprávněným získáváním spisů orgánů činných v trestním řízení. O úniku živého policejního spisu se mluvilo v souvislosti s nahrávkou, na níž figuruje Babiš a novinář jeho bývalého deníku.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Libor Fojtík

Praha - Sněmovna schválila návrh ČSSD na zřízení vyšetřovací komise k možnému úniku policejních spisů, míří na končícího ministra financí Andreje Babiše (ANO). V sedmičlenné komisi má mít po jednom zástupci každý poslanecký klub. Výsledek zkoumání by komise měla dát plénu do konce srpna.

Komise má prověřit případné protiprávní jednání v souvislosti s možným neoprávněným získáváním spisů orgánů činných v trestním řízení. Má se zaměřit také na to, zda údaje z těchto spisů nebyly zneužívány k ovlivňování politické soutěže nebo destabilizaci demokratického právního státu. "Pokud se objeví informace, že jsou tyto elementární principy v ohrožení, Poslanecká sněmovna by neměla zůstat nečinná," řekl za předkladatele Lukáš Pleticha (ČSSD).

Do diskuse o návrhu se nikdo nepřihlásil. Pro zřízení komise hlasovalo 82 ze 130 přítomných členů dolní komory, proti jich bylo 36. Nepodpořili ji zejména poslanci ANO, Úsvitu a část KDU-ČSL.

O úniku živého policejního spisu se mluvilo v souvislosti s nahrávkou, na níž figuruje končící ministr financí Andrej Babiš (ANO) a novinář jeho bývalého deníku. Babiš se opakovaně ohradil proti tvrzením, že od novináře takový dokument zřejmě dostal. Nahrávky, které se objevily na anonymním twitterovém účtu pod jménem Julius Šuman, prověřuje policie. Babiš v nich také mluví vulgárně o členech vlády včetně premiéra a řeší s novinářem zveřejňování kompromitujících materiálů.

Schválení vyšetřovací komise kvitoval šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. "Není to politické gesto, je vážná věc, když majitel listu evidentně ovlivňuje jeho obsah. Není to jedno ani Evropskému parlamentu, který se tím také bude zabývat," prohlásil Kalousek, podle nějž je evidentní, že měl Babiš měl k dispozici údaje z živého spisu.

"Vyšetřovací komise není orgán činný v trestním řízení. Ale může popsat situaci, jaká skutečně byla, a sdělit ji veřejnosti. Což je podle mě povinností Poslanecké sněmovny v okamžiku, kdy většina médií k tomu není ochotná," dodal.

Aby komise mohla začít fungovat, Sněmovna ji nyní bude muset naplnit členy. Následně z nich bude volit jejího předsedu. Až po těchto krocích se bude moci komise scházet.

Poslanec Martin Lank z Úsvitu je ke vzniku komise skeptický. Obává se, že se vyšetřování zvrtne v předvolební boj. A že budou z jednání unikat důvěrné informace.

Role Marka Přibila byla všem známá, byl přijat jako člověk na černou práci, sám jsem tomu nechtěl věřit, říká bývalý redaktor MF Dnes Martin Biben. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy